Бабини рецепти: Печива
Това прелюбопитно писмо, което пристигна от Горна Оряховица, ни вдъхнови да посветим част от книгата с любими бабини рецепти, която подготвяме, на примамливите сладки печива:
„Най-вкусният козунак, който съм яла през живота си, го правеше не моята баба, а една съседка на село – циганка, леля Веса се казваше. Златни ръце имаше тази жена и беше изключително чиста. Винаги беше усмихната, много бъбрива. Не знам песни ли му пееше на тестото, баеше ли му, какво правеше, но този козунак беше невероятен – една педя висок, жълт, на конци, горната му коричка червена и сладка-сладка. Там където се преплиташе плитката, се събираше яйце и захар и ставаше като крем. Всички много го обичахме и все за това парче се надпреварвахме. В едни големи тави го печеше и никога не стигаше.
Мама ходи няколко пъти при нея да гледа как се прави, но така и не можа да го докара същия. Аз пък бях много малка, за да прихвана. После леля Веса замина и рецептата се загуби. След години си намерих в една много стара книга козунак и като го направих, ме върна в детството и в тясната й кухничка. Ухаеше по същия начин и имаше същия вкус.“
Сладките и солени печива заемат специално място в спомените от детството и това има своето съвсем логично обяснение. Ако прекарваш повече време при баба, тя първо гледа да те нахрани, а след това, когато й остане време от шетнята, те глези със сладкиши и разни тестени чудесии. Обикновено забърква нещо набързо и с каквито продукти има. Ако пък я виждаш рядко, отделя цели дни за приготовления и винаги те чака с любимия ти сладкиш. Кекс, курабийки, сладка баничка, щедро поръсени с пудра захар бухтички – има от всичко. И питка задължително. Във всички случаи резултатът от усилията й много бързо губи материално измерение.
Любимите на
всички сладки и солени печива са висша проява на кулинарна виртуозност
Всеки, който е имал щастието, да гледа как баба му меси, е научил безценни уроци и е навлязъл в дебрите на абстрактните кухненски мерки и теглилки. Как се захваща маята, как се проверява топлината на млякото, как се пипа тестото, как се навиват кифлички, как се правят плитки… Капакът на фурната не трябва да се изпуска, защото кексът ще спадне, тестото не се бие, течността трябва да е хладка, защото иначе ще попари брашното… В стаята трябва да е топло, но да не става баня, защото и прекалената топлина не е добре…
Помните ли емайлираните тави с кръгли следи от курабийки по тях, които се изтъркват след много-много миения? А клечката от метла на дъното на чекмеджето с вилиците и лъжиците, която се пази с години и с нея единствено и само се проверява дали е готов кексът!
Днес метлите вече са други и не стават за такива цели, но ние продължаваме вълнуващото пътешествие из вашите вкусни спомени. Благодарим ви, че споделяте с Mate Kitchen вашите емоционални и дълбоко лични вкусни разкази!
Този път се обръщаме към вас с молба да напишете в коментар тук любимите си рецепти за сладки и солени печива, които помните от вашата баба. Разкажете ни какво ги прави толкова скъпи и ценни за вас. Ние ще ги сготвим и ще направим така, че повече хора да ги опитат и преживеят на свой ред.
Отново ви очакват страхотни награди и много изненади! Най-въздействащите истории, както ви обещахме, ще публикуваме в книгата, която подготвяме.
Идеята за споделяне на спомени и рецепти от миналото е страхотна, искам да споделя две от рецептите на моите баби Милка и Милка за домашна питка и домашен тутманик с чушлета, но преди това ще Ви напиша малка история за спомените, които събуди инициативата с домашни рецепти.
Аз съм израснал на село (имам две села от страна на двамата ми родители) и двете села са в Северозападна България.
Имам двама братя и 4 първи братовчеди.
Обикновено зимните ваканции и почивните дни прекарвахме на село Враняк. Намира се на нисък хълм в иначе равната Северна България.
Там имаме къща на два етажа. Споделям това, защото един от най-прекрасните ми детски спомени е гледката от втория етаж през зимата – вали бавно тежък сняг „на парцали“, без вятър и без да е много студено. В стаята се усеща топлина от печката на дърва, която баща ми е запалил, а миризмата на прясно изпечен хляб и тутманик е нещо, което никога няма да забравя.
Бях доста нервно и енергично дете и винаги ставах първи. Разбира се знаех, че баба ми е станала, защото ароматът, който се носеше в цялата къща на прясно изпечен турманик, можеше да накара и най-злоядото дете да поиска топло парче!
Бързо слизах и сядах на масата до прозореца с гледка към снежната градина. Баба, без да пита гладен ли съм, ми даваше топло парче, от което още излизаше пара. Не след дълго по дървения под на горния етаж започваха да се чуват стъпките на братята и братовчедите ми. Можете да си представите… цял ден в снега и цял ден бели, хубави безгрижни времена. Сякаш от друг живот…
Сега, пишейки тези редове, очите малко се пълнят със сълзи. Благодаря Ви за страхотната идея! Бях забравил тези мили и топли моменти от моето детство!
А ето и двете рецепти!
Тутманик:
………………………
Продукти за тестото:
1 кг брашно
1 кубче мая
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
Продукти за плънката:
300 грама краве сирене
4 яйца
2 броя ситно нарязани сладки или люти чушлета
Тестото се замесва и се оставя около 30 минути да втаса, след което се разделя на еднакви топки от които се разточват обите. Те се редят една върху друга, като върху всяка една равномерно се нанася от плънката.
Баба ми печеше тутманика на селска печка на дърва, което даваше един допълнителен аромат на печивото и това е нещо, което много трудно би се повторило в сегашните модерни условия!
Температурата и времето за печене са около час на 180 градуса, до получаването на златиста коричка от двете страни.
