Варено жито
- 6 порции
- лесна
- подготовка
- готвене
- общо
- 469 калории
- 9.54 лв
Обикновено приготвяме варено жито за Бъдни вечер или по траурен повод/задушница. Това го натоварва с тежка емоционална символика и го изключва от всекидневната зимната трапеза. За вкусното и полезно варено жито това е напълно незаслужена съдба.
Съдържащите се в него витамини и микроелементи, фибри и антиоксиданти ни зареждат с енергия, укрепват имунитета и ни даряват с красота. А това е особено ценно през зимата, когато организмът страда както от липсата на слънце, така и от недостатъчното разнообразие от пресни плодове и зеленчуци. Не е случайно, че именно на вареното жито са базира един от най-известните детоксикиращи режими – този на Петър Дънов.
Споделяме с вас любимата си рецепта – простичка и икономична, но за сметка на това много вкусна. За „подсушаване“ на живото тук се ползват не натрошени бисквити, а счукани орехи. Когато овкусеното жито престои една нощ, парченцата от ядките поемат влагата от житото и лимоновия аромат. Това придава на десерта приятен, мек вкус и в същото време не го прави твърде сух. По желание можете да го „обогатите“ със стафиди или други сушени плодове, нарязани на дребни парченца.
Вареното жито е особено подходяща храна по време на пости. То осигурява енергия, вкусно е, усвоява се добре от организма и в същото време е нискокалорично.
Продукти
- жито - 2 чаени чаши - 1.19 лв
- захар - 1 ч.ч. - 0.54 лв
- орехи - 1 ч.ч. - 6.99 лв
- лимони - 1 бр - 0.72 лв
- канела - 1 ч.л. - 0.10 лв
Инструкции
- Почистете житото, измийте го добре и го сложете да се вари в 8 чаши вода.
- Варете на тих огън докато зърната набъбнат и се спукат. Оттеглете от котлона, покрийте с кърпа и оставете житото да поеме цялата течност и постепенно да изстине.
- Прехвърлете житото в купа, сложете захарта, канелата и настърганата кора на 1 лимон.
- Разбъркайте добре и оставете вкусовете да се смесят. По желание можете да добавите натрошени орехи, стафиди или други сушени плодове. Вареното жито е най-вкусно, когато престои една нощ.