Всички знаем, че повечето от продуктите в кухнята ни са чудесно средство за лечение.

Особено сега, в зимния сезон, когато наоколо се разхождат най-различни вируси, много от нас търсят начин да решат здравословните си неразположения с т.нар. „бабини“ рецепти.

Те са и по-полезни, и по-евтини.

При настинка

Първи помощник ще ви бъде чаят от бъз.
Ето я и рецептата: 
една препълнена чаена лъжичка от сухи цветове се слага в чаша, залива се с вряща вода и се оставя да кисне 15-20 минути. Добавете и мед на вкус. Облекчава болките в мускулите и пази дихателните пътища.

Добра алтернатива при настинка е и сокът от целина. Целината съдържа антиоксиданти и има противовъзпалително действие. Затова е много полезна по време на грип. 


Студът навън и настинките често стават причина за проблем със слуховите органи.

Разбира се, посещението при лекаря е задължително, но можете да облекчите състоянието си и с няколко бързи и лесни процедури. Продуктите вероятно присъстват във всяка кухня.

Лук. Изцедете сока от една глава лук, загрейте го леко и капнете 2-3 капки в болното ухо. След това полегнете върху ухото, което не е проблемно. След 5-10 минути го измийте с хладка вода. Повторете 2 пъти дневно.

Масло от мента и чаено дърво. В 60 мл зехтин сложете няколко капки от маслата – по 3 капки от всяко. В болното ухо капнете 3 капки от сместа и полегнете на противоположната страна за 15-20 минути. След това измийте с хладка вода.

Чесън. Сложете 4 смачкани скилидки чесън в 120 мл зехтин и загрейте леко, след това прецедете. Добавете 20 капки масло от евкалипт. От полученото лекарство капнете няколко капки в ухото. Повторете след половин час.

Нарът влияе благотворно на здравето на човека.

А сега е точно неговият сезон. Вкусният плод е истински склад за витамини и полезни вещества. С настъпването на зимата организмът ни е подложен на атаки от страна на вирусите. Нарът е идеалното профилактично средство.

Сокът от нар извежда токсините от тялото, има противовъзпалително и температуро понижаващо действие. Идеалният лечител на болките в гърлото. Половинка на нар на ден е достатъчен, за да се предпазите от настинката и грипа.


Според специалистите, сокът от нар има и антистресов ефект. Което означава, че една чаша ще ви помогне да преживеете хаосът от наближаващите празници напълно безболезнено.

При възпалено гърло ще ви помогне и чаят от лайка с мед и лимон.

Веществата в лайката убиват бактериите. Чаят служи като противовъзпалително лекарство, успокоявайки болката в областта на гърлото. С мед и лимон е и по-приятно, и по-полезно.

При кашлица

Ето и най-изпитаната рецепта. Черна ряпа се издълбава в средата, като кладенче и се сипва мед, пуска сокче и се дава по 1 лъжичка през 1-2 часа.

Другата почти вълшебна рецепта е с лук. Една средно голяма глава лук се обелва и нарязва в 100 г вода. Кипва се и се прецежда. Към течността се прибавят 2 суп. л. мед. От получената смес се вземат по 3-4 лъжички на ден.


Две чаши доматен сок на ден пък укрепват костите и предотвратяват опасността от остеопороза.

Основната съставка на домата ликопен, е известен антиоксидант, който доказано намалява риска от рак на простата при мъжете и сърдечни заболявания.

Ако се сблъскате с възпалена кожа, намерете малко босилек.

Маслата и съединенията в босилека успокояват възпалената кожа. Освен това растението има естествено антибактериално свойство, което служи за дезинфекция. Камфенът в босилека охлажда кожата, потискайки сърбежа и дразненето. Използвайте чай или запарка от босилек вместо почистващ продукт. Запарете 1 ч.ч. пресен босилек (листа) в 200 мл вода. После почистете лицето с тампонче.