Домашна питка
………………………
1 кг брашно
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
2-3 с.л. олио
1 с.л. оцет
1 кубче мая
1 жълтък за намазване на питката
По желание може да се добави сирене.
Тестото се замесва и се оставя да втаса около 30 минути на стайна температура ,след което се оформя питката по желание, може на топки или форма по желание ,оставя се отново да втаса за около 10 минути,намазва се с жълтъка и се оставя да се пече около час на 180 градуса, тази питка се яде топла с малко масло и сирене, а може и пресен домат.
Рецептата на баба е следната:
500 грама брашно
300 грама вода
1 кафеена чаша
сол – 1 ч.л.
сирене или извара
сода за хляб – 1 ч.л. и оцет 1 ч.л.
или мая
олио за печене
Правим средно твърдо тесто и го разделяме на 3-4 топки, оставяме го да почине за 20 минути.
След което върху набрашнен или намазнен плот разточваме корите. Поръсваме ги с мазнина навсякъде, а отгоре със сиренето или изварата.
Навиваме кората във вид на охлюв и оставяме да почине за 10 минути. Разточваме отново навитата кора, докото сатне голяма, колкото малка тавичка, около 10 см.
Печем в тефлонов тиган от двете страни докато се зачерви.
От баба си помня содените питки, ставаха и с малко и с повече продукти, а тя ги правеше със сирене и мляко от нашата крава и вече не мога да повторя този вкус.
Продукти:
1 ч.ч. кисело мляко
1 с.л. сода за хляб
1 ч.ч. натрошено сирене
2 1/2 ч.ч. брашно
масло
От продуктите се омесва леко лепнещо тесто, може да се добави още малко брашно. Оформят се на топки, в средата им се слага парченце масло и се прищипват леко. Слагат се в намазана със свинска мас тавичка и се пекат до зачервяване. Стават страхотно вкусни и меки.
За мое съжаление загубих и двете си баби рано, едната дори не я помня, а другата помня като усещане, силует и аромат на вкусно. Това, което ясно е останало в съзнанието ми е вкуса на сладката баница, която правеше за специални събирания. Сигурно от тогава съм се научила да обичам комбинацията сладко-солено, която за някои хора е странна 🙂 Добре, че мама е запазила тефтерите на баба с рецепти и сега мога да се връщам към този вкус и топлината на спомените, когато пожелая.
за тестото
прясна мая – 25 г
вода – 50 мл хладка
прясно мляко – 200 мл
яйца – 4 бр.
олио – 50 мл
сол – 1 щипка
захар – 1 ч.л.
сода – 1 щипка, по желание
брашно – около 550 г + допълнително
За плънката
сирене – около 300 г натрошено
масло – 65 г
за сиропа
вода – 2 л
захар – 800 г
масло – 50 г по желание
лимонов сок – по желание
Замесва се тесто, като маята се размива във водата, постепенно се добавя пресято брашно.
Меси се нелепнещо тесто, което се разделя на три части. Това тесто не втасва, всяка част се разточва 2 мм, не повече.
Намазва се с маслото, слага се пълнежа, като за него всичко се смесва. След това се навива на стегнато руло и се усуква.
Нарежда се по-рехаво в намазнена тава около 30 см., или на хартия за печене. Намазва се с мазнина, така се прави и с другите две части.
Втасва около 30 минути и се пече в загрята фурна на 180 градуса около 40-45 минути. Ако има нужда се покрива с хартия по време на печенето, за да не изгори отгоре.
След печене се охлажда напълно и се сиропира с топлия сироп приготвен от захарта и водата след което се покрива с фолио.
Оставя се да престои поне 1 денонощие преди да се яде.
Тази рецепта за мекици е предадена от баба ми на майка ми, а после моята майка предаде на мен. Много простичко, но вкусно. Само като се сетя за тях и усещам вкуса им от детството ми, когато баба ми, ги правеше.
Мекици със сирене (може и без)
Продукти:
400 мл. хладка вода
1 ч. л. захар
1 ч. л. сол
1/3 мая от кубче от 42 гр.
2-3 с. л. олио
3 ч. ч. брашно
олио за пържене.
Брашното се пресява и се прави кладенче. Маята се разтваря в хладката вода, към която е добавена захарта. Излива се течността в кладенчето и се добавя олиото и солта. Омесва се гладко, меко и хомогенно тесто. Оставя се да втаса добре на стайна температура за около 30- 40мин. Ако се правят мекици със сирене се натрошава 100-150 гр. сирене, къса се тесто с големината на голямо яйце, раздърпва се, за да се изтъни топчицата и се слага малко сирене в едната половина. Покрива се с другата половина и се прищипва плътно тестото едно до друго, за да се затвори добре. Така приготвените мекици се пържат от двете страни до златисто (не се пържат в много силно сгорещено олио, за да не прегорят отвън, а вътре да останат сурови). Ако се правят мекици без сирене пак късаме топче от тестото и го разтягаме равномерно с ръце във формата на кръг и пържим от ядете страни! Това е!
Рецепта да многолистни банички.Продукти:3 яйца,4с.л.кисело мляко,мляко,хл.сода и брашно.Меси се и се дели на пет топки всяка се разточва и след това се слагат една върху друга,като помежду се намазват с олио,разточват се на голяма кора и с остра чаша се режат фигурки и се пържат ,стават много вкусни!❤️
Сладка пита „Слънце“ – спомен и урок от моята баба, която вече е звездичка.
Това е първото нещо което ме научи да правя, как се меси, как се пече. Необходими продукти са:
2 яйца, 1/2 кофичка кисело мляко, 1/2 ч.ч. топла вода, щипка сол, щипка захар, 2 с.л. олио, кубче мая, брашно колкото поеме, около 1 1/2 кг. Замесва се тесто, което се оставя да втаса 20 мин. След това тестото се разделя на 8 части. Разточват се с дебелина около 2 см. След което се поставят една върху друга, като между тях се намазват с масло. Навиват се на руло и се режат на пърчета, които се подреждат като слънце в тавичка. Намазва се с едно яйце, и се поръсва със семена по желание. Оставя се да втаса отново, и когато удвои обема си се пече на 200 градуса без вентилатор. Дано да ви хареса и на вас, така както е любима и вкъщи.
