Коледните пости – полезни за тялото и за душата (рецепти и съвети)
До Коледа остават по-малко от два месеца, а само след броени дни – на 15 ноември – започват Рождественските пости. В чисто религиозен смисъл те са време, в което да пречистим не само тялото, но и мислите и сърцето си, за да посрещнем озарени рождението на Божия син. Затова и през тези 40 дни сме призовани да се въздържаме от всякакви плътски изкушения.
В съвременния свят тази строга религиозност е по-скоро изключение. Дори само въздържанието от консумация на животински продукти, както повечето хора разбират постите, също се приема за екзотика. Не е рядкост да се пости само на 24 декември.
Какво представляват Коледните пости
По време на пости на православните християни се забранява консумацията на храни от животински произход и алкохол. Изключение се прави единствено за бременните жени, малките деца, болните и възрастните хора. Вместо забранените месо, яйца и млечни продукти, се набляга повече на плодовете, зеленчуците и зърнените храни. Единствено допустимият алкохол е червеното вино, тъй като е символ на Христовата кръв. Но и тук има ограничение – не повече от една чаша, всеки ден без сряда и петък.
Духовниците отбелязват, че постът е средство за издигане на душата над тялото и най-важното при него не е стриктното спазване на физическите ограничения, а искреното покаяние и търсене на опрощение.
„Трябва да знаем, че постът не е диета, нито веганство. Не се прави за красота или здраве, както много хора си го обясняват. Постът е средство, чрез което човек се стреми да се усъвършенства духовно. От поста ние трябва да почувстваме лична духовна полза“, отбелязва ректорът на Софийската духовна семинария архимандрит Пахомий.
Денят преди Коледните пости – 14 ноември – се нарича Коледни заговезни.
Това е последният ден, в който може да се блажи – т.е. да се ядат месо, яйца, млечни продукти. По стара българска традиция на Коледни заговезни на трапезата се слагат пиле с кисело зеле, тиквеник с повечко орехи и пълнени чушки с боб. Някога лъжицата, с която стопанката сипвала от блажното ядене, се скривала и не се пипала чак до Коледа.
Коледните пости следват стриктен „график“.
15 – 22 ноември – спазва се строг пост
23 ноември – 19 декември – позволени са вино, риба и морски продукти – с изключение на дните сряда и петък, когато пак се спазва строг пост.
20 – 24 декември – отново се спазва строг пост и се консумира изцяло растителна храна, приготвена с олио.
По време на Коледните пости можете да слагате на масата различни тестени изделия без яйца, мляко и млечни продукти. Зехтинът и маслините са разрешени, както и медът, захарта, сладката и мармаладите. Набляга се основно на бобовите култури – боб, леща, грах, соя, както и на ориз и булгур. Плодовете и зеленчуците са задължителни – както пресни, така и сушени или консервирани.
Сиренето и кашкавала можете да замените със сирене от растителен вид – например тофу или сирене от кашу. Калций можете да си набавите от сусамовото и лененото семе, пълнозърнестия хляб, кафявия ориз. Друга храна, която може да замести калция от млечните продукти, са бадемите.
Кравето масло може да се замени със слънчогледово олио, зехтин или кокосово масло. При приготвянето на десерти алтернатива на маслото могат да бъдат таханът и пюрето от авокадо.
Яйцата са неизменна съставка в много рецепти, но тях също можете да заместите. Заместител на 1 яйце може да бъде смес от 3 с. л. вода с 1 с. л. чия или ленено семе, както и 2 с. л. вода с 1 с. л. олио и 2 с. л. бакпулвер.
Липсата на месо можете да компенсирате с различни соеви продукти, гъби, както и богатите на витамини карфиол, чушки, зеле, коприва, цвекло, лук, киселец.
Ценният за организма витамин В12, който е важна съставка на месото, можете да набавите от рибата и морски дарове. Не забравяйте обаче, че тяхната употреба е ограничена.
