Бабини рецепти: С вкус на мляко, сирене и кашкавал
„Баба и дядо гледаха овце и магаре, имаха лозе, нива с тютюн… Работата на село беше съсипваща и безкрайна, но това бяха най-хубавите лета в живота ми. Когато пораснах, много обичах да си отрежа плочка от нашето овче сирене, да си го запека на тиганче и да си налея бяло вино от дядовото лозе. Жена ми казва, че смърди на чорапи, но за мен е най-вкусното нещо на света. Солено, топличко, със загар… Липсва ми днес този вкус и колкото и да се опитвам, не мога да намеря сирене като това на баба – твърдо, плътно и да усещаш дъха на млякото, когато отхапеш. Мога да живея само на сирене и кисело мляко, друго не ми трябва.“
А ние можем да се обзаложим, че ако отворим хладилника във всеки български дом, ще намерим в него
сирене, кашкавал, прясно и кисело мляко, масло и извара
Минимум два млечни продукта присъстват задължително. До такава степен са част от начина ни на хранене, че дори и след години в чужбина, навикът да ги търсим и имаме вкъщи не изчезва. Много наши приятели, които са се подлагали на строги диети, после споделят, че нищо не им е липсвало толкова много, колкото сиренето. Нито месото, нито яйцата, нито хлябът, само сиренето.
Преди епохата на полуфабрикатите и топлите витрини млякото, сиренето и кашкавалът бяха спасението в случай на болезнен глад. Има ли ги тях, винаги ще се измисли нещо набързо и ще си хапнем вкусно – и за закуска, и за предястие, и за основно, и за десерт.
С тях си правехме и невероятни глезотии като мечка (средичка от бял ръчен хляб, в която е скрито сиренце и всичко е смачкано в юмрук) и пълнена чушка със сирене. Това последното е истински шедьовър, защото се получава само с първите чушки. Тъкмо са се избистрили, даже не са имали време да се налеят, баба влиза в градината, откъсва тази, която по нейна преценка вече има вкус и не бие на трева, забърсва я в престилката, изтърбушва, натъпква плътно със сирене и те пуска да вършееш из махалата. За десерт понякога те възнаграждава с купичка кисело мляко и пълна лъжица от нейното сладко. И понеже е щедра душа, винаги има няколко отворени бурканчета – от вишни, от ягоди, от кайсии, от сливи – да си сложиш от което ти се иска. Как да не я обичаш после!
Помните ли вкуса на
прясното, току-що извадено от тензуха и още неосолено сирене?
А на домашния кашкавал? Кънти ли в ушите ви ритмичният звук от избиването на масло в бутинята, която днес показваме на децата в музеите и обясняваме за какво служи. Само преди 50-60 години тя беше неотменна част от живота на село. Вярваме, че паметта е жива и затова продължаваме вълнуващото пътешествие из вашите вкусни спомени. Благодарим ви, че споделяте с Mate Kitchen вашите емоционални и дълбоко лични вкусни разкази!
Този път се обръщаме към вас с молба да напишете в коментар тук любимите си рецепти с мляко, сирене, кашкавал, масло, извара. Онези вкусни-вкусни ястийца, с които милата ви баба ви избавяше от глада по най-бързия начин. Разкажете ни тяхната история или вашата история с тях. Ние ще ги сготвим и ще направим така, че повече хора да ги опитат и преживеят на свой ред.
Както и досега, ви очакват страхотни награди и много изненади! Най-въздействащите истории ще публикуваме в книгата, която подготвяме.
Не бих могъл да напиша точната рецепта, защото никога не съм си я записвал, но помня определени действия и моменти, които са ми правили впечатление, когато като малък бях на гости на баба и дядо, а тя приготвяше катми. Правеше ги в една малка къщичка, издигната в двора на нейния дом, изцяло от кереч и животински тор. Тази къщичка, особено след като дядо почина, тя сама си измазваше всяко лято, за да е сигурна през зимата и да може да издържа на студовете и валежите. В нея имаше малко огнище, където баба кладеше огън. Над огъня поставяше стар, много стар сач, останал от нейната майка.
Замазваше повърхността на сача със свинска мас, а после изливаше отгоре с една – също толкова стара – лъжица течността, която впоследствие се превръщаше в огромни, меки, ароматни катми. Когато катмата се изпечеше добре, баба намазваше и нейните повърхности със свинска мас, оставяше я настрани съвсем леко да поизстине и след това аз и останалите поръсвахме отгоре сирене, завивахме катмата и изяждахме това творение.
Какво съдържаше сместта за катмата не знам, а и в случая ми е по-важно да си спомням моментите, свързани с приготвянето ѝ, а е точната рецепта, която и да знаех надали бих могъл да пресъздам – няма я вече нито атмосферата в тази малка къщичка от кереч, няма сач, няма огнище. Няма я и баба…
Торта с готови блатове и заквасена сметана
Продукти:
1 пакет готови блатове за торта
600 гр заквасена сметана
8 с.л. пудра захар
1 банан
1 ванилия
2 пакетчета горещ шоколад (разтворим)
Приготвяне:
Разбивате сметаната с пудрата захар и ванилията.
