Зимата мирише вкусно
Зимата е специален сезон. С нея свързваме топлината на огнището, на домашно приготвената храна, на семейните вечери, на отблясъците, които огънят хвърля върху стената, рисувайки истории за далечни времена.
Зимата е сезонът на вкусните и топли ястия, които сгряват душата.
На коледните моменти с най-близките. На очакването за идването на нещо ново и по-добро, свързано с настъпването на новата година.
Зимата е време за любов. Време, в което доброто ни навестява по-често, а лошото си отива, изметено от домашния дух.
Но зимата е и времето, в което по-често си задаваме въпроса какво да сготвим, защото по-често се събираме около масата всички заедно.
Има продукти, които прилягат много повече на зимното меню, отколкото други.
Например, цвеклото. Добре е да се сещаме по-често за него, защото е идеално за салати, супи, като гарнитура. Богато е на желязо, цинк, йод, много витамини. Ние ви предлагаме една бърза и приятна рецепта за сурова лютеничка от цвекло. Става за разядка. Идеална е и за гости. Цвеклото може да бъде и мариновано и така да го използвате за салатка по-късно.
Типично зимен продукт си е киселото зеле, което народната българска кухня претворява в най-различни вкусотийки като сармички, кисело зеле със свинско, чудна салатка с червено пиперче.
През зимата се хапва месце, защото то зарежда организма с енергия.
Обикновено българинът набляга на свинското, но много подходящо е и заешкото, както и пуешкото или патешкото. Заешкото можете да приготвите с повече лук или с гъби. Ние ви предлагаме вариант за заешко в гювеч. Пуешкото пък става божествено печено или пълнено, патешкото – може и със зелце, и с праз.
Бананите са идеалният плод за зимата. Сладки и хранителни, те са източник на калий и магнезий. Можете да ги хапвате като закуска, между храненията, като десерт. Можете да ги добавите в десерти, сладоледи, сладкиши, дори в основни ястия. Всеки е чувал за банани с течен шоколад. Ние пък сме ви приготвили шоко кекс с банани.
Добър десерт е и нарът. Половин чаша сок от нар съдържа 70 калории, 3,5 г фибри, 16 г въглехидрати, витамини от групата B и фолиева киселина. Нарът е богат на антиоксиданти, които помагат за намаляване на риска от развитие на някои видове рак – като този на кожата и на гърдата, и от развитието на сърдечни болести. Ако изпиете чаша сок от нар сутрин, ще задвижите метаболизма си и ще сте по-енергични през деня.
В нашето меню присъства една наистина вълшебна рецепта за кускус с нар и мед. Непременно я опитайте!
Райските ябълки също са добро допълнение към зимното меню. Ако не ви харесва вкуса им, винаги може да намерите начин да го включите в менюто си под формата на смути, в някой десерт или в салатата. Райските ябълки са богати на въглехидрати, натрий, фибри, калий, калций, магнезий, манган, желязо, а и съдържат малко мазнини и протеини. Те са източник и на витамин С и витамин А.
Да не забравим и за портокалите. Любимите плодове на зимата. Уханието им винаги ми навява асоциации за коледа. Можете да ги използвате за приготвянето на напитки, печива, маринати, салати. Освен че са сладки, те са богати на витамин С, каротин, пектин, калий. Портокали се слагат в кекса, както и при едно от популярните коледни ястия – патица с портокали.