Рецепта за кравайчета
Нищо не е толкова просто и толкова вкусно като хрупкавите кравайчета. Само брашно, вода, олио и сол, а как примамливо ухаят и те подканват да си вземеш още едно. С чай, с кисело мляко, да ги топнеш в лютеничка или да си ги хрупнеш просто така.
Обичайно се сещаме за тези кравайчета по Коледа и през пости. Връщат ни усещането за традиция, за споделеност и домашен уют. Коледари може и да не ни навестят с добри пожелания, но поне да сме подготвени, да е пълен домът, да спазим някогашното. А кравайчетата няма да останат неизядени така или иначе. Даже може да се наложи още да се правят, защото никак не е изключено да свършат докато са още топли.
Когато ги месихме, се сетихме за италианските тарали, които са толкова популярни напоследък и които с готовност купуваме за хрупане по всяко време. Ако обърнете пакета, ще видите, че съставът им е почти същият като на нашите кравайчета – брашно, вода, сол. Мазнината е зехтин, а понякога им добавят и вино. Тази рецепта е подходящ повод да си припомним какво имаме ние като кулинарно наследство и да започнем отново да го ценим.
А нашите кравайчета много лесно могат да придобият по-купешки вид, трябва само да ги направите по-малки. После остава да напълните купичка с тях и да си хрупвате по няколко всеки път, щом минете покрай масата.
Да ви е вкусно!
Продукти
- брашно - 500 гр - 0.95 лв
- хладка вода - 300 мл
- олио - 60 мл - 0.25 лв
- сол - 1 ч.л. - 0.01 лв
- сусам за поръсване
Инструкции
- В подходящ съд пресейте брашното, направете кладенче и вътре изсипете 40 мл от олиото и водата и замесете тесто.
- Разделете тестото на 6 равни части. Всяка разточете на фитил и съберете краищата, за да получите кравайче.
- Получените кравайчета подредете в тава, поскрита с хартия за печене. Намажете ги с останалото олио, поръсете със сусама и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 40-45 минути, или до лек златист загар.
Станаха камък! Отпадат!