Какво можете да приготвите в гювеч
Няма човек, който поне веднъж да не е хапвал приготвени в гювеч ястия. Предимството е, че храната става лесно и е много вкусна. Всеки може да сготви гювеч у дома, дори начинаещите кулинари.
Гювечът e част от традиционната българска кухня.
За първенство в създаването му се борят още Румъния, Молдова и Турция. Мнозина изследователи обаче предполагат, че идва от арабския свят.
Проучвания върху средновековната българска кухненска керамика, както и отделни писмени сведения за българската трапеза от онези времена, доказват, че традицията да се готви месо или риба със зеленчуци в глинено гърне датира отдавна по нашите земи. Естествено, някои от зеленчуците тогава са били други. Вместо картофи е имало гулия (земна ябълка), вместо боб са слагали бакла. Доматите пък били замествани с друг зарзават, който хората сами отглеждали.
В гювеч могат да се приготвят различни ястия.
Да започнем със самия гювеч, за който има изобилие от рецепти. Има богат гювеч – с месо и зеленчуци, или постен вариант. Има млечен, месен, зеленчуков, зимен, летен, рибен, тюрлю гювеч. Има още гювеч със скариди, миди, гъби.
Голямото предимство на готвенето в глинен съд е, че зеленчуците, месото и рибата запазват своите вкусови качества и остават свежи и сочни. На практика те се готвят в собствените си сокове.
В гювеча се слагат много и разнообразни зеленчуци.
Препоръчително е да бъдат сезонни. Затова през есента и зимата обикновено се комбинират патладжан, картофи, лук, моркови, зелен боб, домати, бамя, грах. Можете да добавите и различни меса – свинско, пилешко, телешко. Съветът на кулинарите е да се използват по-мазните части на животното – гърди, плешка, врат, за да не стане сухо месото и в същото време зеленчуците да се сготвят в достатъчно мазнина.
Подправките са традиционни – черен и червен пипер, бахар, дафинов лист. Да не забравяме чесъна и магданоза. Пресните подправки задължително се добавят непосредствено преди сервирането, за да не се загубят цветът и ароматът им.
Зеленчуците за гювеча обикновено се нарязват на едро.
Редят се на пластове едни върху други или се объркват. Заливат се с вода, вино или бульон, задължително се добавя мазнина. Добре е капакът да се запечата с тесто, за да не избяга ароматът и водата да не се изпари. По този начин продуктите попиват соковете и вкусовете и стават наистина невероятно апетитни.
Гювечът се слага в студена фурна
Основно правило, когато готвите в керамичен съд, е да го поставите в студена фурна и да го оставите да се затопля постепенно. В противен случай гювечът ще се спука. Когато го вадите от фурната, внимавайте да не го оставите на студен под или да не капнете студена вода отгоре, защото може да се спука.
Ако съдът е нов, е желателно да го „закалите“. За целта трябва да го напълните със студена вода и да го сложите го във фурната. Постепенно увеличавайте температурата до максимум, оставете водата да поври пет минути, след което изключете фурната. Оставете гювеча вътре да изстине напълно. Едва след това можете да готвите в него.
Когато миете глинени съдове, не използвайте абразивни препарати. Повърхността се надрасква и животът на гювеча се скъсява. Ако не можете да се справите с почистването по традиционния начин – с гъба/четка и веро, капнете няколко капки веро в съда, напълнете го с вода и го сложете в студена фурна. Увеличавайте температурата постепенно докато водата заври. Оставете да поври няколко минути и изключете фурната. По този начин събралата се в порите на повърхността мазнина отива във водата.
Приготвените в гювеч боб, сирене по шопски, капама или традиционния гювеч имат страхотен вкус и аромат.
Затова ви предлагаме изпитани рецепти за някои от най-популярните ястия.
Така ще можете да разнообразите семейното меню и ще изненадате приятно гостите си.
