Яж, споделяй, компостирай. Храната е богатство!
Храната е толкова важна за всяко живо същество, колкото и водата. Но… да не забравяме какво е казал Цицерон: „Трябва да се яде и пие толкова, колкото да възстановим силите си, а не допълнително да изтощим организма“.
От 1979 г. човечеството отбелязва 16 октомври като Световен ден на храната.
Целта е да се привлече вниманието на всички към проблема с изхвърлянето на храна, годна за консумация, към огромното число градуващи хора по света и към необходимостта от опазване на ресурсите на планетата. А също така – към проблема за нездравословното хранене.
Все повече хора се хранят с продукти, които не само че не са полезни за здравето им, но са и много вредни, дори отровни.
Гонейки постоянно важните си ежедневни ангажименти, ние ядем пред компютъра и телевизора, ядем на крак, ядем храна, която не е домашно приготвена и е с твърде много мазнини, захари, сол, добавки.
Какъв е шансът ни за промяна?
Да започнем да се храним осъзнато.
Да започнем да приготвяме храната си по-често у дома. С любов. Използвайки местни продукти, сезонни. Защото те не са били обработени с всевъзможни химикали, за да издържат дългия път от производителя до нашата маса.
Да включим в менюто си повече плодове, зеленчуци, бобови.
Да съхраняваме добре продуктите, за да избегнем изхвърлянето им. Ако забележим, че зеленчуците са започнали да вехнат, да ги замразим или сготвим навреме.
Да се храним у дома. В компания. Да споделяме храната си.
Да четем внимателно етикетите. Да събираме разделно боклука. Да компостираме. Да не се поддаваме на рекламите, които ни карат да пазаруваме повече, отколкото ни е необходимо.
И да спортуваме – поне 30 минутки на ден!
Яжте, споделяйте, компостирайте.
Промяната и бъдещето са във вашите ръце.