Друга също невероятна пита, която научих от своята баба е сладка сусамова пита – „Саралия“. За нея са необходими следните продукти:
1 пакет фини кори за баклава
200 гр. бял сусам
125 гр. краве масло
Кората на един лимон
2 ванилии
За сиропа:
1 литър вода
1 кг захар
1 ванилия
Много е лесно направата на тази сладка баница „Саралия“
Правоъгълна тавичка (може и в кръгла форма) се намазва обилно с масло. Взема се един лист от корите,намазва се с лимоново-ванилово масло и се поръсва със сусам. Навива/набръчква се като за ветрило и се поставя във тавичката. Така се правят всички кори. Ако ви остане от маслото с него се заливат отгоре. Печем при 190-200 градуса докато баницата придобие златист цвят.
Сиропа приготвяме като смесим трите съставки и варим до леко сгъстяване.
Заливаме Саралията с горещия сироп и оставяме след като се охлади, поне 1 ден да престои в хладилника за да си поеме нужният и сок. Преди години когато са правели тази пита, нашите баби сами са разтоквали корите за баница, баклава и пити, като тази. Но днес е по лесно и удобно да се направят с готови кори. От моята баба научих как се точат кори и за баница и за баклава и за сусамена пита. Едно голямо благодаря мога да изкажа само. За уроците и поуките които научих от нея. Поклон!
Ех какво по- вкусно от Милинките на баба с чаша боза, а бозата не си я купувахме от магазина, а от близката бозаджийница. Рецептата за бабините Милинки е : Необходими продукти: 1кг за тестото и още около 200гр. за омесването брашно + още 2 с.л. за заливката; 350 – 400 мл вода, топличка; 42 г прясна мая; 2 с.л. захар; 1/2 пакетче масло; 2 ч.л. сол,олио за намазване на топките при оформането им + още 4-5 с.л за заливката; 4 яйца; 250 гр. Сирене . Начин на приготвяне: Маята се разтваря в топличката вода. Брашното пресяваме в купа и правим кладенче, в него изсипвам сместа с маята, захарта и яйцата. Последна слагаме солта и от всички продукти омесваме меко тесто, което разделяме на малки топчета. Топчетата се намазват с олио и се нареждам в намаслена тава. Между топчетата натрошаваме сирене. Оставяме малко разстояние между топчетата, след като втасат ще се съберат. Втасат около 1 час в топло помещение. Фурната загряваме до 190 градуса. През това време приготвяме заливката, като разтопяваме маслото със 2 с.л олио (олиото го слагам понеже маслото има ниска точка на горене и за да не го загорим, което ще придадеде лош аромат на милинките ни ) и в него прибавяме сол и 2 с. л. брашно. С тази заливка намазваме милинките с помощта на четка. Печем докато отгоре милинките се зачервят.
Моята баба правеше страхотни кифлички с локум и аз като пораснах тя ме научи как да ги правя,но ме гледаше сърдито,че замесвах тестото в хлебопекарната,а не на ръка като нея и ми викаше каква си мързелана 🙂
Кифлички с локум
250 мл прясно мляко
1 мая/суха използвам/
6 с.л. кисело мляко
100 мл олио
3 с.л. захар
1 ч.л. сол
2 яйца
800 г брашно + брашно за разточване
локум 1 1/2 опаковка
ванилия
пудра захар за поръсване
Разтворям маята със захарта в топло прясно мляко. Заедно с останалите продукти замесете меко тесто. Оставям да втаса, докато удвои обема си. Разточвам и нарязвам на равнобедрени триъгълници. В широката част на всеки триъгълник поставете половин парче локум. Завивам на кифлички. Оставям да втасат. Печетм в предварително загрята на 180 градуса фурна, първо горе, после долу. Поръсват се с пудра захар, докато са още топли.
Жетварска питка :1/2 ч.ч.студена вода ,1/2 ч.ч. Студено прясно мляко 1ч.л.сода за хляб, 10 гр. Мая, 1ч.л.сол и бяло брашно колкото поеме до меко тесто. Разтваря се маята в леко хпадкото мляко, пеави се кладенче и се омесва тестото. Слага се за 1 час да втаса увито и на топло. Пак се омесва и се слага да втаса за още 1 час на топло. Маже се с разбит жълтък. Правят се фигурки с ви лицата и ако има сусам се леко поръсва. Пече се на фурна с дърва. Страхотна е , защото е от моята баба и на мен а дъщерята я прави често. Яде се топла и със шарена сол с чубрица и прясно козе сирене.
Бабините гюзлеми
450 мл. Топло прясно мляко
20 гр. прясна мая
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
Около 760 гр. брашно
Около 100 гр. Масло
500 гр. Сирене
Разтворете маята в топлото прясно мляко. В дълбока купа пресейте около 600 гр. брашно, сложете солта и разбъркайте. Направете кладенче и изсипете олиото, оцета, захарта и млякото с маята.
Омесете тесто. Месете тестото докато спре да лепне. За омесването добавих още около 85 гр.
Оставете да втаса в купа намазана с олио и покрита с фолио (за около 1 час).. Ако желаете може да покриете купата с одеало, за да втаса по-бързо. Тестото трябва да удвои размера си.
След това разделете тестото на 9 части.
Оформете топчици и ги покрийте с фолио за да не изсъхват.
Поръсете плота с брашно, вземете една от топчиците тесто и разточете тънка кора, намажете с разстопеното масло и поръсете със сирене. Навийте на фитил и завийте (вижте видеото 07:09 – разточване, 09:12-навиване).
