Всички сме се диагностицирали поне веднъж в живота си с „липса на витамини“. Симптомите са ви добре познати. Често сте уморени и нервни, имате пристъпи на мигрена, оплаквате се от лошо храносмилане, страдате от безсъние… Поради дълъг период на обездвижване се затруднявате и от петте стъпала в офиса. С настъпването на топлите месеци търсите обяснение в прословутата пролетна умора. Но отговорът като че ли е някъде другаде.

Не купувайте всички видове витамини от близката аптека, нито пък е време да досаждате на личния си лекар. Достатъчно е да обърнете внимание на храната, която поемате. Тя е най-естествения източник на енергия, здраве и красота. От нейното качество зависи да сте в блестяща форма 365 дни в годината.

Понякога имаме натрапчивото чувство на глад, но не можем да установим какво точно ни се яде. Макар че обикновено в такива случаи първо прибягваме до него, всъщност сладкото не е точно това, от което имаме нужда. Истината е, че организмът се нуждае от конкретни храни, за да постигне необходимия баланс от витамини. Ето енергийните „доставчици“, които са най-добрите приятели на вашето здраве и тонус.

ЯБЪЛКИ

Две фотографии на ябълки в кош и ръка с червена ябълка

Включете ябълките в дневното си меню. Не е добре да се ядат плодове късно вечер, но като десерт на обяда или като следобедна закуска са идеални. Съдържат калций, магнезий, фосфор, пектин, витамин С, които оказват благотворно действие на целия организъм. Активизират чревната микрофлора, снижават нивото на холестерол в кръвта, подпомагат изхвърлянето на шлаките от тялото.

БРОКОЛИ

Колаж от две изображения на броколи

Съдържат магнезий, калций, фосфор, витамини от група В, витамин С, бета-каротин, фолиева киселина. Имат доказан превантивен ефект в борбата с рака, убиват микроби и вируси. Съдържат фибри и затова подобряват дейността на стомашно-чревния тракт. Действат като антиоксидант.

ЗЕЛЕН ЛУК

Колаж от две фотографии с свеж пролетен зелен лук

Пролетният зелен лук зарежда с енергия. Той е толкова фин на вкус, че може да се консумира не само като подправка, но и в чист вид, на салата. Спокойно можете да му се наслаждавате по-често. Хрупкавите нежни стръкчета не съдържат почти никакви калории, но в замяна на това са пълни с ценни етерични масла, които възбуждат апетита и подпомагат обмяната на веществата.

КАРТОФИ

Колаж от две изображения с пресни картофи: жълти и розови

Съдържат белтъчини, витамин С и В, фолиева киселина, калий. Действат благотворно върху черния дроб и мускулните влакна. Препоръчват се на спортисти в периоди на прочистване въпреки високия си гликемичен индекс.

МОРКОВИ

Колаж от две фотографии с моркови

Морковите са балсам за кожата и спасение за зрението. По съдържание на бета-каротин те превъзхождат всички зеленчуци. Хората с чувствителна кожа не изгарят лесно на слънце, ако са заредени с бета-каротин, и по-лесно почерняват. Задушавайте морковите винаги в малко мазнина, защото бета-каротинът е мастно разтворим и по този начин се усвоява по-добре от организма.

АНАНАС

Колаж от две изображения с ананаси

Винаги избирайте зрели ананаси. Ще ги разпознавате по това, че узрелите плодове излъчват по-силен аромат, а листата им се късат по-лесно. Поради ниското съдържание на мазнини и калории те са най-удобната храна за слаба фигура. Съдържат плодова захар, която се превръща в бързоусвоима енергия, голямо количество витамин С, който укрепва защитните сили на организма. В тях има бромелин, разграждащ белтъчния ензим, който подпомага храносмилането.

КИВИ

Две изображения с разрязани плодове киви

За да е сладко, трябва да е узряло. Узрелите плодове са по-меки, така че избирайте поомекнали кивита. Това е плод с богато съдържание на магнезий, фосфор, калий и особено витамин С. Повишава тонуса, ускорява изхвърлянето на токсини от организма, съдържа ферменти, улеснява храносмилането.

РИБА

Във всяко здравословна седмично меню трябва да има ден за риба. Тя включва в състава си калций, селен, витамин D и Е и омега-3 мастни киселини. Поддържа хормоналния баланс, подобрява състоянието на кожата и имунната система. Заздравява зъбите и костите.

ПОРТОКАЛИ

колаж от две изображения с разрязани и цели портокали

Калцият, калият, фолиевата киселина и витамин С, съдържащи се в портокалите, стимулират дейността на червата, подобряват храносмилането и ободряват.

ЗЕЛЕ

Богато е на калий, калций, магнезий, фосфор, витамин С, бета-каротин, витамини Е и К, фолиева киселина, йод. Суровото зеле подобрява работата на стомаха и стомашно-чревния тракт. Стимулира имунната защита, убива бактерии и вируси.

МЮСЛИ

Две изображения с мюсли в колаж

Всекидневният прием на мюсли може да ви се стори еднообразен, но е важно да знаете, че, смесени с кисело мляко и плодове, те са закуската, доставяща необходимата енергия за началото на деня. Съдържат въглехидрати, здравословен източник на енергия, ценни баластни вещества, които подпомагат доброто храносмилане. Гледайте етикетите и избирайте мюсли с ниско съдържание на захар. Подслаждайте ги с мед при необходимост.

ЯДКИ

За полезното действие на различните видове ядки може да се напише роман. Те са хранителни и с високо съдържание на витамини от група В. В състава им влизат магнезий, калий, цинк, калций. Белтъчините от ядките заменят почти напълно месото в менюто на вегетарианците. Орехите оказват здравословно действие върху сърцето, съдържат мелатонин, желязо и кобалт. Те са антидепресанти. Шамфъстъкът и бадемите спомагат за намаляване на холестерола, кайсиевите ядки съдържат мазнини, белтъци и въглехидрати и подобряват метаболизма. Лешниците съдържат витамините В1, В2, В6, Е и С, натрий, калий, въглехидрати, фибри, желязо, калций, магнезий, фосфор, мед и цинк. Лешниците са подходящи при лечение на болки в ставите и изключително полезни за дейността на нервната система. Препоръчват се и при разширени вени, болки и тежест в краката и анемия.