Обикновената коприва е разпространена в Европа, Северна Африка, Азия и Северна Америка и в ранна пролет се поява по слънчевите и влажни запустели поляни. Въпреки че е въоръжена с опасни власинки, които при допир изпускат парлив сок, копривата е най-използваната билка у нас.

Знаем, че 100 г пресни листа от коприва съдържат 2-3 г белтъчини, което я прави една от най-богатите на белтъчини растителни храни. Зелените й назъбени листа съдържат много незаменими аминокиселини, големи количества витамин С, K, D и Е и каротин.  

Копривата е добър растителен източник на желязо. Ето защо се препоръчва на хора, страдащи от изтощение, след тежки операции и на болни от анемия. Високото съдържание на калиеви соли я прави полезна при заболявания, които протичат със задържане на течности в тялото, както и при сърдечно-съдови нарушения. Особено полезна е за хората, които приемат медикаменти, извличащи калия от тялото.

Копривата е основа за много популярни български пролетни гозби – супи, каши, дори салати. Подходяща храна е за бременни и кърмачки. Не се препоръчва само при камъни в бъбреците.

Не чакайте листата й да станат прекалено жилави и да загубят голяма част от лековитите си свойства. Организирайте си разходка в гората – трябват ви само чифт ръкавици.

Красиви с коприва

Копривата се отразява прекрасно на косата, кожата и костите. Можете да се възползвате от безценните й свойства, като си приготвите запарка от 5 с. л. сухи листа от коприва в литър кипяща вода (киснете 30 минути) и изплакнете с нея измитата си коса. Тя ще попие всички полезни вещества на билката. За допълнителен блясък добавете към запарката 2 лъжици ябълков оцет.

При упорит косопад и себорея:

Лесно е да приготвите тинктура от коприва. Трябват ви 200 мл водка и голяма шепа пресни листа и корени от коприва. Затворете плътно и оставете извлека да се развие на тъмно за една седмица. Ако ежедневно втривате тинктурата по засегнатите участъци от скалпа, ще видите подобрение до две седмици.

Копривена настойка с мед:

Това питие ще увеличи енергичността ви, защото стимулира функциите на надбъбречната жлеза и възстановява гъвкавостта на кръвоносните съдове. Една чаша настойка съдържа 500 мг калций и щедри дози от важните за костите, мускулите и сърцето магнезий, калий и цинк. Също така е отличен източник на витамините A, D, E и К. Заради тези съставки настойката е особено полезна през пролетта, когато организмът се нуждае от реминерализация.

Приготвяне: 30 г (1 ч. ч.) изсушени листа коприва залейте с 1 л кипяща вода и оставете да кисне една нощ. Прецедете в малка тенджерка и сложете в хладилника. Настойката ще е годна за пиене около 3 дни. Тъй като вкусът й е силно тревист, препоръчително е да я пиете студена, гарнирана с половин лъжица мед и сока на резен лимон.  

Копривата като храна

Освен полезна, копривата е и вкусна. Най-масовото ястие, което се приготвя с нея, е чорбата. Има различни рецепти за приготвяне на чорба от коприва, но тази, която ние харесваме, е по-богат вариант, с повече зеленчуци. Слагаме в нея моркови и червени чушки, но това, което наистина различава нашата чорба от коприва е, че за плътност ползваме не традиционния ориз, а булгур.

За почитателите на зеленото, особено по време на пости, е рецептата ни за зелена баница с тофу. Сиренето, както подсказва името, е заменено с тофу. В натурален вид то има с неутрален вкус. В комбинация с правилните подправки обаче може да стане доста апетитно. В тази баница дължим това на микса от пресен магданоз, чубрица, джоджен, сминдух и асафетида. Все пак сме длъжни да уточним, че тя ще допадне на хората, които се опитват да се хранят съвсем здравословно или имат затруднения с усвояването на протеина от кравето мляко.

С коприва можете да си направите е вкусен просеник. Това е нещо като комбинация комбинация от хляб и солен кекс и едно парче с размери 10 х 10 см стига да засити и най-тежкия глад. Върви чудесно с айрян или кисело мляко и става не само за закуска. Ние сме го приготвяли със спанак, но може да ползвате и други пролетни зелении като лапад, коприва или пък листа от цвекло. Може и да ги смесите.