Пита със зелен боб (бобняк)
Признаваме си – не бяхме чували за пита със зелен боб, преди Андрей Николов да ни прати рецептата в рамките на проекта „Любими бабини рецепти“. Беше пестелив в описанието – научил я от своята баба, а днес на свой ред събира децата си на масата с нея. Казвали му, че е „мега вкусна“ и честичко го карали да им я прави. Предпочита да ползва пресен боб, но през зимата като компромисен вариант може да се вземе стерилизиран. Важното е да се отцеди много добре, за да не намокри тестото прекалено.
Разбираме ги, мега вкусна е наистина. Можем да го потвърдим, след като я приготвихме.
Това всъщност е стара рецепта, от онези традиционните български ястия. Характерна е за района на Видин и Монтана, макар че се приготвя и в Кюстендилско. Може да я срещнете и като бобник или бобняк и търпи интересни интерпретации. Със зелен боб може да се приготви и постна. Вместо със зелен плънката може да се направи и със стар боб. Всеки от вариантите е впечатляващ. Припомни ни за пореден път, че и в традиционната българска кухня има по-засукани ястия, които изискват да им отделиш повече време и внимание, а после ти се отплащат с великолепен вкус.
Благодарим за възможността да споделим това вкусно чудо с вас! Предаваме ви рецептата с удоволствие. Пробвайте я, ще ви хареса!
Продукти
За тестото
- кисело мляко - 1 кофичка - 1.49 лв
- брашно - 600 гр - 1.13 лв
- яйца - 2 бр - 1.33 лв
- олио - 1 с.л. - 0.04 лв
- сода бикарбонат - 1 ч.л. - 0.01 лв
- сол - 1 ч.л.
За плънката
- зелен боб - 1 кг - 5.20 лв
- кайма смес - 500 гр - 4.53 лв
- лук - 2 глави - 0.22 лв
- моркови - 2 бр - 0.27 лв
- домати - 1 бр - 0.38 лв
- чесън - 5 скилидки - 0.48 лв
- копър - 1 връзка - 1.29 лв
- олио - 100 мл - 0.42 лв
- червен пипер - 1 с.л. - 0.15 лв
- сол на вкус
- черен пипер на вкус
Инструкции
За тестото
- Сипете киселото мляко в достатъчно голяма купа и разбъркайте содата в него, за да се угаси.
- Чукнете вътре 1 яйце, разбъркайте добре и с брашното замесете меко тесто.
- Покрийте тестото и го оставете да си почине, а през това време пригответе плънката.
За плънката
- Отрежете крайчетата на бобените шушулки, нарежете ги на парчета с дължина 4-5 см.
- Измийте боба добре и го сварете в подсолена вода докато омекне. След това го оставете да се отцеди напълно.
- През това време в загрятата мазнина задушете нарязаните на дребно лук и моркови. Когато омекнат, сложете при тях каймата. Намачкайте я, така че да стане на трохи. Щом побелее, подправете с червен и черен пипер и сол.
- Щом подправките се смесят с каймата, прибавете почистените от люспите и семките и нарязани на малки кубчета домати. Разбъркайте, оставете да се готвят за няколко минути с каймата и изсипете отцедения зелен боб.
- Подправете с копър и накълцания чесън и разбъркайте.
- Когато всичко е готово, разделете тестото на две парчета - едно по-голямо и едно по-малко.
- Разточете по-голямата част на кора с дебелина 0,5 см и я прехвърлете в подходяща намазнена тава, така че тестото да е равно с бордовете на тавата. Изсипете вътре плънката, разпределете я равномерно и прехлупете навътре тестото от бордовете на тавата.
- По-малката част от тестото разточете на кора със същата дебелина и покрийте с нея плътно питата с боб.
- Разбийте жълтъка на останалото яйце с малко олио, намажете отгоре бобняка и го изечете в предварително загрята на 180 градуса фурна за 30-40 минути, докато придобие златист загар.