Замразяването във фризера е един от най-удобните методи за съхранение на хранителни продукти и начин да ограничим изхвърлянето на храна в домакинството. Стига да е правилно! Често обаче там настава хаос. Да не говорим, че понякога е трудно да се различи замразен пилешки от рибен бульон и в крайна сметка, въпреки добрите ни намерения, храната все пак стига до боклука.

Добрата организация на пространството за съхранение е ключова за запазването на продуктите свежи за по-дълго време. Ако се чудите как, ние ще ви помогнем с практични съвети. С тях ще поддържате фризера си не само подреден, но и максимално ефективен. Ще избегнете изхвърлянето на храна и ще си спестите време, пари и усилия.

Подреден фризер – спасена храна!

За начало, подберете подходящи опаковки. Най-добрите опаковки за замразяване се затварят херметически, издръжливи са на ниски температури и не пропускат влага. Можете да използвате пликове с цип, вакуумни опаковки или кутии с плътно прилепващи капаци. Причината е въздухът, който е най-големият враг на замразената храна. Преди да затворите плика или кутията, задължително отстранете излишния въздух или използвайте уред за вакуумиране. А за да е максимално ефективно съхранението по този начин, замразявайте на удобни порции. По този начин ще вадите и използвате само количеството, което ви е необходимо.

Желателно е всички продукти, които прибирате във фризера, да са ясно надписани. Ползвайте етикети, на които отбелязвайте вида на продукта и датата на замразяване. За свое удобство можете да добавите и допълнителна информация като начин на приготвяне (например „готова супа“, „сурови кости за бульон“, „печено месо“) или размер на порцията.

Практично решение е да разделите пространството във фризера на зони. Едно отделение за месо, друго за риба, трето за плодове и зеленчуци, четвърто за готови ястия. Използвайте отделни контейнери, или т.нар. органайзери. Те ще ви помогнат да поддържате реда и да не губите време в търсене.

Задължително спазвайте правилото, че първата храна, влязла във фризера, трябва и първа да излезе от него. Затова поставяйте новите замразени продукти зад по-старите. Така ще използвате първо тези, които са замразени по-отдавна.

Колаж от три снимки с подредени хранителни продукти

Температура и срокове на съхранение

Имайте предвид, че за да запазите хранителните продукти за максимално възможния срок, фризерът трябва да поддържа постоянна температура. Оптималните градуси са -18°C, затова проверявайте редовно показанията на термометъра. Освен това се стремете да не го претоварвате. Ако е препълнен с продукти, това може да затрудни циркулацията на въздуха и да влоши замразяването.

Много често, когато прибираме храна във фризера, на практика забравяме за нея. Престоят там обаче не може да е неограничено дълъг. Месото и рибата могат да запазят вкусовите си качества в най-висока степен за около 3–6 месеца, зеленчуците – до 12 месеца, а готовите ястия – около 2–3 месеца.

За да избегнете изхвърлянето на замразена храна, която сте смятали да използвате „по-късно“, проверявайте фризера поне веднъж месечно и използвайте продуктите, които наближават края на препоръчителния срок за съхранение. След като ги извадите от там, ги оставете да се размразят постепенно в хладилника, а не на стайна температура. Така избягвате риска от разваляне.

И нещо много важно! Веднъж размразена храна не трябва да се замразява повторно, освен ако не е преминала термична обработка.