3 есенни вкусотии с патладжан
И на патладжан, не само на печени чушки ухае есента. Печен, пържен, задушен, на салата, на мусака, с доматен сос…
Той, както никой друг зеленчук, умее да добави нотка различност в добре познатите ни ястия. Обикновената салата с домати, лук и магданоз е типичен пример. Добавете й печен патладжан и натрошено сирене и ще получите цяла нова вселена от вкусове. Пържените чушки с доматен сос са традиционно българско ястие, но опитвали ли сте да ги замените с изпържен на тънки филийки патладжан? Резултатът е великолепен. Гювечът става още по-вкусне, когато в него има и няколко парченца патладжан. Ами гръцката мусака! Без патладжаните вкусът й няма да е толкова впечатляващ. Има ли нужда да споменаваме чудното кьопоолу.
Факт е, че той има специфичен вкус, който не допада на всеки. Според нас причината често е и защото не е сготвен по подходящия начин, който да му позволи да блесне в пълнота. Затова решихме да ви предложим
3 есенни вкусотии с патладжан
от нашата колекция с изпитани рецепти. Всичките са без месо. На нас са ни любими, надяваме се да станат любими и на вас.
Понеже вече споменахме кьопоолуто, няма как да не започнем с него. Есента не е истинска есен, ако поне веднъж не си направите кьопоолу. Но да е наистина домашно – накълцано на дребно и след това счукано с дървено чукало, за да е пухкаво. С повече червени, а не зелени чушки, за да има мек, сладникав вкус, и достатъчно чесън. С плочка сирене и препечен хляб е… божествено вкусно. И да не се изкушите да го правите със зехтин. Ще го съсипете, вкусът няма да е този, който търсите.
Това обикновено не го пише в рецептите, но към останалите зеленчуци може да добавите и една малка главичка лук, нарязана на ситно, като за кюфтета. Може и да го настържете, но го добавете заедно със сока, който лука пуска.
Ако искате наситен зеленчуков вкус
направете си пълнени патладжани. Лук, моркови, домати, повече магданоз и кашкавал за разкош. Ястието става леко, защото патладжанът не се пържи предварително, а се изпича директно със зеленчуковата плънка. Въпреки това е изключително питателно, тъй като патладжанът е засищащ зеленчук, след който дълго не ни се иска да хапнем нещо друго.
Може да поднесете пълнените патладжани топли, но когато изстинат са подчертано по-вкусни. Затова приятелската ни препоръка е да проявите малко търпение. Добра идея е да ги приготвите на обяд и да ги поднесете за вечеря. По желание може да приготвите за тях семпъл млечен сос с чесън за допълнителна свежест.
Завършваме вкусното трио с един разкошен бюрек от патладжани. Бюрек е турска дума и означава баница. Тази рецепта до известна степен напомня за баница, само че, вместо с кори, плънката от яйца и сирене се завива с патладжан. Ястието се приготвя на два пъти. Първо трябва да запържите патладжаните, за да омекнат и с тях да се работи лесно. След това, когато ги направите на своеобразни сандвичи със сирене яйца, да панирате и да запържите всичко още веднъж. Отнема малко повече време, но усилието си струва. Знаете, че патладжаните поемат много олио, така че е повече от задължително да ги извадите върху кухненска хартия. Нататък е лесно – правите си чеснов сос и си ги хапвате. Може да го поднесете отделно и всеки да си сложи колкото иска, а може предварително да залеете бюрека и да сервирате така.
Да ви е сладко!