След това разточете с дебелина около 5-6мм. Нареждайте върху хартия за печене и покрийте с кърпа вече разточените дебелки. След като сте готови с всички, загрейте тиган за палачинки, сложете капка мазнина в средата (използвах олио), сложете дебелката и на среден огън (при мен 5-та от 9 възможни степени) изпечете от двете страни.
След като сложите да се пече от едната страна, намажете горната страна с олио, така при обръщането няма да слагате допълнително мазнина в тигана.
Може да обръщате няколко пъти по време на печенето.
Аз обръщах 4 пъти, по два пъти от всяка страна.
Приятен апетит!
Евтини палачинки:
Когато нямаше много продукти баба ми правеше тези палачинки за да ни зарадва все пак.
Необходимо продукти:
Брашно , колкото поеме и вода, щипка сол.Сместа трябва да в като боза на рядкост. В тиган намазва с олио и прави палачинка.
За пълнеж ни слагаше захар начукана с малко орехи и канела.
Просто и много хубаво без много продукти.
Баклава с локум Продукти : 1 пакет фини кори, 4 яйца, 1/2ч.ч.олио,2-3 кутии розов локум 1/2 ч. ч. счукани орехи, 1 ч. ч. брашно, 1 бакпулвер, 1/2 ч. ч. захар Приготовление : Яйцата, захарта, олиото, брашното и бакпулверът се разбиват на гъста каша. Локумът се нарязва на парчета, като всяко локумче се дели на 4 части. Вземат се по 2 листа от корите ив широката част се нареждат локумчетата. До тях се прибавят и орехите и всяко парче се намазва с приготвената и се навива на руло. Баклава та се пече в предварително в загрята фурна. След като изстине се нарязва на парчета и се залива със сварени сироп. Обожавам я. Приготвена от баба.
Баба ми правеше почити всеки ден баница за закуска.Замесваше тестото,оставяше го малко после около 100 пъти го биеше в масата ,разпределяше го на топки и го оставяше да се отпуснат.През това време си намазваше тавата с свинска мас а останалата я разтапяше.Взема една топка потапя в мастъ и я дърпаше и през две слага сирене и капва няколко капки от мастъ.накрая разбиваше за отгоре яйца и печеше.По време на печене се подуваше .Страхотен вкус си беше.
Добро утро! Кекс по Дряновски на баба
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
яйца – 4 бр.
кисело мляко – 250 г
брашно – 250 г
захар – 100 г
олио – 1/2 ч.ч.
ванилия – 1 бр.
какао – 2 с.л.
сода бикарбонат – 1 ч.л.
орехи – 100 г
стафиди – 80 г
пудра захар – 100 г
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Разбиваме захарта с яйцата до побеляване. След това добавяте киселото мляко с содата, олиото, ванилията и брашното.
Разбъркваме сместа.Разделяме сместа на две. В едната смес прибавяме орехи и стафиди и изсипваме в кексова форма намазана с олио и посипана с брашно.
На втората смес прибавяме 2 супени лъжици какао. Разбъркваме сместа и прибавяме към другата смес.
Печем кекса в предварително загрята на 180 градуса фурна около 40 минути. След като изстине поръсваме кекса с пудра захар.
Много обичах и още обичам кифличките с кашкавал на баба. Ето и рецептата:
Продукти : брашно 500гр. масло 100гр. сирене, червен пипер, яйца 3бр, кашкавал.
От брашното маслото , сиренето и 2бр. от яйцата се замесва тесто. Поставя се в хладилник около 30м.
Отпочиналото тесто се оформя на кифлички, които се намазват с останалото яйце и се поръсват с настърган кашкавал и червен пипер. Пекат се в умерена фурна.
Бабините бухтички Необходими продукти:
1/2 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1 бр. яйца
1 ч.л. захар
1 щипка сол
300 г брашно
олио (за пържене)
Начин на приготвяне:
В купа разбийте киселото мляко и содата, докато шупне. Добавете яйцето, захарта и солта и разбъркайте добре. Добавяйте брашното на части, докато получите меко и еластично тесто. При необходимост добавете още малко брашно, но не прекалявайте с месенето, защото ще получите жилави бухтички.
Разточете тестото на кора с дебелина половин пръст и изрежете бухтички с формичка или с помощта на нож. Добре изтупвайте бухтичките преди пържене от брашното. Пържете в дълбок съд на средна температура. Бухтичките се надуват много бързо и често сами се обръщат. Пържете от двете страни до златисто и извадете да се отцеждат върху кухненска хартия.
Поднесете със сирене, мед, сладко или пудра захар, по желание. Това е една от онези рецепти,които баба ми правеше и прави и до днес,когато отидем на гости.Винаги когато приготвям бухтички,мекички или питка у дома си мисля за нея и милото й гостоприемство
Баба е Човекът, който ме научи на всичко- да чета и пиша, да пея и играя народни танци, да готвя и меся. Тя правеше най-вкусната и уникална баница. Навремето продуктите бяха истински, всичко беше домашно – яйцата, сиренето, млякото… Та баба Верка, замесваше на дървен краг тесто за баница. Оставяше го да отлежи и го разделяше на малки топки. Покриваше ги с домашно тъкан месал да втасат. След това вземаше топките една по една и ги раздърпваше върху специална покривчица. Корите ставаха тънки и прозрачни, но не се късаха. Поливаше с лъжицата препържено домашно овче масло и смес от сирене и яйца. После повдигаше края на покривчицата и кората се навиваше на съвършено руло. Завиваше го в средата на тепсията като охлювче. И така всички кори. Отгоре пак с лъжицата с виртуозни движения разпределяше останалото масълце. Печеше баницата в селска печка на дърва. Как ухаеше само! И вървеше много с домашно избита мътеница в дървена буталкья. Колко гости е посрещала с тази баница и когато виждаше, че няма да стигне се оттегляше от масата. Нямаше модерни телефони по това време и за съжаление нямам снимки. Сега имаме всички сгоди, но не можем да си направим толкова вкусна баница.