Разтваряте двете пакетчета горещ шоколад в чаена чаша вода.
С готовият шоколад сиропирате първия блат и го намазвате със сметановият крем.
Полагате отгоре вторият блат, сиропирате и него и го намазвате със сметана.
Върху сметаната нареждате банана, нарязан на тънки филийки.
Завършвате с третият блат също сиропиран и намазан със сметана.
За украса можете да поръсите с шоколадови или шарени захарни пръчици.
Крем карамел
Необходими продукти:
1 л. прясно мляко
7яйца
250 гр. захар-1.5 чаена чаша
Ванилия 2 бр
1 чаена лъжица лимонов сок
2 супена лъжица вода
4 супени лъжици захар за карамелизиране
Захарта, предвидена за карамелизиране, се слага в подходящ съд с2 с.л. вода. и лимоновия сок.Карамелизира и се до златист цвят, като се внимава да не загори и се разпределя по дъното на купички за крем карамел..Ако се прави с лимонов сок докато се карамелизира се бърка, а ако е само с вода-не се бърка.
Затоплям леко млякото със захарта и към него с бъркане добавям яйчната смес. Разбърквам за минутка и отдръпвам от огъя. Ароматизирам с ванилия и разпределям сместта в купичките с карамела.
Купичките се нареждат в дълбока тава с вода,която е до средата на купичките и се пекат във фурна на 200градуса за около 1 час на пода на фурната.. Водата в тавата не бива да кипва, защото кремът става на шупли. Ако нивото и намалее трябва да долеете с топла вода.
Дунапренена баница
Продукти : 1 коф. кисело мляко, 5 яйца, 1 ч.л. сода – равна, 1/2 ч.ч. масло или олио, 250 гр сирене и 150 гр извара или „продукт за баница”, сол за овкусяване, 1 ванилия, кори за баница 400 гр
Приготовление : В ненамаслена тава /най-голямата/ се набръчкват като хармоника всички кори две по две и се слагат една до друга не много гъсто – по рехаво ,за да навлезе сместа по гънките, защото остават сухи корите.В купа се разбиват яйцата, киселото мляко- смесено със содата да шупне, олиото , натрошеното сирене и изварата. Залива се със сместа равномерно с лъжица,за да се разпредели навсякъде. Пече се в предварително загрята фурна на 150 градуса около 35 минути на първото стъпало до леко зачервяване.и 10-15 минути на пода на печката, за да се изпече отдолу. Като се изпече, се пръска с вода, завива се и се обръща на купички, за да не спадне.
ГРИС ХАЛВА
250 гр – 2 пакетчета по 125 гр грис
1 пакет масло – 125 гр
2 чаени чаши захар
4 чаени чаши вода
Канела – малко повече от половин пакет
Настъргана лимонова кора
Ванилия
Прави се сироп от водата и захарта – повира няколко минути и се прибавят канелата, лимоновата кора и ванилията. Грисът се запържва в маслото докато покафенее. Внимателно на струйки в него се изсипва горещия сироп и се бърка докато се сгъсти. Маха се от огъня и се захлупва с капак.
Роден съм в Троянско,семейството ми беше мнодетно и бедно и баба ми се мъчеше с малкото продукти които имаше да направи нещо различно и вкусно за да ни зарадва.Едно от любимите ми ястия беше пържени чушки с яйце и сирене.Запържаваше в олио няколко тънки парчета сланинка докато станат на пръжки,добавяше цели с дръжката осолени печени зелени и червени чушки и запържваше и тях до зачервяване.После чукваше вътре няколко яйца и наронено на едно домашно сирене.Като се сготвеше всичко поръсваше с прясно нарязан магданоз от градината и отчупваше по едно дебело парче от топлата току що извадена от печката пита.Всички внучета чакахме събрани около масата и баба слагаше тигана направо върху нея за да си хапнем още докато е топла храната.
Любим спомен от баба- нейната баница със сирене , точени кори и масло и сирене в гювече-в гювечето тя слагаше лук, печена чушка, сирене, домат и накрая яйце когато гювечетата са почети готови.
Фунийки
1 ч.ч.кисело мляко, 1 ч.л.сода за хляб, 2 яйца, 1 ч.ч.захар, 1/2ч.ч.олио,ванилия, 2 1/2 ч.ч.брашно.Яйцата се разбиват със захарта, прибавят се олиото, киселото мляко със содата и ванилията. Разбърква се хубаво, докато захарта се разтопи. Добавя се брашното и се омесва меко тесто. Точи се и се реже на ленти. Увиват се върху форми за фунийки и се пекат. Изваждат се от формички те, изстиват и се пълнят с крем:1 л прясно мляко, 7с.л.захар,2с.л.брашно,2 жълтъка, ванилия, 50г масло.
Моята баба прави уникално вкусна питка.
