Доматите са най-популярният плод в света. Да, да, точно така, плод! От научна гледна точка доматът е плод, защото има семенца и се ражда от цвета на растението домат. През 1983 г. Върховният съд на САЩ обаче отсъжда, че доматът е зеленчук, за да сложи край на спор, свързан с данъчното облагане на плодовете и зеленчуците. Решението е следното – щом го консумираме като зеленчук, значи е зеленчук. Точка! И така вече почти два века.

И ако това не е тайна за повечето хора, със сигурност има интересни и любопитни факти за доматите, които ще ви изненадат.

Както сме учили в училище, доматите идват от Централна и Южна Америка. . За тяхна родина се смята Перу. За първи път ацтеките в Южно Мексико използват доматите за храна.

Те са донесени в Европа от испанците и първите домати, отгледани на нашия континент, били жълти. Защото доматите не са задължително червени. Те могат да бъдат и оранжеви, розови, лилави, черни, зелени и дори бели.

Съществуват над 9000 сорта, които се отглеждат за храна – с различна форма, размер и текстура. Някои са подходящи за салата, други за сосове и лютеница, трети за сандвичи… Част от тях са изключително интересни на външен вид, защото приличат на круша, на зебра, на чушка и т.н. Едни са по-дребни от черешка, други достигат впечатляващи размери и тегло.

Ако днес ги хапваме с удоволствие, пътят на доматите до европейската кухня съвсем не бил лек. В началото европейците се страхували да ги ядат, защото те не били споменати в Библията и за тях не се знаело нищо. По-често ги ползвали за украса на масата.

Италианците били първите, които се осмелили да отглеждат и готвят домати – около 1550 г. Но дори и тогава заради „спорната“ им природа, цената им била много ниска и по-често присъствали на трапезата на бедните. Така се родила и пицата – като храна на бедните именно заради използваните в нея домати.

колаж от три снимки с домати

Защо изхвърляме домати

Днес доматите са най-популярният плод (зеленчук) в света. Всяка година в света се произвеждат 60 млн. тона. За съжаление, голям процент от тях се изхвърлят.

Защо?

Отговорите на този въпрос не са сложни, но изискват честност по отношение на собствените ни навици. Те засягат не само доматите, а храната по принцип.

  • Защото купуваме твърде много и не планираме добре.
  • Защото храната ни се струва „грозна“ (несъвършена на външен вид – криви краставици, моркови или чушки, дребни домати, по-меки праскови и т.н.).
  • Защото не четем етикетите и посочените срокове на годност.
  • Защото не съхраняваме храната правилно.
  • Защото готвим повече, отколкото ще изядем.
  • Защото слагаме твърде много в чиниите си и не успяваме да изядем всичко.
  • Защото не познаваме отделните хранителни продукти и се страхуваме, че може да се отровим, след като те престанат да изглеждат съвършено.
Книката "Спаси ме от боклука: Един домат разказва" мнотирана върху колаж от две фотореалистични изображения на различни видове домати

„Спаси ме от боклука! Един домат разказва“

Да бъдем честни по отношение на собствените си навици, е едната страна на решението на проблема с изхвърлянето на храна. Единствено по-трудно от това е може би да бъдем честни с децата си, когато ни зададат трудния въпрос.

Затова екипът на фондация Mate Kitchen инициира проекта „Спаси ме от боклука!“. Детската книга „Спаси ме от боклука! Един домат разказва“ дава честен отговор на въпроса „Защо изхвърляме храна?“. Чрез историята на домата Матей, който е забравен в хладилника и ще бъде изхвърлен, тя поставя сериозно предизвикателство пред родителите, а именно да бъдат честни с децата си, когато разговарят по този въпрос.

С тази книга каним възрастните заедно с децата да открият как да направим така, че да изхвърляме по-малко храна у дома.

В стремежа си да завещаем на децата чиста и здрава планета забравяме, че е не по-малко важно да ги научим, че те носят своя дял от отговорността за нея. Книгата „Спаси ме от боклука. Един домат разказва“ е важен елемент от ранното възпитаване на едно бъдещо поколение, което мисли и действа с разум и грижа за нашия общ дом.