Бабина содена питка:1ч.ч.студена вода,1ч.л.сода,1ч.л.сол2с.л.кисело мляко,брашно колкото поеме до меко тесто.Предадена от баба на мама ,на мен и аз ще я предам на снаха някой ден
Здравейте ! Баба ми правеше най – вкусния зелник с домашни точени кори и хрупкаво, профирно кисело зеле ! Домашни кори
Необходими продукти: 1 яйце, 600 г брашно, 250 мл вода (хладка), 3 с.л олио, 1 с.л сол, 1 с.л + 1 ч.л оцет . Начин на приготвяне: Пресейте брашното – за да станат хубави корите, това е задължително. Пригответе си цял пакет (1 кг) брашно , за да сте сигурни, че ще ви стигне. Брашното ще ви е нужно не само при омесването на тестото , а и при разточването на корите. Яйцето трябва да бъде със стайна температура, а не току-що извадено от хладилник. Замесва се тесто, разделя се на топки и се разточват тънки кори .
В голям тиган се задушава с олио нарязано кисело зеле да поомекне . В голяма тава се реди – една кръгла кора , поръсва се със зеле, пак кора и пак зеле , докато свършат корите . Пече се във фурна , докато се пречерви . С айрян е божествена баницата ! Наздраве !
Моята баба беше главното действащо лице в детство ми. Родителите ми работеха, а тя се грижеще за зеленчуковата и цветна градина в двора, за кокошките, зайците, за приготвянето на закуската, обяда, вечерята… И ЗА МОЯ МИЛОСТ, КАТО ПЪРВОСТЕПЕНННА МИСИЯ, разбира се! А пък аз бях кротко, послушно, но ЗЛОЯДО ДЕТЕ! Та не беше лесно да ми се угоди с храна. Но МамаГенче (така наричах баба ми) , не беше човек на отстъплението- с хитрости, уговорки (и заплахи понякога) тя успяваше да ме накара да изям полагаемото се.
Но имаше едно изключени, едно невероятно вкусно печиво , което си хапвах с удоволствие, и без кандърми. И това е
ПИТКАТА НА МамаГенче.
Баба ми отдава не е сред нас, аз пораснах и се научих да меся тази питка. Всички много я харесват, но само за мен тя е специална, защото е свързана с незабравими, свидни и прекрасни спомени! И ТАКА:
ПИТКАТА на МамаГенче.
Продукти:
200 гр. прясно мляко или айрян
1/2 кубче прясна мая
1 с.л. сол
1 с.л. захар
4 яйца
1ч.ч кисело мляко
1кг. Бяло брашно
70 гр.краве масло
70 гр. oлио
3с.л свинска мас
2 с.л бял сусам
3с.л шарена сол
Начин на приготвяне:
Маята, захарта,и солта се смесват в паничка със затопленото мляко . Добавя се малко от брашното колкото да се получи кашичка.Закваската се покрива с кърпа и се оставя за 10 минути да шупне (втаса).
Брашното се пресява в голяма купа, в средата му се прави кладенче и се прибавят втасалата мая,киселото мляко и яйцата. Омесва се тестото , покрива се с кърпа и се оставя за около 1час да втаса.
Втасалото тесто се разделя на 3 части. Всяка част се разточве на правоъгълник. Правоъгълниците се нареждат се един върху друг като помежду им се маже с разтопената смес от маслото, свинската мас и олиото, и шарена сол.
Трипластовият правоъгълник се навива на руло по дългата му страна.
Рулото се нарязва на трапеци , които се нареждат в намазана с масло и поръсена с брашно тава. Питката се завива с кърпа и се оставя на топло да втаса.
След като втаса , се намазва с жълтък разбит с 1 с.л. олио и се поръсва със сусама.
Пече се в предварително затоплена фурна на 200˚С. Като се извади от фурната , питката се завива в кърпа и се оставя да „почине“.
Да ви е сладко! (Бих искала да покажа и снимка, но не ниждам опция за това.)
Моята баба приготвяше Сладка баница на рози, приготвяше се за всеки празник. Дори беше подарък и за сватбата ми, на която имахме гости англичани, които освен обикновенната баница си изядоха и много харесаха и сладката баница. Рецептата за една доза е яйца – 3 бр., мая – 1/2 кубче, прясно мляко – 1/2 ч.ч., брашно – 2 ч.ч. (ще ни трябва и допълнително за измесването), сол – 1 ч.л., захар – 1 ч. л., ванилия – 1 бр. , мас – купичка разтопена свинска (може и олио или разтопено масло). За една тава правя с 2 дози За сиропа за двойна доза: вода – 1.5 л, захар – 500 г, ванилия – 1 бр., лимонова кора. Съотношението на сиропа е 3 към 1, като обичате по-сладко може да увеличите захарта.
Начин на приготвяне В голяма купа слагаме маята, разтворена в хладкото мляко, с 3-4 с.л брашно и 1 ч.л захар, докато маята шупне, активира се – около 5 минути . Добавяме разбитите яйца, малко от мазнината (другата мазнина се добавя постепенно при месенето) След това започвам да добавям брашното, ванилията и солта. Първоначално ползвам дървена лъжица, а след това продължавам да меся с ръце, като започвам да вкарвам малко от мазнината чрез месенето.Не бива да става много твърдо тесто. Оставям го да втаса, след което го разделям на 9 еднакви топки. Всяка една топка се разточва на тънка кора, след което готовите кори се намазват с разтопена мас. Върху намазнена кора се слага втора разточена кора и след това 3 кора , а отгоре се нареждат по желание накъсани локумчета или орехи. Навивам на руло и го нарязвам на розички, които са с дебелина около 1.5 см. Така трябва да направите всички кори и да наредите розичките в тава. Оставете ги да втасат за около 30-тина минути, завити с кърпа. Печете баницата в загрята на 180 градуса фурна. Добре изстиналата баница се залива с топлия захарен сироп.
