Шкембе чорбата е традиционно балканско ястие, смятат някои. В различните държави се приготвя по различен начин. Навсякъде обаче е уважавана и обичана. И си иска майсторлъка.

В Турция варят шкембето с джолан, за да се получи по-вкусен и плътен бульонът. Застройват я с кисело мляко и брашно. В Македония му слагат лук и моркови. У нас шкембето се застройва традиционно с прясно мляко.

Откъде идва тази вкусна чорба, която сгрява душата и стомаха? Със сигурност българите не можем да претендираме за произхода на ястието. И двете думички са турски, казват запознати.

Други намират корените на това вкусно нещо в далечен Иран.

На древноперсийски shekam означава стомах. Според някои исторически извори и запазени кулинарни енциклопедии, шкембе чорбата идва именно оттам, за да навлезе през днешна Турция и по българските земи, достигайки чак до Румъния.

И въпреки че някои приписват на Чърчил думите „Европа свършва там, където започват да ядат шкембе чорба“, вкусната и парлива супа се хапва на много места в Стария континент. Като Италия и Франция, например.

Шкембе обаче хапват и в Ямайка, Япония, Нигерия.

В Италия има над 100 различни рецепти. Alla triestina, alla genovese, alla pavese, alla mantovana можете да си поръчате в почти всеки италиански град и ще останете доволни от това, което ще ви сервират.

Във Венеция не само можете да се повозите на гондола, но и да хапнете чудния местен специалитет – добре почистено, избелено и сварено, нарязано на ивици шкембе със сос от хрян.

В Калабрия пък ще ви сервират Morzeddhu alla catanzarisi, което представлява шкембе в доматен сос, с риган, чушки и слънчогледово олио.

На север, в Ломбардия, ще ви посрещнат с trippa alla milanese. В нея има значително повече съставки: пресни домати, бял боб, масло, моркови и лукчета, кервиз, праз лук, и костен бульон. Също и пармиджано, и подправки: салвия, сол и пипер.

Най-добре познато обаче си остава флорентинското lampredotto и trippa alla romana, римската версия на яхния с шкембе. Римският специалитет е просто шкембе, задушено в доматен сос с люти чушки, подправено с мента или джоджен, поръсено с римско пекорино.

Шкембе ще можете да хапнете и в Южна Америка. В Мексико, например, то се приготвя по повече от шест рецепти – с нахут, люта смес от чушки, чесън и подправки, запържени в мас. В Еквадор пък правят guatita, което е шкембе в комбинация с картофи, риган и кимион.

Дори в САЩ шкембето не е непознато. Philadelphia pepper pot soup събира в себе си аромата на карамфил, майорана, мащерка, босилек, мента, магданоз, картофи, както и телешки джолан, моркови, кервиз, масло.

Каква е тайната на приготвянето му?

Прави се от телешки, агнешки или свински стомах, които обаче никога не се комбинират по между си. Според някои рецепти се добавя допълнително и телешки джолан, или свински уши и крачета, други ползват само нарязаното шкембе. Приготвя се и бульон от зеленчуци, а традицията повелява супата да бъде поднесена и консумирана с оцет, чесън и лют пипер или чушки.

Преди да започнете да готвите шкембето, трябва добре да го почистите и измиете. По-вкусно е, когато го почистите с ножа под течаща вода. Но можете да си купите и добре почистено направо от магазина. Добре е да го оставите накиснато във вода за един час.

Слага се в студена вода. И не се посолява. Солта се слага 10 минути преди да е станало напълно готово. Вари се на силен огън. Поне два-три часа. Някои кулинарни майстори го варят в прясно мляко, за да стане по-крехко и вкусно.

Много е важно да приготвите правилната застройка. Към брашното, което се запържва, можете да добавите лук и масло. Накрая се слага прясното мляко. Разбърква се добре и се слага в тенджерата със супата, с разбъркване.

Варената застройка пък се приготвя с кисело мляко, яйце и червен пипер. Добавяте от бульона, в който се е варило шкембето, и разбърквате добре. След това сместа се прибавя към шкембето и се оставя да поври малко на котлона.

Може да ви звучи малко странно, но шкембе чорбата освен вкусна е и доста полезна!

Казват, че е добра за храносмилателна система. Съдържащият се в нея цинк влияе добре на стомаха и храносмилателните органи, както и на имунната система. Особено полезна е през зимния сезон, защото намалява риска от грип и настинка, пази ни от вирусите.

Помага за по-доброто развитие на децата, заради протеините, които съдържа.

Добра е и за хората с висок холестерол. Повишава нивата на HDL холестерола и понижава LDL холестерола.

Шкембе чорба се препоръчва и като превенция срещу рак. Казват, че предотвратява деленето и разпространението на раковите клетки. Организмът си набавя необходимите антиоксиданти и се пази от свободните радикали. А това ни предпазва от онкозаболявания.

И още – намалява стомашните киселини, увеличава сексуалната издръжливост, облекчава болки в ставите и ревматизъм.

Консумацията на шкембе чорба няма странични ефекти. Хората, които страдат от високо кръвно обаче, трябва да внимават, заради чесъна и другите подправки.

Шкембето е любимо средство за справяне с махмурлука.

След тежка алкохолна вечер животът придобива смисъл след порция горещо шкембе, подправено с лют пипер и чесън.

Всъщност, шкембе може да се хапва по всяко време, казват кулинарите. Добър апетит!