Топеница от зрял боб
Понеже хумусът стана много модерен напоследък, решихме да ви покажем, че можете да си приготвите и разядка с подчертан български вкус и българско име – топеница. Избрахме за вас една много лесна рецепта със зрял боб. Можете да си я направите с готов сварен боб от консерва. Ако пък сте сварили повече и се чудите какво да правите с излишното количество, бихте могли да го оползотворите по този начин. Знаете, че не сме почитатели на изхвърлянето на храна, така че винаги се стараем да намерим вкусно предназначение на годните за консумация продукти.
Това е бърза рецепта, която се приготвя точно за 20 минути, даже по-малко. Трябват ви боб, един стрък зелен лук, чесън, няколко стръка свеж магданоз, задължително пресен, а не сух джоджен, лимонов сок, зехтин и червен пипер. Може да добавите и малко сусамов тахан, но наистина малко и само в случай че вкусът му ви харесва. За някои хора той е тежък и натрапчив и затова не го предпочитат.
Както подсказва името топеница, това е нещо, в което да потопите – питка, препечен хляб, крекери, нарязани хрупкави зеленчуци… Харесва ни, защото е ценна идея, която ни предлага още една, различна възможност за консумиране на зрял боб. Наистина разнообразява менюто.
Когато включите пасатора, се постарайте да направите хомогенно, но не твърде гладко пюре. Трябва да се усещат малки парченца във вашата топеница. Поднесете я в комбинация с други разядки или като гарнитура към месо. Обещаваме ви, че всички на масата ще я оценят по достойнство.
Опитайте и споделете с нас резултата! Добър апетит!
Някога, преди много години, около средата на XVII в. на територията на сегашната българска държава хората започнали да отглеждат фасул. По времето на социализма фасул отглеждали основно в Северна България. През 70-те и 80-те години на XX в. били засявани по 220 хил. дка годишно и българският боб бил известен с вкусовите си качества в цяла Европа. В началото на 90-те производството на фасул намаляло наполовина, но не спряло. След 2001 г. настъпил драстичен спад на посевите, достигнал през 2014 г. едва 8 хил. дка.
Днес Крина разказва историята на българското производство на зрял фасул и с гордост ви предлага български боб, произведен в района на Добруджа и Плевен.
С него може да приготвите любимите си боб чорба, зрял фасул с наденица или боб по манастирски.
Да си спомним заедно златните години на българското земеделие с Крина „Имало едно време…“ и с поглед към бъдещето да започнем плавното му възстановяване.
Продукти
- сварен зрял боб малка - 1 консерва - 2.96 лв
- зелен лук - 1 стрък - 0.34 лв
- пресен чесън или една скилидка стар - 1 стрък - 0.30 лв
- магданоз - 2-3 стръка - 0.26 лв
- зехтин - 3 с.л. - 0.33 лв
- сусамов тахан по желание - 1/2 с.л. - 0.22 лв
- пресен джоджен или 1 ч. л. сух - 2 стръка - 0.13 лв
- лимонов сок на вкус
- сол на вкус
- червен пипер за поръсване
Инструкции
- Прецедете боба от консервата и го сложете в купата на блендера. Запазете част от водата на боба. Ако топеницата стане много гъста, ще ползвате част от нея, за да я разредите.
- Добавете останалите съставки при боба и пасирайте до хомогенно, но не твърде гладко пюре. Трябва да се усещат малки парченца, когато ядете.
- Прехвърлете топеницата в купичка за сервиране, поръсете я с червен пипер и поднесете с крекери.