Постите не са средство за отслабване.
Погрешно е схващането, че постите са средство за бързо отслабване. Ако менюто не се балансира, може да се получи точно обратният ефект, тъй като незнанието, какво може да се яде, води до прекаляване с въглехидрати.
Препоръчително е в един хранителен прием по време на пости да се съчетават бобови с пълнозърнести храни. Това означава, че е добре да се хапват боб и хляб, грах и ориз, нахут и елда и т.н. Изобилието от пресни зеленчуци е наложително.
Постите имат детоксикиращ ефект.
Тялото се освобождава от натрупаните шлаки, подобрява се обмяната на веществата, намаляват се нивата на холестерола и триглицеридите, нормализират се кръвното налягате, нивата на пикочната киселина и кръвната захар. Организмът се обогатява с ценни витамини и минерали, присъстващи в растителните продукти. Ефектът е особено видим, ако ограничаването на животинските продукти се превърне в част от „нормалното“ хранене в дългосрочен план.
Специалистите по диететика и хранене не препоръчват 40-дневния режим на постене при хора със сърдечно-съдови, бъбречни или метаболитни заболявания, както и на страдащите от диабет. Постите не са подходящи и за хора с анемии, с инфекциозни заболявания, както и при болни от вирусни и грипни инфекции, пневмонии, продължителни и изтощителни боледувания. Всички те се нуждаят от балансиран прием на пълноценни белтъчини, каквито се съдържат в животинските храни, богати на незаменими аминокиселини.
Желателно е преди да се решим на пълен пост, да си направим профилактичен преглед при личния лекар. Резултатите от него ще покажат доколко такова ограничение ще има благотворен ефект и дали няма да доведе до здравословни проблеми.
Крият ли постите рискове за здравето?
Рискът е, ако се храним едностранчиво. При липса на време да се планира едно добре балансирано меню, организмът може да изпита липса на важни витамини и минерали. Най-добрият вариант в този случай е добре да се прибегне към витаминни добавки с по-широк спектър на действие.
Ако се чувствате отпаднали, разсеяни, забелязвате, че нямате сили, това значи, че е налице някакъв дефицит. В такъв случай или менюто трябва да се балансира, или постът да се прекрати.
Планирайте своето меню предварително.
Така ще избегнете непълноценното хранене. Хранете се разнообразно. Приемите за деня трябва да се случват по няколко пъти, през 3 часа. Т.е. трябва да имате три основни и няколко междинни хранения. При междинните можете да хапнете плод, ядки или постни сладки и соленки в компанията на билков чай с мед, натурален сок или просто чаша вода.
В тази посока ще ви бъде изключително полезно нашето седмично меню, в което ще откриете рецепти, предвидени специално за постите.
Препоръчваме ви да опитате нашата зелена баница с тофу, да разнообразите менюто си с вкусни карамелизирани лучени близалки или пък с яхния с карфиол и нахут?
Можете да пробвате още лек огретен с тиквички или печени картофи с царевица.
И накрая нещо сладичко – неустоим кейк с банани.
Това не е всичко. Следете всеки ден рецептите, които качваме на нашата страница във Фейсбук. Така ще можете да изберете най-доброто от най-новите ни предложения.
След коледните постите захранването трябва да става постепенно
Не забравяйте, че връщането към животинските протеини в менюто трябва да стане постепенно. Затова в никакъв случай на 25 декември не се нахвърляйте на храната. Трябват да се пият много течности, казват диетолозите, особено вода. Правилото е да пием около 30-40 мл вода на килограм телесна маса.
И накрая, но не по важност!
Постът има смисъл само ако е съпроводен и със смиреност на мислите и делата. Бъдете добри! Мислете и правете добрини! Откажете се от завистта и лошите помисли. Тогава ще постигнете истински синхрон в пречистването на душата и тялото – не само преди Коледа.