Отново е време да се поздравим с един от най-топлите и обичани семейни празници през годината. Бъдни вечер е обгърната в уют, топлина и споделеност. Това е празникът, на който всички пътища водят към вкъщи. Тогава усмивката на мама носи особена магичност, а силната десница на татко е по-мека и галеща. И, парадоксално, храната има по-различен вкус.

Семпла и скромна, сътворена от обикновените продукти на зимата като зърнени култури, сушени плодове и зеленчуци, тя е всъщност неповторим кулинарен шедьовър, в който се съчетават вкусове и символика. Но тя не е само, за да напълним масата и да ощастливим стомаха. Всяко отделно ястие разказва история за обичта към традициите и за връзката с природата, която, въпреки всички условности на съвременния свят, трябва да се постараем да не късаме. И вареното жито, и тиквеника, и сармите, и боба, и пълнените сухи чушки, и ошава… Всички те са отделни разкази и наричания.

Можете да приготвите всяка от специалните постни гозби и по друго време, но точно като на Бъдни вечер никога не се получава.

И като стана дума за традиции… Дори и децата знаят – ястията трябва да са постни, да са нечетен брой, питката се разчупва от най-възрастния на масата, а трапезата не се вдига цяла нощ. Дали да спазите отколешната повеля, решавате вие. Ние ще ви предложим изпитани рецепти за

най-популярните гозби на Бъдни вечер


Тиквеник с орехи, заснет отгоре, поднесен с компот от ягоди

Тиквеник с орехи

Прекланяме се пред жените, които могат да точат и на Бъдни вечер ще сложат на масата истински домашен тиквеник с орехи. Макар да живеем на непрекъснато нарастващи обороти, те съхраняват и на свой ред един ден ще предадат традицията за приготвянето на едно от най-българските ястия – баницата.


Варено жито подсладено и поднесено в порция, заснето отстрани

Варено жито

Обикновено приготвяме варено жито за Бъдни вечер или по траурен повод/задушница. Това го натоварва с тежка емоционална символика и го изключва от всекидневната зимната трапеза. За вкусното и полезно варено жито това е напълно незаслужена съдба.


Бърза содена питка

Бърза содена питка

Бърза содена питка за непретенциозна, уютна вечеря по нашенски. Маслини, смачкана глава червен лук, сирене, поръсено с червен пипер и олио, лютеница или пресни домати, купичка със стрита чубрица или шарена сол… Вие какво бихте добавили?


Зелеви сарми с боб и ориз заснети отгоре, поднесени в порция

Зелеви сарми с боб и ориз

Няма такова нещо като просто сарми, особено когато това са нашите зелеви сарми с боб и ориз. Рецептата е много подходяща за Бъдни вечер, но не само. Сармите са типичен зимен вкус, така че докато има кисело зеле, ние си ги правим честичко. Комбинацията от ориз и боб заедно със сладникавия праз в плънката ни допада много.


Пълнени сухи чушки с боб заснети отгоре, поднесени в порция

Пълнени сухи чушки с боб

Пълнените сухи чушки с боб са рецепта, която традиционно асоциираме с празничната трапеза на Бъдни вечер. Много от нас очакват с нетърпение празниците в края на декември, за да похапнат, обикновено в неразумно количество, от любимите си постни манджи.


Боб в гърне поднесен в глинени купички, заснети отстрани

Боб в гърне

Бъдни вечер и Коледа са време за бавно и дълго готвене, затова споделяме с вас нашата рецепта за боб в гърне. Гъст, ароматен и вкусен, както може да бъде само боб, приготвен в глинен съд. Ако можехме да го сготвим и на открит огън, щеше да е повече от съвършен.


Ошав в купичка, заснет отстрани

Ошав

Компотът от сушени плодове, или ошав, както сме свикнали да го наричаме, е позабравен вкус от някогашната българска зима, за който днес се сещаме само на Бъдни вечер. Той е едно от задължителните ястия на празничната трапеза. Запълваме с него нечетния брой гозби и приключваме с него за останалите 364 дни от годината.


Ако имате друга концепция, колекцията ни от идеи е достатъчно богата, за да ви вдъхнови във всевъзможни вкусни посоки.

Но сред цялата празнична суетня, голямото пазаруване и голямото готвене, нека не забравяме, че вечерта на Христовото Рождество не е просто повод да споделим любимите си постни ястия. Това е момент на смирение и благодарност – за това, което имаме; за уроците, които годината ни е донесла; за късмета и щастието да бъдем заедно.

Желаем ви светли, уютни и споделени празници!