Сурови или варени, печени или задушени, хрупкавите моркови притежават отлични вкусови и хранителни качества и лечебни свойства, известни още на древните гърци.

Морковите се появяват преди около 5000 години в Централна Азия. С течение на времето се разпространяват до различни части на света, включително Средиземноморието, Африка, Америка и Австралия и през цялото време си завоюват ключова роля в хранителния режим на хората.

Съществуват над 60 вида моркови в различни цветове – от наситено оранжево до лилаво, червено и бяло. Най-популярни са оранжевите, но те дебютират на кулинарната сцена едва през XVI век, култивирани от холандски градинари.

Хапвайте моркови, защото…

Морковите са изключително богати на бета-каротин – 17 мг/100 г, който организмът преобразува във витамин A. Той се грижи за поддържане на добро зрение, здрава кожа и подпомага имунната система. Витамин А често е наричан „витаминът на растежа”, тъй като е необходим и за правилното развитие на организма на бебетата и децата. Участва в изграждането на костите и зъбите, изключително полезен е за кожата – прави я сияйна и помага при лечението на акне. Има доказани свойства на антиоксидант, предпазва от злокачествени заболявания, действа профилактично на инфекциозните заболявания на бронхите, гърлото и гласните връзки.

Освен това морковите съдържат множество витамини и минерали, които имат благоприятно въздействие върху организма. Сред тях непременно трябва да споменем витамини В1, В2, РР и С, минерали (желязо, фосфор, калций, калий, магнезий, йод, мед, кобалт), пектин, лецитин, целулоза, ензими, етерични масла, малко незаменими аминокиселини и фитонциди. Най-богати на каротин са морковите с наситено червен или оранжев цвят.

Витамин С подсилва имунитета, а витамините от групата В подобряват паметта и концентрацията, борят се със стреса и анемията.

Витамин Е се бори с малокръвието, помага на организма да произвежда червени кръвни телца в случай на анемия.

Калият нормализира кръвното налягане и укрепва кръвоносните съдове. Йодът, съдържащ се в морковите, ги превръща във важна добавка към менюто на хората, страдащи от заболявания, свързани с понижаване функцията на щитовидната жлеза.

По съдържание на фитонциди (вещества, които „убиват” лошата микрофлора в устата) морковите почти не отстъпват на лука и чесъна. Ако изядете един пресен морков, количеството микроби в устната кухина значително намалява.

Две чаши смути от ябълки, моркови и чия, снимани отгоре
Салата от бейби спанак, морков и нахут в бяла продълговата чиния, снимана под ъгъл

Вкусна супер храна

Обикновено консумираме морковите сурови – в смутита и салати – или като добавка към супи и яхнии. Тяхната сладост добавя характер на ястието, а текстурата става мека и кремообразна.

Те обаче могат да бъдат превърнати и в изкусителни сладкиши като морковен пай, мъфини, бисквити или торта. Морковите не само добавят отличителен вкус и цвят, но и правят десертите меки и влажни. От тях можете да направите и великолепни домашни бонбони. Важно е само да ги комбинирате с правилните продукти. Портокалите и кокосът са особено подходяща компания за тях.

Бисквити с тиква и моркови, поднесени с чай
Торта от моркови, снимана отгоре
Снимана отгоре чиния, с топчета домащно приготвени трюфели от моркови, оваляни в кокосови стърготини

Сокът от моркови е особено популярен и може да бъде консумиран самостоятелно или комбиниран с други плодове и зеленчуци за приготвяне на вкусни и освежаващи напитки. Той, впрочем, е чудесно лактогонно средство (увеличава кърмата). Все пак за предпочитане е смутито заради съдържащата се в него целулоза. Тя има благотворно въздействие върху храносмилателната система и освобождава тялото от токсините.

Ако искате морковите да присъстват по-често в менюто ви, но ви липсват идеи, може да почерпите вдъхновение от нашата колекция с рецепти с моркови. Ще намерите изненадващи и изненадващо вкусни приложения.