Масленки
Най-вкусните масленки ! С икономични продукти и изпечени на старата готварска печка на дърва . В уютната малка кухничка ! Уникални и незабравими ! Баба ми разбиваше сместа с дървена лъжица, аз малко промених технологията и разбивам с миксер .
Необходими продукти :
1 чаша чаена хубава разтопена мас
2 чаши чаени пудра захар пресята
2 чаени чаши брашно бяло пресято (приблизително, слага се постепенно брашното)
Начин на приготвяне: Разтопената мас (охладена) наливаме в купа . Сипваме пресятата пудра захар и започваме разбиване на сместа (с бъркалка или миксер), докато стане пухкава и бяла , като заквасена сметана. После постепенно ръсим пресято брашно ,докато получим твърдо, не лепнещо тесто. Наръсваме плота с брашно и разточваме тестото на лист . Изрязваме с нож ромбоиди . Слагаме в намаслена тава и отгоре може с вилица да направим браздички по масленките. Печем – сушим във фурна на 150 градуса , докато се стегнат ( трябва да внимаваме да не станат розови, масленките трябва да са бели .) Готовите масленки може да наръсим отгоре с пудра захар смесена с ванилия.
Рецептата е много специална за мен, защото баба винаги приготвя точно тази питка за празници.Обичам да гледам как я прави и колко много се старае.Получава се адски вкусна, пухкава и мека.
ПРОДУКТИ
3 яйца
1 кофичка айран
40 г мая или 1 суха мая
1 каф. лъж. сол
3 с. л.олио или краве масло
около 1 кг брашно
ПРИГОТВЯНЕ
Замесва се тесто от горепосочените продукти . Оставя се да втаса. След това се разделяна 4 части. От всяка част се разточва тънък лист във формата на кръг, с дебелина 1-2 мл. Намазва се с разтопено краве масло или олио.Поръсва се със сирене.
Всички така приготвени 4 листа се налагат един върху друг. Полученият кръг се разрязва на 16 части, всяка от които се навива на фунийка.
Фунийките се нареждат в обилно намазана с олио тава.След като отново втаса се намазва с жълтък и се поръсва със сусам. Пече се в предварително загрята фурна.
Любимата ми рецепта от моята баба е дърпана баница. Тя ме научи да я правя, да меся и точа. Прави я скъпа за мен , защото преди всичко има сантиментална стойност за мен. Освен това е вкусна. Аромата на печена дърпана баница е невероятен.
Количествата са на око, до гъсто тесто: около 1 кг. брашно, вода, щипка сол, по желание щипка сода+оцет. Замесва се тесто,разделя се на 16 топки и се оставят да починат 30-тина минути. Всяка топка се потапя в разтопена свинска мас и се разточва. Налага се в тава. Отгоре се ръси сирене. После пак разточена топка, като на всяка 2-ра се слага сирене. Най-отгоре се полива с още малко разтопена топла свинска мас и се пече
Моята пра баба беше много религиозна и спазваше толкова стриктно постите, че веднъж дори в болница са я водили. Но след постите ставаше страшен кулинар. Много обичах нейните пухкави и топли катми. Правеше ги с домашно мляко. Отгоре ги намазваше обилно с масло и сладко от горски ягоди. Невероятни бяха. Това ми е и единственият спомен с нея, защото бях много малка, когато почина. След това баба ми често правеше катми, но не бяха съвсем същите като на нейната починала свекърва. А ние, като честни и невинни деца, не спирахме да й го напомняме. Сега и аз правя понякога катми, чудейки се дали са като тези на бабите ми. Поне се изяждат бързо.
Продукти: 3 яйца на стайна температура, 1 л. прясно мляко*, 1 с.л. захар, 1 кубче мая, брашно между 500 г и 1 кг. (в зависимост колко дебели ги искате), масло за намазване и сладко по избор.
Млякото се затопля, добавя се захарта и се натрошава маята, бърка се. След около 5 минути се добавят разбитите яйца, бърка се. Накрая се добавя пресятото брашно. Трябва да се получи по – гъста смес от тази за палачинки. Завива се със стреч и кърпа, оставя се на топло да втаса. След около час се разбърква, ако е много гъста сместа се добавя малко вода. Пекат се катми на сач или тиган, като се гледа да са по – дебели от палачинки. Намазват се с масло и се нареждат една върху друга. После всеки си взима катма, слага сладко, навива и хапва. Може и със солена плънка.
*част от млякото може да се замести с вода
Тиквеника на баба: 1 ч.ч. вода, замесва се тесто и разточват кори. Поръсват с настъргана тиква и захар. Предварително корите се намазват с мазнина. Корите се навигат на руло и се нареждат в подмазана тава. Пече се до зачервяване.
Питка;За тестото;300мил.прясно лляко;100мил.кисело.мляко;1кубче.мая;1суп.лъж сол;1чаена.лъж захар;2суп.лъж олио,700гр.брашно.Омесвал си меко тесто и започвам да офо.мям питката като това на кора;намазвам с меко масло и поръсвам с натрошено сирене.Навивам на руло и усуквам.Отгоре намазвам с жълтък и печа на 180г до готовност.
Баница с многолистно тесто по рецепта на свекърва ми. Омесва се тесто с 3 айца,1 ч.ч.кисело мляко,1/2ч.ч.олио и малко хл.сода.Дели се на пет топки разточват се и се слагат една върху друга помежду се мажат с олио и се разточват заедно и на половината лист се ръси с яйце и сирене,прегъва се на две кората и се изрязват фигури с остра чаша,след това се пържат в загрята олио.Да Ви е вкусно!💕
Вкусна БАБИНА рецепта за питка , която и моите дъщери продължават да я приготвят . Продукти – 1яйце ,1 чаена чаша кисело мляко ,1 чаена лъжичка сода ,щипка сол , добавя се брашно толкова ,за да се получи тесто. Намазва се отгоре с олио ,настъргва се кашкавал и чесън , поръсва се с шарена сол и се пече. Да ни е сладко !