Прилагам рецепта:
ПРОДУКТИ
3 яйца
1 кофичка айран
40 г мая или 1 суха мая
1 каф. лъж. сол
3 с. л. краве масло
около 1 кг брашно
1 ч.ч. сирене
ПРИГОТВЯНЕ
Замесва се тесто от горепосочените продукти . Оставя се да втаса. След това се разделяна 4 части. От всяка част се разточва тънък лист във формата на кръг, с дебелина 1-2 мл. Намазва се с разтопено краве масло или олио.Поръсва се със сирене.
Всички така приготвени 4 листа се налагат един върху друг. Полученият кръг се разрязва на 16 части, всяка от които се навива на фунийка.
Фунийките се нареждат в обилно намазана с олио тава.След като отново втаса се намазва с жълтък и се поръсва със сусам. Пече се в предварително загрята фурна.
Роден съм в Добрич,и от двата рода и на майка ми и на баща ми са все многодетни семействата та на село се събирахме много роднински деца.
Баба ми обичаше да ни прави добруджанска кавърма,която не е типичната баница ,но за мен е най-вкусната от всички.
Продукти:
1 пак. точени кори
200 г краве сирене
250 мл прясно мляко
300 г кисело мляко
60-70 г краве масло
4 яйца
олио
1 равна ч.л. сол
Корите се нареждат като хармоника в намаслена тава като сиренето се поръсва на парченца между тях.Разбива
се киселото,прясното мляко и яйцата и се залива отгоре.Пече се в загрята фурна до зачервяване.Баба ни я правеше за закуска
и отгоре слагаше по лъжица сладко от ягоди от градината и и така ставаше още по-вкусна!
Паниран кашкавал
1 парченце кашкавал се овалва в едно яйце и галета и се пържи в сгорещено масълце. Умирам за него.
Моят спомен от кухнята на баба ми, включва ей такива хубавини със сирене- сурова чушка от градината, натъпкана със сирене/това е едно от първите неща, които си прави и синът ми, когато се върне от чужбина за ваканция/; попара със сирене- в два варианта. с чай или с прясно мляко; домашна юфка /разточена и опечена от баба/ със сирене и мляко; мекиците на баба със сирене и мед; Макарина- или къпана баница, характерна е за нашия край.
Любимата ми рецепта от моята баба е тази за баница със сирене. Нищо не може да се сравни с аромата и вкуса на току що изпечена домашна баница. Все още помня как нетърпеливо чаках да стане готова баницата, за да хапна първото парче. Ето и рецептата: 1кг. брашно за баница, хладка вода за меко тесто около 400 мл, 1 с.л оцет, 1 с.л сол и 4 с.л олио. Около 500 гр. сирене. Омесва се меко тесто, което разделяме на 4-5 топчета. Заливаме ги с олио и ги оставяме за около 30 мин. След това разточваме топчетата и с намазнени пръсти почваме да дърпаме до постигане на прозрачни кори. Поръсваме със сирене и олио и завиваме на руло. Правя охлюв в намазана с мазнина тава. Печем на 210 градуса до зачервяване. Щом баницата е готова, изваждам я и я поръсвам с вода, и завивам с кърпа.
Любимата ми рецепта със сирене научена още от баба ми е троянския специалитет Баница на розичките.
Замесва се тесто от килограм брашно,40гр прясна мая,5 яйца и една жълта лимонада.След втасване се разточва на тънко поръсва се със сирене и навива на руло.Рулото се нарязва на парчета слага се в намазнена тава и се пече на 180 градуса до зачервяване.Като е изстинала се залива със сироп от чаша захар с две чаши вода.
Става невероятна вкусотия става и за закуска и за десерт мекичка и сладка и леко солена от сиренето.
Баба ми почина преди повече от 20г и понякога в нейна чест правя баницата,но никога не става толкова вкусна като нейната.
Моят вкусен спомен от баба ми със сирене и мляко включва 2 любими рецепти. Най-любимото ми ястие- чушки с червен сос и мляко- изпечените и обелени чушки се запържват, добавя се брашно, запържва се, добавя се червен пипер, запържва се, след което при непрекъснато бъркане се добавя прясно мляко до получаване на гладък сос-. Сервира се с натрошено сирене. Особенно вкусно става, когато чушките са изпечени с дръжките и семето, при готвенето някои от тях се накъсват от разбъркването. Много вкусна манджа. 🙂
Втората рецепта е баница с лъжица- закуска, която не съм срещнала в друга къща и когато имаме гости с приспиване, винаги я приготвям и ги изненадвам. Намазва се тавата с олиол Поставя се 1 лис от корите за баница.Поръсва се малко олио. Втори лист- и се натошава сирене. Пак лист- олио.лист сирене и така докато свършат листите за баница. Последната кора се намазва с олио. Пече се на 180 градуса, за да изсъхнат корите, а не да се припекат. На сутринта изпечената от предния ден баница се набожда с вилица и се залива със сгорещено прясно мляко- 1 литър. Оставя се да попие хубаво млякото. Любима рецепта на моето семейство.
