Семената са малки, но много ценни за нашето здраве. Обикновено ги използваме за декорация на тестени изделия или като добавка в хлябове и питки и по-рядко в салати. В последните години те са неизменна съставка в смутитата, но кулинарните възможности, които предлагат, са много повече. По-ценни от тях обаче са ползите, които носят на организма.

Семената чиа са отличен източник на Омега-3 ненаситени мастни киселини и представляват отлична алтернатива на морските продукти за вегетарианците и веганите. Съдържат значителни количества белтъчини и фибри, усвояват се бързо от организма и ни помагат да се чувстваме сити. Освен това могат да помогнат за намаляването на риска от диабет и метаболитен синдром. Можете да ги добавите към коктейли, сухи закуски или хлебни изделия.

Ленът е богат на белтъчини, фибри и алфа-линолова киселина, която е форма на Омега-3. Това е нискокалорична добавка, която подобрява работата на храносмилателната система и се бори със свободните радикали в организма. Най-добре е да консумирате ленени семена рано сутрин, преди закуска. Едната възможност е да ги накиснете в студена вода от предишната вечер и на сутринта да изпиете течността, а другият – да ги добавите в каши, закуски или кисело мляко.

Конопените семена са източник на пълноценни протеини, защото съдържат всички есенциални аминокиселини, необходими за организма. Те са богати на гама-линоленова киселина (ГЛК), Омега-6 мастни киселини и ни помагат да се отървем от задържането на вода в клетките. Това съответно премахва усещането за подуване и подпухналост. Конопените семена могат да бъдат поръсени върху кисело мляко, добавени в смутита или използвани, когато печете домашни тестени изделия.

И някои добре познати семена

колаж от 3 изображения с полезни семена - тиквени, сусам и слънчогледови

Тиквеното семе е отличен източник на витамин Е, цинк и манган. В една супена лъжица тиквено семе има 4,7 г полезни мазнини, които понижават нивото на вредния холестерол и поддържат здравето на сърцето. Тиквените семки се отличават със своите имуностимулиращи и регулиращи нивата на инсулин свойства. Те могат да бъдат добавени в супи, салати и пържени храни, както и към задушени зеленчуци.

Сусамовите семена притежават характерен орехов вкус и са богати на калций, магнезий и мед. Консумацията им подобрява функциите на сърцето и имунната система, като същевременно повишава нивата на витамин Е в организма. Сусамът може да бъде добавен в салати, хляб и използван при приготвянето на рецепти с месо, зеленчуци и риба.

Слънчогледовите семки са отличен източник на витамин Е – антиоксидантът, който се грижи за здравето на кожата. Те са богати на селен, който пък е важен за функцията на щитовидната жлеза и имунната система. Слънчогледовите семки могат да се консумират самостоятелно, добавени към салати или включени в тестени изделия.

Защо е важно да ги хапваме всеки ден

Включването на разнообразни семена в менюто ни всеки ден ни гарантира прием на широк спектър от ценни хранителни вещества. Тези малки приятелчета са източник на протеини, здравословни мазнини, витамини, минерали и диетични фибри. Хранителният им състав подпомага храносмилането, създава усещане за ситост и се грижи за здравето на сърцето и общото ни благополучие.

Важно е обаче за помним, че, независимо колко богати на хранителни вещества са семената, е важно да ги консумираме умерено, като част от една балансирана диета. Те могат лесно да бъдат включени в менюто и да подобрят хранителната му стойност, но в никакъв случай не могат да бъдат заместител на разнообразното и пълноценно хранене.

А ако се чудите как да ги включите в храненето си, разгледайте нашата колекция от рецепти. Ще откриете интересни и вкусни идеи.


В публикацията са изпозлвани снимки от Łukasz Rawa, CHUTTERSNAP и Joanna Kosinska от Unsplash, и Luis Molinero от Freepik.