„Върнахме се от село и имаме толкова много тиквички, че се чудя какво да ги правя.“

Познато ли ви звучи?

Тиквичките са щедър зеленчук. Посяваш две гнезда и след това ти се отплащат почти всекидневно до есента. По някое време даже ти омръзват. А ако си имал неблагоразумието да посееш повече, се оказваш в ситуация да раздаваш на роднини, приятели и съседи и пак да не можеш да смогнеш с реколтата.

Туршията и сладкото от тиквички, макар да имат много приятен вкус, не са сред най-популярните начини за съхраняването им за зимата. Много по-често поглеждаме с надежда към фризера.

Замразяването е един от най-добрите методи за съхранение, с който витамините и минералите се запазват в по-голяма степен. Замразените зеленчуци са готови за употреба по всяко време, без да се налага допълнителна подготовка като рязане или почистване, защото това вече сме го свършили през лятото.

При пресните зеленчуци винаги има риск от разваляне, ако не ги използваме навреме. Замразените, от друга страна, могат да се съхраняват в продължение на месеци, без да губят своята свежест и хранителни качества. Това намалява значително изхвърлянето и загубата на хранителни продукти.

Да не забравяме и още нещо важно – замразените в домашни условия зеленчуци не съдържат добавки и консерванти, което ги прави по-здравословния избор.

Колаж от две изобдажения на нарязани тиквички

Как да замразим тиквичките

Отговорът на този въпрос зависи до голяма степен от това как възнамерявате да ги консумирате след това.

Единият вариант е да ги настържете, да ги изцедите добре от течността и да ги разпределите в пакетчета. През зимата ще ги използвате за кюфтета или зеленчукови тиганици, за руло, баница или като добавка към супа.

Можете да ги нарежете и да ги замразите сурови или бланширани. През зимата ще ги изпържите или ще ги добавите в супа, гювеч или яхния. Ако са на кубчета, можете да ги сготвите на мусака или с ориз. Имайте предвид обаче, че след размразяване стават жилави и вкусът им се различава от този на пресните.

Можете обаче без проблем да замразите пържени тиквички. Вкусът им през зимата, когато ги поднесете със сос от кисело мляко, копър и чесън, не се различава значително от този на прясно изпържените.

Който и начин да предпочетете, подберете млади тиквички със среден размер, за да нямат семена. Трябва да са здрави, лъскави, твърди и без петна. Измийте ги добре и след това… вие сте на ход!


Как да изберем перфектните тиквички?

Как да изберем перфектните тиквички?

  • Избирайте малки до средни тиквички (с дължина 15-20 см и не повече от 5-6 см диаметър), гладки, лъскави и сочни на вид.
  • Леките повърхностни надрасквания са съвсем нормални и не бива да ви притесняват.
  • Избягвайте тиквички с петна, сбръчкани, пожълтели и меки на допир.