Израснала съм на село, където всички отглеждаха домашни животни. Ние отглеждахме предимно овце. Много обичах овче мляко, но така и не успях да се науча да ги доя. Моята баба го правеше от ранни зори, 5 овце и 1 коза. Издоеното мляко се прецеждаше и вареше, след което подквасваше по – голямата част и оставяше малко прясно. С него баба ми приготвяше любимата сладка триеница (треница на диалект). Към една купа брашно (250 г.) се ръси вода, разтрива се с пръсти и се правят трохи. Минава се през сито, за да останат само трохите, без брашното. Към 1 л прясно мляко се добавя 1/2 ч.ч. захар и щипка сол след като заври. Добавят се и трохите брашно, бърка се около 5 минути. Триеницата се маха от котлона и се разпределя в купи.
Любимите сиренки които ни връщат в детството
продукти:
кисело мляко – 1 ч.ч.
сода бикарбонат – 1 ч.л.
олио – 0. 5 ч.ч.
сирене – 0. 5 ч.ч.
кашкавал – 0. 5 ч.ч.
брашно – 2.5 ч.ч.
масло – малко количество
Натрошете сиренето с вилица, а кашкавала настържете на ситно ренде. В купа прибавете киселото мляко и содата, разбъркайте докато шупне. Добавете олиото, натрошеното сирене и кашкавала.С шпатула започнете да разбърквате сместа като добавяте брашното, бъркате докато се получи лепкаво тесто.От готовото тесто оформете топчета с големината на яйце, които подреждате на разстояние едно от друго в тава застлана с хартия за печене (ако нямате такава, намажете леко тавата с олио и поръсете с брашно), целта е да не залепнат.
Хубаво е преди оформянето на всяко топче да потапяте ръцете си в топла вода, за да не полепва тестото по тях.В средата на всяка сиренка забодете малко кубче студено масло. Поставете тавата в предварително нагрята на 180-200 градуса фурна и печете до златиста коричка.
Баба ми беше готвачка ,от нея и от мама съм наследила любовта към готвенето, Любима рецепта от баба е Запеканка с червени печени чушки ,натрошено сирене и яйца от домашни кокошки . Обелени ,печени чушки се нарязват на ленти.Смесват се с 1 ч ч натрошено сирене ,нарязан магданоз и 4 разбити с вилица яйца.Сместа сипвате в намазана с олио тавичка и печете в загрята фурна 180 С докато стегнат яйцата,за 20 минути е готово! Чудесна селска гозба за лято ,бързо и много вкусно !
Добруджанките на баба-много често ги правеше.Вече и аз
200 гр.брашно. 1 яйце, 1ч.чаша кисело мляко, сирене и 1-2 с.л. олио.Всичко се обърква
Правят се топчета .Поставя се кубче масло и се пекат до зачервяване
Връщам се назад в детските си спомени и все едно виждам как лятно време баба реже диня под ореха на село, и после я похапвахме с домашно овче сирене.Помня звука от рязането на динята и как нетърпеливо чаках да я одреже. А домашното прясно овче сирене беше уникално.Дали със сурова чушка, с домат или диня няма никакво значение, беше много вкусно.Простичко, но много вкусно
Обожавам да си направя извара с яйца на тиган.Когато бях малка го правих много често.
Любимата рецепта, която помня от моята баба е кашкавал на фурна с гарнитура, която в моя край наричаме ,,чечек“.
Необходими продукти:
За кашкавала:
кашкавал – 200 г
масло – 1 ч.л.
брашно – 3 с.л.
яйца – 3 бр.
прясно мляко – 1/2 ч.ч.
За разядката:
сирене – 200 г
яйца – 8 бр. сварени
чушки – 200 г печени
кисело мляко – 400 г
магданоз
Разделяме яйцата на жълтъци и белтъци. Към жълтъците баба прибавяше прясно мляко, брашно и черен пипер.На мен ми отделяше и слагаше встрани и люта чушка или червен пипер. След това разбиваше белтъците на сняг. Кашкавалът настъргваше на ренде на едрата страна. Всичко след това смесваше и се получаваше една вкусна каша, която изсипваше в малка тавичка, в която предварително сгорещяваше мазнина. След това слагаше във фурната и печеше , не помня на колко градуса и колко време, но тя правеше всичко на око. Сега аз като правя рецептата слагам на 180 с вентилатор или 210 без вентилатор и наблюдавам да придобие приятен загар.
И така е страшно вкусно , но баба правеше и чечека и с него става уникално. Аз обаче го правя по спомен понеже рецептата така и не намерих от нея на хартия, но мисля, че съм докарала разядката тамън понеже вкусът е същият.
Натрошавам сиренето , върху него се нарязвам на кубчета сварените яйца и чушкит, които режа на малки парченца. Изсипвам млякото, подправям с черен пипер и сол, разбърквам и кусам ли кусам…Сервирам в чинии и порциите украсявам с ивици от печените чушки и магданоз.
Моите са три рецепти от баба
Тя правеше лютеница с чушки, домати, лук, чесън и много сирене. Втората е баница с сирене, тя си правеше корите за баница и научи и мен да ги правя(печени кори) и третата не на последно място реване. Това е моят спомен за нея, за част от нейните вкусотии.
Също така правеше и сирене, което поставяше в марля.
