Няма нищо по-приятно от това да се събуждаме щастливи и да преминем през целия ден в добро настроение.

Усмивката може да се роди не само при среща с любим човек или в парка, далеч от битовите проблеми и офисния шум.

Доброто настроение до голяма степен зависи от хормоналния ни баланс.

Учените отдавна са установили „виновниците“, които могат да ни усмихнат. Ако и вие ги познавате добре, ще можете да се зареждате с положителна енергия по всяко време.

Хормонът на радостта се нарича серотонин. Той регулира циркадните ритми (представата на организма за ден и нощ), усещането, че сме успели, сексуалното желание и дори прага на болка.

Важно условие организмът ни да синтезира серотонин е наличието на триптофан. Това е аминокиселина, която се съдържа в шоколада, яйцата, смокините, бананите, пуешкото месо. Тя се усвоява най-добре късно вечер, което пък означава, че парченце шоколад малко преди сън не е престъпление спрямо тялото, а залог за добро настроение.

Другият хормон, отговорен за доброто ни настроение, е окситоцинът. Той управлява целия процес на раждането, действа обезболяващо, стимулира лактацията, предизвиква чувство на привързаност, неутрализира стреса.

Според различни изследвания окситоцинът ни прави по-комуникативни и добронамерени. Организмът ни го синтезира по време на секс, когато общуваме с приятелите и близките си, когато се грижим за някого или нещо – например за домашния любимец или цветята.

Ендорфините са хормоните, които смело можем да определим като вълшебен и полезен наркотик. Те ни зареждат с енергия, увеличават желанието за секс, имат противовъзпалителен и обезболяващ ефект. Организмът ни ги синтезира, когато спортуваме, когато се смеем, когато обичаме. Те ни помагат да оцелеем, когато сме крайно изтощени.

С други думи, доброто настроение може да бъде наш постоянен спътник, ако променим мъничко начина си на живот.

Ако спим достатъчно (8 часа в денонощие), ако се храним здравословно, ако правим редовно секс, ако се разхождаме сред природата и често се забавляваме с приятели.

Разбира се, можем да заложим и на определени храни

Като меда и пчелните продукти. Те съдържат натурални захари, които са естествено гориво за мозъка. Пчелният прашец е истинско природно богатство. В него има ензими, витамини, минерали и хормони, той балансира мозъчната химия и е чудесно лекарство при депресия.

Полезни са също така богатите на ненаситени мастни киселини – Омега-3 и Омега-6, продукти. Такива са авокадото, кокосовото масло, чията, маслините, ядките. Ненаситените мастни киселини са важни за работата на мозъка. Те стоят в основата на хормоналния баланс, борят се с възпаленията, поддържат клетките млади. Една пълнозърнеста филийка с авокадо, салата, подправена с кокосово масло или зехтин, както и няколко ореха или бадема са най-добрият избор.

Храните, богати на силиций, също не са за пренебрегване. Силицият помага на клетките да задържат влагата и съхранява еластичността им. Наблегнете на салатите, копривата, слънчогледовите кълнове, кората на краставицата, домата, пипера, както и на овесените ядки.

Храните, богати на сяра, са важни, за да имаме здрави нокти, коса и кожа. Включете в менюто си рукола, броколи, карфиол, чесън, лук, репички, конопено семе, пчелен прашец.

И не на последно място – обърнете внимание на богатите на магнезий продукти. Този минерал е важен, когато сме подложени на стрес. Той ни предпазва от депресия, безпокойство, грижи се за здравето на нервната система и мускулите. Ще го откриете в какаовите зърна, всички зеленолистни, някои корени, тиквата, ядките и семената.