10 рецепти за зимна супа – антидотът на студа
Купичка гореща зимна супа е най-добрият антидот на студа. Сгрява тялото, сгрява душата, на човек му става спокойно и уютно. Може да въздъхне, да се отпусне и да усети как клетките му се връщат към живот.
Колкото и милостиви да са зимните месеци, температурите вечер се въртят около и под нулата и всички инстинктивно посягаме не към купата със салата, а към тенджерата със супа. Тя е универсално средство – дава ни сили, когато се разболеем, пиещите ракия я обичат и за мезе, и за изтрезняване, стопля децата след игра в снега, сгрява ни за обяд и ни отпуска вечер, когато натовареният ден вече е превалил. Колко пъти сте вечеряли само супа и филийка препечен хляб. Гъста, топла, може би подкиселена или подлютена – тя е всичко, от което се нуждаем, събрано в скромния обем на една купичка.
Всяко семейство има своя набор от супи, които обикновено редува. Пилешка, топчета, картофена крем супа, леща, боб, зеленчукова, гъбена. След като ги извъртим, започваме отново. Ние пък сме тук, за да ви предложим малко разнообразие. Избрахме за вас 10 от най-добрите ни рецепти за зимна супа плюс няколко бонус идеи от близки и по-далечни нам държави.
Зимна супа по български…
Студен зимен ден, по възможност снежен, пълна купичка бистра патешка супа, люта чушка и три филийки препечен хляб. Съвършенството има много лица и патешката супа е едно от тях. Ако има супа, която да може да се сравни по гъстота, плътност и сила на бульона с телешкото варено, това е именно тя. Ако досега сте вярвали в пилешката супа като лекарство срещу настинка, пробвайте това. Още по-добро е.
Свинска чорба със зелев сок, на която в Шоплука казват рядка чорба. Това е изключително забавно и крайно недостоверно наименование, като се има предвид колко продукти се влагат в нея. Според оригиналната рецепта това са свинско месо, праз, картофи, ориз, люти чушки. Не е като да няма нищо в нея. Ако сте настроени на вълна традиционна българска кухня, непременно трябва да си направите тази супа. Като оставим шегата настрана, тя си е доста засищащо предястие.
Вкусната бобена чорба с пушени гърди само чака навън да застудее. Когато тялото започне отчаяно да се моли за топла храна, тя винаги е насреща. С повечко джоджен и суха люта чушка. Като глътнеш една лъжица, те стопля отвътре, и засища, защото в нея има и бобец, и месце. Ако нямате време да варите една бобена чорба няколко часа, може да сложите всички продукти в тенджерата под налягане. Ако бобът е от консерва, времето за приготвяне е много по-кратко – около 60 минути. Добре е обаче, преди да се добави, зеленчуците да поврат с пушените гърди 30 минути, за да поомекнат и да пуснат аромат.
Може би някои от вас помнят вкуса на зимния таратор с кисели краставички от детската градина, а други го приготвят редовно вкъщи. Той не сгрява, но е чудесно мезе за ракия и заради киселината от краставичките балансира добре по-мазни гозби. Продуктите са като за традиционния таратор, просто свежите краставици са заменени с мариновани.
… и още
Ако погледнете списъка с продукти за телешка супа с домат, ще кажете, че тя страшно много прилича на телешко варено. Става лесно, продуктите се режат на едро, готви се в тенджера под налягане, няма застройка, бульонът е силен и бистър. Но! Доматеният вкус е толкова наситен, че приликите приключват дотук. Именно тези кисели нотки правят иначе силната телешка супа идеална за студените месеци.
Пекли сте пуйка, независимо дали за Коледа, или по друг повод, и не сте успели да я изядете. Вместо да се чудите какво да правите с останалото месо, включете въображението си в действие. Единият вариант е да го използвате за сандвичи със студено пуешко. Бихте могли да спретнете и лучена или друг вид яхния. Замразяването също е опция. Но силната пуешка супа със зеленчуци си остава фаворит. В нея можете да вложите и бульона, останал от печенето на птицата. Опитайте, няма да съжалявате!
Зимна супа с пиле
Рецептите за супа с пилешко са безброй и грахът вероятно не фигурира в нито една от тях. Но кулинарията е динамична и не търпи ограничения. Затова и ви предлагаме да опитате тази рецепта за пилешка супа с грах. Сладкият грах, празът, мекият вкус на сухия чесън, морковите – всички се допълват съвършено в тенджерата на фона на хубавия пилешки бульон.
Пилешка чорба по селски – гъста, застроена и с много зеленчуци. А ако е приготвена и с домашно пиле, вкусът е просто вълшебен. Нали знаете какъв става бульонът – плътен, жълт от мазнината и с наситен аромат на пиле, тичало по двора и хапвало царевица и жито. Защо е по селски – именно заради изобилието от зеленчуци в нея. Освен традиционните лук и моркови, имаме и целина и червена чушка, но това, от което идва нейният отличителен вкус, е доматът. Ако не сте я опитвали досега така, престрашете се. Може пък да ви допадне.
С гореща пилешка шкембе чорба искаме да изкушим всички, които харесват вкуса на тази характерна супа, но имат проблем с шкембето. Ето ви чудесна алтернатива, която се приготвя бързо и лесно и не изисква специална обработка и миене на изходния продукт. Защото той е просто пилешко филе. Не бутчета, не месо от фенери, а чисто филе. Сварявате го и оттам насетне процедирате като с традиционното шкембе – прясно мляко, масло, брашно, червен пипер. Получава се онзи характерен цвят, която никоя друга супа няма.
И понеже споменахме традиционното шкембе… Макар да се хапва през всеки сезон, горещото и люто шкембе е абсолютната зимна супа. И никак не е трудна за правене. Ако сте й почитатели, давайте смело. Трябва ви само тенджера под налягане, за да си спестите време, както и желание да се развихрите в кухнята.
Няколко бонус идеи за зимна супа от чужди земи
Купичка топла лучена супа със запечена хрупкава филийка и сирене отгоре винаги е добра идея. Разкошна комбинация от задушен в масло сладък лук, хубав пилешки, телешки или зеленчуков бульон, ароматна мащерка и бяло вино. И малко черен пипер за пикантност. Една от най-лесните и в същото време изискани супи, които можете да опитате. Французите неслучайно я обичат толкова много.
Една от любимите ни екзотични рецепти е за гъста мароканска супа с нахут. В нея има доста сериозен набор от продукти. Освен месото и нахута, в тенджерата слагаме леща, лук, моркови, целина, домати, сухи чушки… Миксът от зеленчуци е много богат и от комбинация с месото и варивата се получава изключително силно ястие. Перфектна е за студените зимни дни и може да се приготви както с телешко, така и с агнешко, шилешко или овче – въпрос на лични предпочитания.
А ако ви се хапва нещо лютичко, но без месо, опитайте пикантната сръбска супа. Списъкът от продукти за нея е повече от елементарен – лук, моркови, картофи, червени чушки, чесън. По-интересни са подправките – дафинов лист и прясна мащерка за свеж лимонов финал. Интересна е и своеобразната запръжка от лук, чесън и два вида червен пипер. От лютивия можете да сложете колкото ви е вкусно и небцето ви понася. Може да е смлян или пък на люспи като за шкембе чорба – изборът е изцяло ваш.
От нас е пожеланието за добър апетит.