Любимата рецепта , правена от моята баба е Сиренена каша с мляко и яйце. За приготвянето са нейбходими: брашно – 5 суп лъжици, яйца- 2бр., сирене -200 гр, масло-100 гр, сол, черен пипер на вкус.
Котлона се загрява и в сух съд се запича брашното до леко покафеняване. Отделно се загрява маслото и към него се добавя брашното. Разбърква се докато се разтвори добре в маслото. Излива се наведнъж млякото и се бърка енергично, прибавят се яйцата и сиренето. Щом яйцата са сготвени, се снема от котлона и се овкусява .
Рецептата е много вкусна , лесна и ни беше любима като деца. Сега и моите деца е харесват.
Любимата рецепта от моята баба са мекичките, които приготвяше с любов и винаги със сирене.
Бухтички с извара от моята баба
3 яйца
300гр. кисело мляко
300гр. извара
чаена лъжица сода за хляб
300гр. брашно
Разбиват се добре и с лъжица се гребе от сместа, за да се изпържат в силно сгорещена мазнина.
Дядо правеше фантастично сирене брънза, което оставяше да престои в овча кожа с вълната навътре, ноооо подробности за нея не знам, а това беше толкова отдавна…
Рецептите са от Родопите.
Спомена ми от детството е как баба ми правеше филийка със сиренце, яйце и кашкавал и ги печеше на “парти грил “… задължително поръсено с шарена сол. Толкова ми става мило като си спомня…❤️❤️❤️
Дядото на м жа ми ме научи да правя сирене. Обясни ми как се загрява млякото,кога се слага маятя,всичко.И до днес с умиление си спомням за него.А прясното сиринце е любимо на всички вкъщи.
Качамака на баба, на село израстнахме с него. Вода , сол , царевично брашно, брашно бяло , сланина приготвена от прасенцето, сирене козе или овче и масло – домашно приготвено. Сипвам в дълбока тенджера водата и солта. След като заври водата, слагам царевичното брашно и бялото брашно. Бъркам с точилка. Отстранявам от котлона и продължавам да бъркам, докато брашното поеме водата. Прехвърлям в тава, стопявам малко масло и поливам качамака. Ако искате, може да сложите червен пипер в маслото. Поръсвам с настъргано сирене и пръжки. Пръжките правя, като режа на ситно сланината и я пържа, докато леко се стопят късчетата сланина и се запържат. Уникален вкус. Добър апетит.
Първият спомен, свързан с мляко и сирене, изпозлвани от баба, е нейната прословута бяла каша, така й викахме. Лятото при баба и дядо /светла им памет/ се събирахме 7 внуци и вечно бяхме гладни. Чакахме с нетърпение тя да ни сготви /макар, че й дядо правеше мноого вкусни гозбички, с които още го споменаваме/, а за толкова челяд тя измисляше страхотни вкусотийки. Аромата на разтопено, ароматно, чисто масло, истинско прясно мляко с един пръст каймак и сиренце – ех, къде са?
А приготвянето, разбира се, е бързо и простичко /всичко е на око, но така че да стигне за всички/: Слага се маслото в дълбок тиган да се разтопи, след което по-малко се добавя брашното и интензивно се бърка с телена бъркалка. Постепенно започва са се добавя прясно мляко и се бърка, докато брашното хубаво се разтвори – да не остане на бучки. Оставя се на котлона да поври като периодично се разбърква. Ако сместа е рядка, се добавя още малко брашно. След като се свали от котлона се добавя сиренето – натрошено или настъргано на ренде. Бялата каша се сервира с бучка масълце и червен пипер.
От нетърпение да хапна от още парещата бабина каша и бързайки да не ме изпреварят братовчедите, се спънах, при което моята купичка се обърна и така жестоко ме изгоря, че още си нося белега на лявата ръка. Нооооо спомена ми е много свиден и приятен.
Баница с кисело мляко и сода
Необходими Продукти
кори – 1 пакет готови за баница
яйца – 4 броя
кисело мляко – 1 кофичка
сода – 1 ч.л.
олио – 100 мл
сирене – около 300 г
Смесете в по-голяма купа киселото мляко и содата и бъркайте, докато шупне. Прибавете предварително отделно разбитите яйца и натрошеното сирене.
Намазнете си тавата, в която ще печете и сложете в нея 2 кори.
С лъжица гребвайте от сместа в кисело мляко и сирене и посипете равномерно върху листите.
Полейте с малко мазнина и сложете нови 2 кори. Ако искате може да редувате по 1 кора и плънка.
Щом свършат корите, залейте отгоре с остатъка от млечната смес.
Витата баница се пече в загряна на 170 градуса фурна, докато бухне и хубаво се зачерви.
Най вкусната и топла баница от ръцете на моята баба от детството ми. Спомени вкусни и незабравими.
Рецептата на баба ми за бърза закуска беше : Извара със сирене и яйце правехме най вкусната баничка и си я хапвахме с кисело мляко.
Моята любима рецепта е за баница Аламинут или солен кекс.