Ще ви споделя една рецепта на любимата ми баба от Перник. Сутрин ме събуждаше с аромата на прясно изпържени мекички, пенерлии и палачинки. Този аромат се опитвам да предам и на моите деца и внуци,дано го помнят и те като мен с много любов! Но най- много обичах качамака на баба. Уникален, толкова вкусен и интересен за приготвяне. Царевичното брашно се изсипва наведнъж във врящата вода. Прави се дупка в средата с точилка. Не се бърка. Водата започва да облива хубаво сместта до пълно сваряване. Отнема доста време. Изважда се и с конец се изрязват тънки парчета ,които се нареждат в тава и се натрошава сирене и препържено масло/а то как ухае/. Прави се на два реда ,като отново се завършва със сирене и масло. Невероятно вкусно, при баба беше най сладко!
И още една рецепта от бабата на моя съпруг. Комачките от добруджанския край са ми любими! Тесто с квас – 500г.брашно, 150г.активен квас, 10г.сол, 250 г вода и още малко за добавяне със солта, за меко тесто. Оставя се да втаса, като се увеличи двойно се разстила в тава, като се правят вдлъбнатини, които се поставя сирене. Отново втасва. Нарязва се на квадратчета. Залива се с подсирено с мая мляко и две яйца. Пече се на 200 градуса. Божествен вкус, скъп спомен!! Тесто с квас – 500г.брашно, 150г.активен квас, 10г.сол, 250 г вода и още малко за добавяне със солта, за меко тесто. Оставя се да втаса, като се увеличи двойно се разстила в тава, като се правят вдлъбнатини, които се поставя сирене. Отново втасва. Нарязва се на квадратчета. Залива се с подсирено с мая мляко и две яйца. Пече се на 200 градуса. Божествен вкус, скъп спомен!
Розовия дунапренен кекс на баба – още помня онзи вълшебен вкус. За съжаление не знам рецептата, пробвах няколко , но не се получи нищо. Много искам да намеря рецептата за този кекс с нишесте.
Когато бях дете прекарвах поне по 1 седмица лятото при баба. Всеки ден за закуска ми приготвяше различни тестени изделия. Можех да избирам от мекици, баница, бухти, пица, питки със салам и какво ли още не. Разбира се, че не ми е разкрила тайната съставка. Но аз мисля, че е в ставането рано и втасването на тестото.
До ден днешен много харесвам завитите мекици със сирене на баба.
За тестото шупва 1 бучка прясна мая. Добавя 100 мл прясно мляко, 1 яйце, сол и брашно, колкото поеме. Оставяме да втаса и след това разделяме на топчета. С помощта на олио разтиламе топчетата и слагаме нстрошено сирене вътре. Завиваме на лодка. След това пържим в олио. Мноого е вкусно!
Като вече пораснало момиче, глезя семейството си с домашно приготвена храна и се надявам да мога да приготвям тестото на баба.
Да са ни живи и здрави всички баби и дядовци, които дават мило и драго за нас и ни предават от опита си!
Баничката с кайма на баба най-добрата закуска, обяд или вечеря, в общи линии можех да я ям хо всяко време, но най-вкусна е докато е още топла. Става като тутманик, защото се прави с квасно тесто, и е просто велика. Не съм яла по-вкусна никога в живота си и след поредица от разочарования дори спрях да пробвам купешка и се заех да си я направя сама. Малко повече време отвема, защото тестото се меси вкъщи, но после е толкова вкусна, че даже няма време да изстине, вкъщи я омитат за норматив. Опитах се да опиша рецептата по-стегнато, дано я направите и да ви хареса колкото и на мен.
За тестото:
600 г брашно
3 яйца + 1 за намазване
150 мл прясно мляко
1/2 кубче мая
1 ч. л. сол
1 ч. л. захар
За плънката:
600 г кайма, но и повече да сложите няма да сбъркате и да е по-мазничка трябва
1 стрък праз
черен пипер на вкус
чубрица на вкус
Начин на приготвяне:
Разтворете маята и захарта в топлото млякото, покрийте с чиста кърпа и останете встрани да шупне.
Разбийте яйцата в отделна купичка.
Пресейте брашното, направете кладенче и в него сложете солта, разбитите яйца и маята. Замесете меко тесто и го оставете да втасва докато удвои обема си.
През това време нарежете праза на ситно и го запържете заедно с каймата и подправките.
Когато тестото втаса, го разделете на 10 еднакви по големина топчета. Вземете едно топче, разточете го на малка кора с големината на чиния и го намажете с масло. Повторете с още едно и го поставете върху първото. Трябва да се получат общо 5 двойки. Всяко от тях разточете на тънка кора
Разточете всяко топче на малка кора, с големината на чиния, намажете я с масло и ги наредете една върху друга. Разточете ги на тънка кора, разпределете част от плънката и навийте на не много стегнато руло. Завийте рулото на охлюв и го сложете в центъра на намазнена тава. След като наредите цялата баница, я намажете с разбито с малко вода яйце, поръсете с олио или разпределете няколко парченца масло и печете на 200 градуса около 40 минути.
Сладък кекс с Ябълки и Орехи на Баба. Тази рецепта беше малко модифицирана от мен като вместо захар, в кекса сложих мед и Кокосова захар. Може да се направи и с беглутеново брашно.
