Имате ли сух чесън вкъщи? А хрумвало ли ви е да добавите малко от него в зеленчуковата крем супа или постния гювеч? Или пък да разбъркате чесън на прах с щипка-две лютив червен пипер и майонеза за бърз домашен дип, когато поднасяте хрупкави пържени хапки на гостите си? Да добавите от него в соса за яйчената салата? Знаете ли колко вкусен става печеният свински врат и какъв сладникав аромат се носи от него, когато към микса от подправки, с които го натривате, добавите лъжичка сух чесън?

Съвсем малко количество от тези семпли гранулки с кремав цвят, които сте виждали в бурканчетата на Vegeta, може да сътвори истинска вкусова експлозия в чинията и въпреки това те все още се борят за своето подобаващо място в кухнята. Може би защото „миризливата“ слава на пресния чесън погрешно се разпростира и върху тях, или просто защото много домакини не знаят как, в какво количество и в каква храна да ги използват.

Сухият чесън обогатява деликатно вкуса на супи, яхнии, салати и сосове. Освен това има отличителен пикантен аромат, който се комбинира много добре с повечето билки и подправки. При него малкото е много, защото 1/8 чаена лъжичка сух чесън на прах се равнява на една голяма скилидка пресен.

Колаж от две изображения: Хрупкави пържени пилешки хапки от Mate Kitchen и подправка сух чесън от Vegeta

В магазините ще го намерите основно под формата на люспи, гранули и на прах и по-рядко накълцан. Различната форма и размер са обусловени от това в какво ястие възнамерявате да го вложите. Люспите сух чесън например са най-подходящи за супи и като добавка за бургери, пици и всякакъв друг вид бърза храна. Гранулите се използват най-вече в салатни дресинги, сосове, готови оризови миксове, в тестени изделия. Сухият чесън на прах намира най-широко приложение в ежедневното ни готвене, защото можете да сложите щипка от него в супите, топлите сосове, яхниите, зеленчуковите и месните ястия без или със сос, в домашно приготвените масла и кремове за мазане върху хляб… Откриете ли веднъж колко много дава на храната, бързо ще започнете да обогатявате със сух чесън рецепти, които приготвяте от години или да измисляте нови.

Тук всички, които стриктно държат на пресните продукти, ще попитат

защо изобщо е необходимо да ползваме сух чесън

след като имаме пресен целогодишно. Ако говорим за необходимост, такава на практика няма. Но сухият чесън има редица кулинарни предимства. Освен това „целогодишно“ е доста условно понятие, тъй като, когато е извън сезона си у нас, чесънът пристига от доста далечни краища на света. Много хора се оплакват от стомашни проблеми именно с вносен чесън. В туршиите той променя цвета си на тъмнозелено до синьо. Със сухия такива проблеми няма.

На първо място, той има по-голяма трайност. Ако оставите пресния в хладилника за повече от седмица, той ще започне да покълва. Ако го оставите извън хладилника, но на топло, отново ще започне да покълва. Ако е на студено и тъмно, трайността му е малко по-голяма, но все пак ограничена в рамките на два-три месеца. Сухият чесън от друга страна, издържа много по-дълго – година и повече, когато се съхранява на сухо, тъмно и в подходяща опаковка. Освен това не изисква белене и кълцане и заема по-малко място в кухненските пространства за съхранение.

Сухият чесън не изгаря толкова бързо и лесно както пресния. Можете да го добавите директно в сгорещено олио или масло и да го запържите докато придобие лек кафеникав цвят. Категорично няма да изгори веднага, както се случва с пресния.

Ароматът му е подчертано мек и дискретен

Колаж от 2 изображения: домашна майонеза от Mate Kitchen и сух чесън със зелени подправки

Можете да усетите най-добре разликата с обикновен сос на майонезена основа за пилешки пръчици или зеленчуци. В една купичка разбъркайте соса със счукана скилидка пресен чесън, а в друга добавете половин кафеена лъжичка сух. На практика получавате две различни смеси с различен вкус и аромат. Едната можете да поднесете само вкъщи, вечер, ако няма да излизате след това и ако всички ще ядете едно и също. Другата можете да предложите по всяко време, на гостите си и на децата. Чесънът често не е сред любимите им вкусове, но пък ползите от него са доказани във времето и практиката. Сухият чесън е хитър начин да ги приучите към него без съпротива.

Важна подробност, която много домакини не знаят – сухият чесън може да бъде рехидратиран. Достатъчно е да го накиснете в хладка вода за 30 минути и след това да го отцедите и добавите в ястието.

Една от любимите ни рецепти със сух чесън е печеният свински врат. Смесете в купичка сол, червен пипер, пушен червен пипер, риган, черен пипер, мащерка и щедро количество сух чесън. Разбъркайте много добре и натрийте с тази смес цяло парче врат около 1,5 кг. Поставете го в тава, покрийте с алуминиево фолио и го забравете във фурната на 160-170 градуса за поне 3 часа. След това го отвийте и върнете обратно да се запече отгоре.

Ще се радваме да споделите дали ви е харесало, макар че знаем отговора предварително.

* Статията е създадена за Vegeta.