Необходими продукти:
4 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
5 с.л. разтопенo масло
14 с.л. брашно
250 гр. сирене
Начин на приготвяне:
Първо се слага содата в малка част от киселото мляко, за да шупне. В дълбока купа се разбъркват на ръка яйцата, киселото мляко, содата и маслото.Постепенно към тази смес се добавя брашното и след това сиренето.Изсипваме в тавичка предварително намазана с малко разтопено масло и набрашнена. Изпичаме на 180 градуса за 20-25 минути или докато се получи хубава кафява коричка.
Моята любима риципта от тефтера на баба е за пържени чушки с мляко.
Чушките се пържат с сгорещено олио (може предварително да са печени с чушкопек или на барбекю и обелени, тогава става малко по-вкусно, но става и директно да се пържат). След като чушките получат приятен златист загар се заливат с една ч.ч. прясно мляко, добавя се сол на вкус и ястието се оставя да къкри на котлона още 10-тина минути. Преди сервиране се поръсва с нарязан пресен магданоз.
Любимата ми баница на баба със сирене , масло ,кисело мляко и яйчица
Любимата ми баница на баба със сирене , масло и кисело мляко,и катми на сач с прясно мляко и яйчица
Ще споделя една моя любима рецепта, която е подходяща за всеки сезон, защото е лека, вкусна и подходяща за разядка. Лесна и с малко съставки. Необходими са кисело мляко 400гр, цедено мляко 500гр, сирене 500гр, малко зехтин и ако искаме да е леко пикантна можем да сложим люта чушка или пък чесън. Бон апети! Пасва перфектно с франзелка направена на брускети.
Здравейте,
Ще споделя и моето най-вкусно ястие от старите рецепти. Лятото обожавах аромата на печени червени чушки и винаги го свързвам с едно ястие със запържена прясно изпечена червена чушка със сос от прясно мляко, малко брашно и при сервиране – малка плочка сирене отстрани. Божествен аромат и вкус в едно толкова обикновено ястие!
Кашкавал и сирене на фурна
Продукти:
200г сирене и 200г кашкавал настъргани на едро.4 яйца, 2ч.ч. прясно мляко,6с.л.брашно,1/2 пакетче масло,черен пипер и галета за поръсване.
Приготвяне
Смесваме и разбъркваме кашкавала и сиренето с предварително разбърканите яйца,мляко,масло и черен пипер. Изсипваме сместа в намаслена,набрашнена и поръсена с галета тавичка. Отгоре поръсваме с галета..Пече се в предварително загрята на 180 градуса фурна 10-на минути. Изваждаме и нарязваме на порции.
Връщам се назад в детските си спомени и все едно виждам как лятно време баба реже диня под ореха на и после я похапвахме със домашно овче сирене.Помня звука от рязането на динята и как нетърпеливо чаках да я одреже. А домашното прясно овче сирене беше уникално.Дали със сурова чушка, с домат или диня няма никакво значение, беше много вкусно.Простичко, но много вкусно.
Баница със сирене и настърган кашкавал
Продукти:
кори за баница
сирене – 300 г
яйца – 6 бр.
кисело мляко – кофичка
кашкавал
олио
масло
Приготвяне
Разбиваме яйцата с млякото и малко олио, натрошаваме сиренцето вътре.
Добавяме по няколко лъжички от сместа върху всяка кора, навиваме внимателно и нареждаме в предварително намазаната с олио тавичка.
Намазваме отгоре обилно с масло вече подредените в тавата кори. Остатъка от сместа изсипваме върху корите равномерно. Печем около 20-25 минути в предварително загрята фурна на 180 градуса.
5 минути преди да извадим баничката, добавяме настърган кашкавал, за да се разтопи.
Соленки с кашкавал и сирене
250г.краве масло или смес от масло и свинска мас
1ч.ч. настъргано краве сирене
1ч.ч. настърган кашкавал
1ч.ч. кисело мляко
1 пакетче бакпулвер-10г.
3ч.ч. брашно
1 жълтък за намазване
1с.л. олио
Приготвяне
Смесвам и объквам продуктите,омесвам тестото и го прибирам в хладилника за 1 час. Разделям го на 6 равни топки от които разточвам кръгли кори с дебелина до 5 мм.Всяка кора разрязвам с 6 диагонала на 12 равни триъгълничета,които навивам на кифлички. Подреждам ги в хартия за печене тава. Намазвам ги със смес от разбития жълтък и 1 с.л. олио и пека в загрята фурна на 180 градуса 12-15 минути.
Най- любимата ми рецепта е за баница с много сиренце и краве масло . Любима я прави това, че имам рецептата от баба ми и всеки път като я приготвям се сещам за нея и любимите ваканции на село ❤️. Млечните продукти са важна част от живота и професията ми. Те са магични, незаменими и мнооого вкусни 👌👌👌
Моята баба правеше чудесен тутманик със сирене.