Необходими продукти:
2 Яйца
3 супени лъжици кокосова захар
3 супени лъжици мед
Екстракт от Ванилия за аромат
1 ч.л. Канела по желание
1/2 ч.ч. олио
1/2 ч.ч смлени Орехи
1бр Бакпулвер
1 и 1/2 ч.ч брашно
1 много голяма или 2 малки червени Ябълки (сладки) – настъргани
Течните и сухите съставки се смесват поотделно, след което сухите се слагат при течните, единствено настърганите Ябълки се слагат накрая. Цялата смес се слага в тава застлана с хартия за печене. Кексът се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса до готовност (около 35-40 мин). Накрая се изважда от фурната и може да се поръси с пудра захар.
Когато бях на гости на баба, тя винаги ми носеше нещо сладко следобед + перфектно нарязана на парченца ябълка. Много обичаше Ябълки и готвене най-различни неща с тях.
Баба ми беше леля в детската градина, която посещавах. От нея имам много вкусни рецепти. Винаги ме е изненадваше и знаеше какво обичам и какво не, защото беше близо до мен, но преди повече от 20г нямаше шоколад, нито пък торта всяка седмица.
От нея ми е останал много вкусен и лесен ябълков кекс. Защото всички необходими съставки могат да се набавят, а най-важното е ябълките да са зелени и кисели!(грени смит) Пък ако някоя баба даде домашни яйца, още по-хубаво!
Рецепта:
4 яйца
1.5 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. олио
3 с.л. оцет
1 ч.л. сода
2 ч.ч. брашно
1бр бакпулвер
2бр рендосани зелени ябълки
Какао, ванилия, орехи по избор и на вкус
Смесваме първо сухите после мокри съставки заедно, бъркаме до хомогенна смес и печем на 180-200° в загрята фурна, 20-25мин, проверяваме с клечка. Ако рецептата е успешна височина на кекса е 4,5 пръста. Става мек, сочен и много вкусен!
Спомням си когато баба нямаше кексова форма как в тава поставяше в средата чашка пълна със сол за да има форма.
Когато снимахме този плодов сладкиш с компот от кайсии, една от колежките в екипа каза, че вкусът е същият като този, който баба й някога правела – https://matekitchen.com/recipes/plodov-sladkish-s-kompot-ot-kajsii/
Беше загубила баба си малко преди това и моментът, когато опита десерта, беше наистина разтърсващ.
Очакваме вашите рецепти за сладки печива и интересни и емоционални истории, свързани с тях!
Като бях малка и баба ми преди този празник винаги правеше вкусни козунаци, които не винаги успяваха да стигнат до Великден. Понякога предварително свършваха.
„Великденски козунак “
Продуукти за тестото:
6 яйца, 350 гр. захар, 150 мл. олио, 1/2 л. прясно мляко, 300 гр. хлебна мая, кората на 1 лимон, брашно; за пълнежа: 3 белтъка, 200 гр. пудра захар, 200 гр. орехи, 100 мл. прясно мляко, 1 с.л. какао, 1 ч.л. канела и захар.
Приготовление на тестото: Маята се разтваря в половината от млекото, 1 с. л. захар, 1 яйце и малко брашно, за да се получи гъста смес.
Когато бях дете, живеех с моите родители, баба и дядо. През почивните дни баба винаги ни приготвяше баница, милинки, тутманик, мекици, домашна торта или кекс. Сутрин се събуждах и бързах да видя каква ще е закуската. Най- много обичах нейната дърпана баница. Ароматът й се разнасяше из целия апартамент. Отивах в кухнята, баба ме посрещаше с усмивка и ми даваше голямо парче баница и чаша айран. Денят ми започваше прекрасно – с усмивка, вкусна закуска , грижа и внимание. Беше прекрасно, че баба се е погрижила за всичко.
Отдавна баба вече я няма. Останали са ми само хубавите спомени. Запазила съм нейната точилка, старото сито, с което пресяваше брашното и някои от рецептите й. Те са ми безценни.
Сега Ви споделям рецептата на любимата ми дърпана баница.
Дърпана баница
600 – 650 гр брашно (най-добре да е специално брашно за баница)
250 мл. хладка вода
1 суп. лъжица оцет
3 суп. лъжици олио
150 гр. сирене
50 гр. разтопено масло + 50 гр. олио
Пресяваме два пъти брашното. Поставяме го в дълбока купа. В средата правим кладенче. В него изсипваме оцета, 3-те суп. лъжици олио, солта и водата. В началото бъркаме с лъжица, докато продуктите се смесят.
След това изваждаме сместта върху набрашнен плот. Месим около 15-20 минути до получаване на меко тесто, което се отлепя лесно от плота. От него оформяме 15 питки. Оставяме ги да починат за около 20 минути. Покриваме ги с кърпа или домакинско фолио, за да не хванат коричка.
През това време разтопяваме маслото и го смесваме с олиото. Намазваме дъното на тава с диаметър 30 см с меко масло. Важно е дъното да не се намазва до край с масло, за да може краищата на първата питка да залепнат добре за него.
Когато мазнината леко се охлади , потапяме в нея 2-3 питки. Като извадим една питка, веднага на нейното място поставяме друга. Повтаряме това, докато питките свършат. Всяка питка трябва да престои в мазнината за няколко минути, за да може да се дърпа лесно и да не се къса.
Изваждаме първата питка от мазнината. Леко я сплескваме с ръце. Слагаме я в центъра на намазнената тава и започваме да я разтегляме към краищата на тавата. Върху нея натрошаваме сирене. След това поставяме втората питка върху първата и отново я издърпваме към краищата на тавата. Натрошаваме сирене. Повтаряме това, докато всички питки свършат. Върху последната питка не се слага сирене. Тя се залива с остатъка от разтопената мазнина.
Печем баницата на 180 градуса в предварително загрята фурна до зачервяване (в моята фурна за около 25 минути).
Тази баница става с хрупкави корички по края. Аз обичам най-много тях.
Ако не харесвате кори, може да ги изрежете преди да сложите баницата във фурната.