Традиционният гювеч изисква малко време за подготовка. Имате нужда от сезонни зеленчуци, които се измиват и нарязват на едро. В есенния гювеч можете да сложите камби и пащърнак, карфиол и зелен боб. Добавя се мазнина. Ако ще слагате месо, можете да пропуснете мазнината, защото то ще си пусне. Подправките са въпрос на вкус, но смело можете да сложите червен и черен пипер, дафинов лист. Преди да сервирате, поръсете със зелени подправки – магданоз например.
Ястието задължително се пече на слаб огън. Ако сте ограничени във времето, можете да съкратите малко процеса по печене, като предварително запържите зеленчуците и месото в малко олио. След това ги прехвърлете в гювеча, добавете доматите и сложете във фурната. Печете не повече от 15-20 минути.
Зрял боб в гювеч. Няма нищо по-вкусно от боб, приготвен в гювеч на слаб огън. Колкото по-пресен е бобът, толкова по-добре увира, ципата му е мека и от него не боли корем. Няма значение какъв вид боб ще изберете – бял, шарен или черен, едър или дребен. Все ще стане вкусен.
Преди да започнете да го готвите, го накиснете за една нощ. След това изплакнете добре със студена вода. Хранителните му качества няма да се променят, защото белтъчините, мазнините и въглехидратите са водонеразтворими. И не забравяйте, че най-добрата компания на боба са лютите чушки – пресни, пукани, мариновани.
На същия принцип можете да приготвите и много вкусна леща. Тя няма нужда от киснене, само я почистете и измийте добре със студена вода. Добавете подправки на вкус. Традиционната е чубрица.
Чомлекът е характерно за българската кухня ястие, типично за района на Банско. Приготвя се от свински джолан или други видове месо, задължително в глинен съд. Добавят се чесън и картофи. Банският чомлек, както и капамата, се приготвя в глинен съд, на дъното на който се слага доматеното пюре. Отгоре продуктите се редят един след друг на пластове. След доматите се нарежда един ред свинско месо (предварително нарязано на едро и овкусено), следват картофите, лука, морковите (цели), телешкото месо. Подправките се разпределят между пластовете. Готви се на много слаб огън. Става най-вкусен, ако го оставите да къкри цялата нощ.
Капама, или т.нар. затворен гювеч. Това ястие е подходящо за зимните празници – Коледа и Нова година. Типично е за Пиринския край. Най-популярна е банската капама. Богатият вкус се дължи на смесването на различни видове месо с аромата на кисело зеле. Ястието се готви в комбинация от вино и зелев сок. Резултатът е толкова добър, че няма начин да не си оближете пръстите!
Когато се приготвят индивидуални порции, се използват гювечета.
Традиционно ястие, приготвено в гювече, е сиренето. Става бързо и е много вкусно. Подходящо е както за предястие, така и за основно. Можете да комбинирате сиренето със зеленчуци, яйца или пък пикантен колбас. Лютата чушка и препеченият хляб са повече от задължителни.
Напоследък все повече хора приготвят макарони в гювече. Пастата се сварява предварително. Желателно е да се ползват по-дребните видове, за да остане място и за останалите съставки – месо, зеленчуци, сирена. Продуктите се редят на пластове, покриват се с настърган кашкавал и се запичат. Сервират се топли с чаша вино.
Колкото и странно да звучи, в гювеч можете да приготвите миш-маш, сочни пържоли, мусака. В гювечета пък можете да спретнете дори крем-карамел. Вариантите са много и – задължително вкусни! От нас – рецептите, от вас – ентусиазмът и изпълнението. Ще се радваме да споделите резултата.
Здравейте, не мога да открия гювечетата с пилешко, които скоро показахте. Харесаха ми много, но не успях да запомня продуктите. Къде мога да намеря рецептата? Благодаря предварително!
Йонка Пейчева
Здравейте Йонка, радваме се, че сте харесали нашата рецепта! Не сте я открили, защото към момента е налична само в телевизионен формат. Следете уебсайта и съвсем скоро ще можете да я откриете и онлайн. Междувременно бихте могли да разгледате някои от останалите ни предложения в гювеч.
Да ви е сладко!