1 кг.брашно
1 куб.мая
400г .сирене
125г.масло
1ч.л.сол
Маята се разтваря в купичка с топла вода.Прави се кладенче в брашното и се изсипва маята ,солта и 1/2 разстопеното масло. Меси се и се разделя на 3 части.Оставя се да втаса.След това се натрошава сиренето в купа , слагат се 3 яйца и 1/2 кофичка Кисело мляко. Всяка една част се разточва малко, но не тънко ,като за баница. Кората се намазва с масло и се поръсва с приготвените смес. Всяка кора се слага върху другата и се намазва с масло и сместа.Трите кори се завиват на руло и се режат на парченца около 5 см.Използва се по дълбока тава,която се намазва с масло и парченца се обръщат, като цвете и се пече на 180 градуса, около 30 мин.Може преди да я изпечете да я намалите с жълтък или да настроите кашкавал. Да, Ви е сладко!
Първо ми изниква попара със сирене, пържени филии или или филия с лютеница и натрошено сирене, филия хляб с масло и мед или шарена сол, принцеси с кашкавал… Все обикновени неща , но много вкусни и истински .
В момента обичам много солен кекс със сирене вътре и айрян, нещо като мързелива баница или тутманик
Баница с кисело мляко и сода
Необходими Продукти
кори – 1 пакет готови за баница
яйца – 4 броя
кисело мляко – 1 кофичка
сода – 1 ч.л.
олио – 100 мл
сирене – около 300 г
Смесете в по-голяма купа киселото мляко и содата и бъркайте, докато шупне. Прибавете предварително отделно разбитите яйца и натрошеното сирене.
Намазнете си тавата, в която ще печете и сложете в нея 2 кори.
С лъжица гребвайте от сместа в кисело мляко и сирене и посипете равномерно върху листите.
Полейте с малко мазнина и сложете нови 2 кори. Ако искате може да редувате по 1 кора и плънка.
Щом свършат корите, залейте отгоре с остатъка от млечната смес.
Витата баница се пече в загряна на 170 градуса фурна, докато бухне и хубаво се зачерви.
Още помня аромата на млечната каша на моята баба! Млечна каша – Запържва се брашно в горещата мазнина , сипвате прясно мляко и бъркате до гъста каша , след като поври добавяте 2 бр. разбити яйца. Поръсвате с червен пипер! Да Ви е сладко!
Бабините пирожки със сирене ЗА ТЕСТОТО
брашно – 1 килограм
сода бикарбонат – 1/2 ч.л.
яйца – 2броя
кисело мляко – 400 грама
сол – 1 лъжица
олио – 4 лъжици
ЗА ПЛЪНКАТА
сирене – колкото поеме- Приготвяне- Брашното се слага в дълбок съд. Прави се кладенче и в него се сипват яйцата, киселото мляко, в което е сложена и разбита содата, олиото и солта.
Всичко се разбива, като се сипва и половин чаша вода. Добре се омесва на меко тесто.
Поръсва се с брашно и се слага в стъклена купа за около половин час, завита с плик на топло.
През това време се натрошава сиренето и се приготвя дълбок тиган за пържене. Като мине 30 минути, тестото се вади от купата, дели се на 4 и се разточва с точилка. В единия край се слага сиренето и се завиват.
Като се завият, се режат на около 15-20 сантима и в краищата хубаво се затварят, за да не излиза сиренето. Редят се в набрашнена тава, за да не залепват.
Така се навиват и останалите 3 топчета.
След това пирожките се пържат в добре загрято олио! Тази вкусотия ми правеше моята баба!
Печено сирене със сладко.
Необходими продукти:
1)Сирене около 500-600 грама
2) плодов оцет (тип балсамико), за мое предпочитане от праскови.
Начин на приготвяне:
Нарежете сиренето на парчета с дебелина около цигарена кутия. Според буцата сирене парчета от 500-600 грама излизат около 4 броя. Важно тук е не големината, а дебелината да се спазва.
Сложете парчетата върху хартия за печене и във фурната за 30-40 минути на вентилатор и 180 градуса.
Извадете пожълтелите парчета внимателно и сервирайте в плоски чинии. Залейте със сладкия оцет обилно на вкус.
Перфектно предястие. Много красиво и ефективно.
Моята баба много обичаше да ни прави мекици със сирене и кифлички,като пораснах тя ме научи да ги правя ,сега те са ми любими-Рецепта е:
250 мл прясно мляко
1 мая
6 с.л. кисело мляко
100 мл олио
3 с.л. захар
1 ч.л. сол
2 яйца
800 г брашно + брашно за разточване
сирене/или извара/
ванилия
пудра захар за поръсване
Разтворете маята със захарта в топло прясно мляко. Заедно с останалите продукти замесете меко тесто. Оставете да втаса, докато удвои обема си. Разточете. Нарежете на равнобедрени триъгълници. В широката част на всеки триъгълник поставете парче сирене Завийте на кифлички, наредете в тава. Оставете да втасат. Печете в предварително загрята на 180 градуса фурна, първо горе, после долу. Поръсват се с пудра захар, докато са още топли.
Здравейте , в сезона на тиквичките , моите любимци всеки ден ме карат да им правя ,,рулца от тиквички с плънка от извара . Рецептата е следната- тиквичките се нарязват по дължина и се пекат на грил тигана , след това се прави плънка от извара , 1 лъж. майонеза, копър , чесън, черен пипер . Завиват се на рулце и са божествени . Да ви е вкусно !
