Традиционни български ястия и по-модерни предложения има сред новите ни рецепти от последните седмици. Знаете, че ние от Mate Kitchen целенасочено търсим и ви представяме повече или по-малко познати ястия от традиционната ни кухня. Затова този път с удоволствие споделяме с вас троянската версия на рецептата за бурания. В Балкана това е много лесна за приготвяне салата от печени чушки със заливка от цедено кисело мляко, чесън и копър/магданоз. Понякога за разкош й натрошават и сирене, но ние се придържахме към по-семплия вариант. За това време от годината, когато вече има хубави сочни и месести чушки, е особено приятна.

От нашата любима читателка Блага Тренчева получихме рецептата за постни мантии с праз и ориз. Съвременният нюанс е съвсем лек и допустим и това са готовите кори за баница. Ако имате желание, винаги можете да си източите домашни. Покрай тази рецепта се разровихме и се оказа, че мантията с ударение на И е типична за българската кулинарна традиция. Нарича се още смесена или неистинска баница. В традиционния си вид тя представлява дебела кора, която е двойно по-голяма от съда, в който ще се пече. Разстила се в него, плънката се нарежда и краищата от кората, които стърчат извън съда, се обръщат навътре. След това се доразтеглят, за да се покрие цялата плънка.

Предлагаме ви да си направите и пилешка курбан чорба. Тя е вариант на традиционната курбан чорба, която се раздава за здраве. По тази причина обикновено се готви в голямо количество, но пък е вкусна и затова може да си я приготвите и без да има специален повод. По правило такъв вид чорба се приготвя от агнешко месо, но тази модификация ще допадне именно на хората, които не го консумират.

Рецепти от всички краища на света

Освен традиционните български ястия, имаме навика и да отскачаме до различни места по света – без логика, заради вкусната храна. Този път кулинарните пътеки ни отведоха в далечна Южна Африка, за да опитаме малва пудинг. Получихме рецептата за него от приятелка на Mate Kitchen, в чийто дом сме го опитвали. По нейните думи това е най-вкусният десерт, който човек може да опита в родината ѝ. За наша изненада той се приготвя от продукти, които се намират в шкафа и хладилника на всяко българско семейство. Впечатляващ е с порестата си структура и сочността си. Ще ви допадне със сигурност.

От съседна Турция пък взехме рецептата за ориз пилаф с фиде, върху който традиционно се поднасят кавърма и други месни или постни ястия със сос. Важна подробност, когато си го приготвяте, е да ползвате ориз балдо. Той отлично абсорбира вкуса и аромата на други храни и не се разкашква. Много е популярен в Италия за приготвянето на ризото, но всъщност стига дотам благодарение на търговци от Азия, които го отнасят във Венеция.

Екскурзията до Сърбия е за пикантна зеленчукова супа, която изненадва с подправките. Вместо магданоза, с който ние поръсваме накрая зеленчуковите, а и месните супи, те ползват дафинов лист и прясна мащерка.

Ястия с някои модерни продукти

През последните години салата валериана полека трупа популярност. Прилича на миниатюрен спанак или тученица и можете да я срещнете с името фелд, миши уши, австралийски таралеж, царевична салата или пък швейцарска маруля. Има много приятен ядков вкус и определено се различава от всички останали листа, с които сме свикнали. Ние я комбинирахме със сирене, сурови ядки, домати и краставици. Можем да я опишем само с една дума – великолепна!

Сьомга с лимон, пармезан и аспержи, намазани с чесново масло и изпечени заедно, завити в алуминиево фолио. Дори да не сте от почитателите на сьомгата, ще ви хареса. Готви се лесно и гарнитурата идва заедно с основното. Чаша бяло вино или розе ще й паснат перфектно. Приятната компания е повече от задължителна.

Към нея можете да поднесете и чудната салата от гриловани тиквички с халуми. Това солено сирене от Кипър е изключително вкусно, когато премине топлинна обработка. Гриловано в салата, запържено в масло като предястие или поднесено с летни плодове като диня, грозде, пъпеш и смокини и чаша добре охладено вино е великолепно. Нещо интересно от процеса на производството му е, че след като се осоли, прясното халуми се смесва с листа от джоджен или мента и с заедно с тях престоява в саламура за два дни. Ето защо финалът в тази салатата са именнно няколко листенца прясна мента. Те придават допълнителна свежест и подсилват вкуса му. Когато го печете, задължително го обърнете от всички страни. Вярно, че отнема малко повече време да се приготви, но вкусът е един път.

И нещо сладко за финал

За всички, които харесват сладката баница, имаме много лек вариант с плънка от извара и сушени плодове. Ние ползвахме стафиди и сушени боровинки, но вие можете да експериментирате с вкусовете и да смесите кайсии, череши, сини сливи. По-големите плодове обаче ще трябва да нарежете на малки парченца. Добра идея е да ги накиснете в гореща вода преди това, тъй като са по-твърди.

Много приятни са и сладките с плънка от домашно приготвен пресен мармалад. А ако ви се иска нещо по-завъртяно, пробвайте чийзкейка със сини сливи.

Желаем ви кулинарно вдъхновение и добър апетит!