Вълшебните свойства на чая
Според легендата, китайският император Чен Нунг сложил съд с вода на огън под див чаен храст. Вятърът съборил няколко листа във водата. И когато Чен опитал течността, той бил възхитен от аромата и вкуса. Така се появил чаят.
Според една арабска поговорка, първият чай трябва да бъде стипчив като живота, вторият сладък като любовта, а третият успокояващ като смъртта.
Според статистиката пък англичаните са на първо място по пиене на чай на глава от населението – над 4 кг годишно.
Най-голямата чаена държава в света обаче е Индия – тя дава една трета от световния добив на ценния продукт.
В Централна Азия се пие предимно силен зелен чай без да се добавя захар.
В Япония чаената церемония е повече от традиция. Всяка десета млада японка е обучена да сътвори сама цяла чаена церемония. Обучението трае 3 години и момичето получава различни майсторски степени.
Чаят е най-доброто натурално лекарство.
Мащерката е против кашлица, лайката е, когато те боли гърлото, а ментата е за успокоение.
Лайката е най-полезна.
Билката е много богата на флавоноиди, антиоксиданти, витамини и минерали. Тя е едно перфектното натурално средство за стимулиране на цялостното здраве.
Освен това в чая от лайка не се съдържа никакъв кофеин, но същевременно напитката има и ободряващи свойства.
Чай срещу грип е най-доброто решение в студния сезон. Педлагаме ви две рецепти – на чай с бъз и микс.
От бъз: една препълнена чаена лъжичка със сухи цветове се слага в чаша, залива се с вряща вода и се оставя да кисне 15-20 минути. Довавете и мед на вкус. Облекчава болките в мускулите и пази дихателните пътища.
Микс: 60 г лиcтa poзмapин, 100 г цвят от aĸaция, 100 г цвят бъз, 150 г чepвeнo пoдъбичe, 50 г ĸaмшиĸ, 30 г лиcтa от aĸaция – 2 суп.л. oт cмecтa ce cлaгaт в 600 мл вoдa и се вapят 5 мин. Πиe ce пo 100 мл 4-5 пъти днeвнo, пocлaдeн c мeд.
Черният е най-популярен
Казват обаче, че не е толкова полезен, защото в процеса на ферментация губи част от ценните съставки. Но това не е точно така. Доказано е, че 3-4 чашки черен чай на ден понижават риска от сърдечно-съдови заболявания. В черния чай има витамини от група В, Р и РР, които оказват благотворно влияние на съдовете и капилярите. Укрепва имунитета, ободрява и повишава настроението.
За хората, страдащи от ниско кръвно, черният чай е по-подходящ. За хората с глаукома обаче, той трябва да се приема в ограничени количества. Същото се отнася и до хората с варикоза, аритмия, атеросклероза, аритмия.
Хроничният синузит се лекува с черен чай
Рецептата е изключително лесна и дава много добър резултат.
Необходими продукти: една чаена лъжичка мед, една чаена лъжичка тинктура от евкалипт (продава се в аптеките), една чаена лъжичка листа от черен чай.
Начин на приготвяне: всички съставки се смесват добре и с помощта на пипета се капва от сместа в носа (дозата е половин пипета) три пъти на ден. Лечението трябва да продължи най-малко три дни.
Зеленият чай е богат на витамини A, B, B1, B2, B15, C, P, както и калий, мед, цинк още около 300 съединения.
Именно той е източник на антиоксиданти, препятстващи стареенето. Извежда токсините от тялото, понижава риска от онкозаболявания. Полезен е още за щитовидната жлеза, ободрява, полезен е за зъбите и венците. Играе ролята на противовирусно средство.
Но и той си има противопоказания. Не е добър за хипертониците, болните с гастрит и язва.
Здравият човек не трябва да изпива повече от 3 до 5 чашки на ден.
Чаят от джинджифил може да бъде добра превенция в студеното време.
И не само. Джинджифилът е 10 000 пъти по-ефективен от химиотерапията, сочат резултатите от направено изследване. Той унищожава раковите клетки, но съхранява здравите. Това го превръща в магически продукт. Специалисти препоръчват профилактично всеки ден да изпиваме по една чаша чай от джинджифил. Намалява чувството за глад. Има още антибактериално и вирусно действие. Подобрява работата на храносмилателната система. Едно-две малки коренчета се обелват, настъргват се и се заливат с две чаени чаши вряща вода. След 10-15 минути се прецежда и се пие.