Лютика
Традиционната българска лютика е разядка, който е разпространена предимно в Северна България. Врачанска, плевенска, тетевенска, по кнежански, по боровански, влашка, селска… Всеки край си има своя рецепта и настоява, че тя е най-вкусната. Макар да има множество вариации, включително и с царевично брашно и боб, основа на всички са печените чушки. Всички останали вкусове – домат, чесън, магданоз, лук – ги допълват много приятно.
Ние няма да влизаме в полемиката чия лютика е по- или пък най-вкусна. Предпочитаме просто да си я хапваме с мек или пък препечен хляб, всякак ни се харесва. Важното е да е в достатъчно количество. Хем е свежа, хем е лютичка, хем е от сурови зеленчуци, хем има дъх на печено от чушките. Носи вкуса на лято, който можете да си припомняте и в по-студените месеци на годината. Ако й добавите парче сирене и някакво сухо месце, си става чудна вечеря.
Тази лютика е и много подходящо мезе за ракия – добре охладена през лятото и греяна през зимата. Ще ви се услади толкова, че ще забравите за добрите обноски и ще си я хапвате направо с лъжицата. И да се изцапате, не е кой знае какво. Не са ли най-вкусните манджи онези, които ни карат да се изцапаме!
Продукти
- чушки - 1 кг - 3.69 лв
- люти чушки - 3 бр - 1.15 лв
- лук - 2 глави - 0.30 лв
- домати - 2 бр - 0.76 лв
- магданоз - 1 връзка - 1.29 лв
- олио - 50 мл - 0.21 лв
- сол на вкус
- черен пипер на вкус
Инструкции
- Изпечете чушките и лютите чушлета, сложете ги в найлонов плик да се задушат и след това ги обелете. Почистете лютите чушки от семките и жилките.
- Обелете лука и го нарежете на едро.
- Обелете доматите, нарежете ги и смелете всички зеленчуци в машинка за мелене на месо. Ако нямате, можете да ги нарежете много на ситно.
- Овкусете ги с олиото, солта, черния пипер и ситно нарязания магданоз. Сервирайте лютиката с филийки препечен хляб.