Погрешно много от нас смятат, че гладът е правилният начин да се справим с излишните мазнини. Истината е, че това изобщо не работи. Нужно е да се храним, но с правилните продукти. Някои от тях са истинско оръжие срещу мазнините, с което спокойно можете да тръгнете на война.

Ето кои храни могат да помогнат да стопите всичко излишно.

Колаж от три изображения - пръчици канела, зрънца горчица и бяло сирене

Канела

Тази подправка се препоръчва винаги за тънка талия. Поръсете ¼ лъжичка от нея върху храната си. Това ще предотврати главоломното покачване на нивото на инсулина сред хранене. Става въпрос за нормален процес, който се случва всеки път, когато хапвате нещо, което сигнализира на тялото, че трябва да трупа мазнини, а не да ги изгаря. Няколко щипки канела в мюслито, кафето и пилешкото филе спират този процес.

Горчица

Понякога е люта, защото именно пикантният вкус, който идва от синапа, е причина метаболизмът ви да скочи до 25% след употребата на чаена лъжичка горчица. Трябва да знаете обаче, че този ефект има доста острата пълнозърнеста (например) дижонска горчица.

Бяло сирене

Прясното козе сирене съдържа по-малко мазнини от меките сирена и кашкавала, освен това е богато на калций. А богатите на калций храни намаляват производството на ензими, които стимулират образуването на мастни клетки. Избирайте българско бяло сирене, прясно козе сирене или моцарела, за да държите мазнините далеч от себе си.

Зеленчуци и ядки

колаж от четири снимки: моркови, сладки картофи, бадеми и соя

Моркови
Отличен източник на витамин А, те са много добър източник на витамин С, витамин К, калий и диетични фибри. 1 чаша, или 122 г моркови съдържа 53 калории, 1,26 г протеини и 0,23 г мазнини. Бета-каротинът, съдържащ се в морковите, помага за защитата на зрението и особено на нощното виждане.

Забележка: Прекомерната консумация на храни, богати на каротин, като морковите може да доведе до състояние, наречено каротодерма, при което дланите или други части на кожата развиват жълт или оранжев цвят.

Сладки картофи
За разлика от обикновените си събратя, тези картофи имат високо съдържание на фибри, което означава, че след консумацията им инсулинът ви няма да скочи до небето и съответно ще натрупате по-малко мазнини около ханша. Препоръчваме ги изпечени на фурна с козе сирене или с джинджифил.

Бадеми
Ако сте на диета и хапвате по 50 г от тези ядки на ден, може да намалите теглото и индекса на телесната маса с 18% в сравнение с 11% за спазващите диетичен режим, които не консумират бадеми. Това показва изследване на International Journal of Obesity, а обяснението е, че бадемите са богати на алфа-линоленова киселина, която ускорява метаболизма. Единственото ограничение е да се приемат до 12 бадема на хапване. Най-добре е те да съставят двете малки закуски между основните хранения.

Соя
Освен че е нискокалорична, соята съдържа и витамин В4, или холин. Той блокира абсорбирането на мазнините и спомага за намаляването на мастните натрупвания. Не се колебайте да замените калоричния кашкавал със соево сирене.

Плодове в битката с излишните мазнини

колаж от 4 снимки: портокали, горски плодове, ябълки и грейпфрути

Портокали
Насладете се на прясно изстискания фреш от портокали без угризения. Можете да ги консумирате в неограничени количества, защото съдържат флавони – вещества, ускоряващи изгарянето на мазнините. American Journal of Clinical Nutrition съобщава, че честата консумация на този плод значително намалява пълнеенето.

Горски плодове
Богатите на витамин С плодове като ягоди и малини помагат в стопяването на 30% повече мазнини по време на диета. Може да постигнете повече ефект, ако увеличите физическите натоварвания или включите 30-минутна разходка през деня. За още по-добър ефект половин час пред тази разходка, хапнете чаена чаша ягоди и малини, разбити с ¼ чаша балсамов оцет.

Ябълки
Ябълката е много добър избор, тъй като витамините, минералите, разтворимите фибри, пектин и фолиева киселина са основното й съдържание. Освен това цената й е достъпна. Яжте ябълки, защото намаляват усещането за глад. Неограничено количество (най-добре червени) звучи страшно, но действително за един ден стомахът може да побере 20 ябълки, ако не пиете много вода след това. Препоръчваме също печени или задушени ябълки без захар, с малко канела или дафинов прах (за подобряване на храносмилането и метаболизма). Добавете кисело мляко и една ябълка в менюто си, вместо закуска (може и в ранния следобед) и ще се изненадате след седмица от резултата.

Грейпфрут
Това е плодът, който е сред най-добрите храни по време на диета. Съдържа малко захари и има нисък гликемичен индекс. Понижава нивата на хормона инсулин, с което улеснява горенето на мазнините. Поради високото му съдържание на фибри, ако се яде целият плод (което е препоръчително), потиска и апетита. За да избегнете горчивия вкус, е добре да отстраните ципата, след като го обелите от кората. Цитрусов плод с много витамин С – един грейпфрут покрива 100% от препоръчителната дневна нужда. Също така съдържа доста калий, а червените и розовите сортове са богати на бета-каротин и ликопен. Други ползи от неговия прием са леките противовъзпалителни, тонизиращи и диуретични свойства. Подобрява също и храносмилането.