Баба ми правеше често за закуска Триеница. Вкусотия си беше от бабините ръце. Пресяваше брашно. осоляваше го , пръскаше с вода и го триеше между двете си ръце. След това ги сваряваше, изцеждаше и поръсваше с масло и сирене.
Детският ми спомен е за домашната юфка, която баба ми приготвяше с домашно сирене и прясно мляко от комшийте. Нямах търпение да стане петък и да ходя на ‘бабин дом’.
Аз правя на мойте внуци зелник кори за баница в тавата се слагат 2 кори ,остават се още 2 цели останалите леко се приличат и се натрошават прави си заливка от прясно мляко 2 яйца и се изсипват в/у корите /натрошенитен отгоре се слагат целите кори и пърченца масло, и се слага да се пече
Веднага я казвам:) Всяко лято пътувахме за Панагюрище, там живееха любимите баба и дядо .Те гледаха козички и правеха масло ,сирене и кисело мляко .С радост чакахме любимата филия с масло ,лютеница и сиренце натрошено от ръцете на баба.Придружена с чаша айран .Няма да забравя този чист български вкус от домашни продукти.Разбира се и пълнени чушки с козе сиренце,копър и щипка червен пипер.Всичко беше чисти продукти и много вкусни .
Здравейте като малка много обичах бухтички яйца – 2
кисело мляко – 1/2 кофичка
сол – 1 к. л.
захар – 1 ч.л.
сода за хляб – 1 равна ч.л.
брашно – 600 грама
олио – за пържене
пудра захар – по желание
Като бях малка и лятото ходех на село баба ни правеше за закуска далангидки- това е нещо като бухтички. Гледах я как ги прави и и помагах да ги режем и пържим. Слагаше 2-3 яйца, кисело мляко – една купичка и лъжичка сода, малко захар и замесваше меко тесто, което малко престояваше и след това си ги хапвахме с апетит.
Спомените от моето детство свързани с бабините вкусотии са много. Не бях от злоядите деца, така че всичко, което се приготвяше в нейната кухня, дегустирах с удоволствие.
Едно от нещата, които лично аз обожавах, бе т.нар. „Мачкан“. Това може да се каже, че е прадядото на днешните кротони. Рецептата на баба ми е от Трънския край. Тя го приготвяше в дълбок тиган, в който на дъното слагаше масло. След като то се разтопеше, към него тя прибавяше кротоните под формата на натрошен или нарязан стар хляб. С дървена лъжица хлябът се бъркаше до готовност или докато не придобиеше златист цвят и лек загар. Накрая баба слагаше подправки като червен пипер, мащерка и/или шарена сол. Поръсваше гозбата и с домашно обезсолено сиренце. Така приготвения „Мачкан“ консумирахме с мътеница (айрян) или компот.
Толкова обикновено, но неустоимо вкусно!
Като дете всяка лятна ваканция ме изпращаха при баба и дядо на село. Събирахме се деца от цяла България. От игри, тичане, скитане из селото, страшно се изгладнява. А милата ми баба правеше най- вкусните ястия.
Една от тях ми е любима – лятна лютика.
Нужни са печени чушки (баба ги нарязваше и ги счукваше в една голяма глинена паница), сурови домати (най-вкусни са тези от градината), нарязани на дребни кубчета. Смесват се, подправят се със сол, счукан чесън, магданоз и обилно се поръсва със сирене.
Невероятна вкусотия е!
Ще споделя с вас една любима бабина разядка с извара.Приготвяше я с повод и без…но с много обич.
Рецептата е проста и вкусна:
извара,смлян чесън,копър,червен пипер,сол и малко зехтин.Обожавахме с кака ми да я мажем на филийки.
Днес приготвям разядката с извара на моите мъже-мъжът и сина ми-облизват си пръстите.
Здравейте, като малка много обичах една голяма чушка пълнена със сирене. Рецептата всички я знаем!
Аз се сещам за бисквитена торта с млечница, която баба ми приготвяше за нас със сестра ми. Аз сега приготвям за моите деца любимата бабина торта. 1 л. мляко, два пакета обикновени бисквити, 4 с. л. брашно, захар на вкус, 1 ванилия и за поръсване отгоре шоколадови пръчици или настрана шоколадова бонбона. 🙂 в 200 мл. Мляко разбирам брашното, другото мляко слагам на котлона със захарта. Щом заври добавям млякото с брашното, като бъркам за да не се захване. Кипвам го за около 5-6 минути. След това си налагам тортичката с горещия крем. Любим спомен от моята баба! ❤
Здравейте,като малка много обичах чушка бюрек или просто една голяма червена чушка пълнена със сирене.Рецептата няма нужда да я пиша,защото всички я знаят 😉
Още си спомням бабината Мътеница и вкуса на прясно избитото масло. Баба събираше няколко дни млякото от козичките, които гледаха с дядо, в големи буркани и като вкиснеше го изсипваше в един цилиндричен дървен уред, който в нашия край наричат Бутимо, и започваше да бие млякото, за да се отдели маслото и да се получи Мътеницата.