Месо, риба, морски дарове – уикенд с аромат на скара
Летните уикенди се най-подходящото време да си направите месо на скара. На двора на къщата, на вилата или сред природата, в краен случай на терасата… Вие осигурявате мястото и компанията, от нас са рецептите.
Разбира се, най-лесният вариант е да си вземете готово мариновано месо от магазина. Не се цапате и не губите време в подготовка. Ако обичате натуралния вкус на свинското, може да го хвърлите върху скарата без никакви подправки или просто поръсено леко с черен пипер.
Ние обаче имаме за вас няколко по-интересни, необичайни и дори ексцентрични предложения на тема пилешко. Пилешкото месо има относително неутрален вкус и се нуждае от подправки, за да изпъкне и да даде повече наслада на небцето.
Мариноването на месо в кисело мляко
може да ви изглежда необичайно, но всъщност е кулинарна практика с хилядолетна история. Твърди се, че печенето на месо на огън, което е било мариновано в подквасено мляко, е започнало около 2000 г пр. Хр. на територията на днешен Узбекистан.
Престоят в марината от кисело мляко го прави изключително сочно. Когато влезе в контакт с огъня, киселото мляко образува коричка, която предпазва месото от изгаряне и му позволява да остане крехко и сочно. Подправките, които са добавени в нея, не прегарят, а напротив – успяват да освободят аромата си от температурата и да овкусят по най-добрия начин.
Обикновено се използва за меса с по-силен аромат като агнешкото, но и с пиле става чудесно.
Кафето и какаото са нетипични за мариноване на месо
за нашите географски ширини. Твърде вероятно е това да ви се стори крайно ексцентрично. И все пак, ако не се страхувате да експериментира, опитайте. Те се комбинират с подправки и придават специфичен пикантен и землист вкус на пилешкото.
Ако обичате да смесвате сладко и солено, ще ви допадне рецептата със сладко от червени боровинки. То не е за гарнитура, а съставлява сериозна част от иначе пикантната марината, в която има и сос „Табаско“. С нея изпекохме пилешки крилца, но може да я ползвате за всяка друга сочна част от пилето.
Разбира се, трябва
да обърнем внимание на рибата
речна или морска.
Макар да е изключително модерна, пъстървата не се отличава с кой знае колко впечатляващ вкус. Когато я съберете с билки и лимон обаче, става чудесна.
На скара може да сложите и мазната сьомга. Имаме за вас две предложения – с шалот и лимонова глазура и с ароматна доматена салца, в която има и бекон.
Пресният лаврак на скара е морска класика, която може да пренесем и в града. Особено когато обстоятелствата не ни позволяват да му се насладим на брега на морето.
В любимата на много българи Гърция го поднасят с купичка гъст лимонов дресинг и малко черпаче, така че всеки да подправи рибата с количество по свой вкус. Ние изневерихме на гръцката традиция и заменихме лимоновия дресинг с ароматно чесново масло. А за да има компания лавракът, си направихме и медени скариди на скара. И понеже знаем колко е вкусно, ви гарантираме, че ще си оближете пръстите.
На скара не се приготвя само месо или риба
До тях може да наредите и гарнитурата. Обикновено се ограничаваме до различни зеленчуци. Лукът, тиквичките, морковите, чушките и патладжаните са много вкусни, когато са минали през огъня. Печената млечна царевица пък е лятна класика.
Картофите също стават чудесни. Най-простият начин е да ги увиете в алуминиево фолио и да ги сложите на скарата, но ние имаме по-добро предложение. Нарежете ги на филийки, сложете ги в купа, залейте ги със зехтин, поръсете със сол и след това ги изпечете.
Ако искате нещо по-така, ви предлагаме да опитате рецептата за пикантни картофени лодки с пармезан. Те ще ви отнемат една идея повече време, тъй като първо трябва да изпечете картофите, но усилията си струват.
Гъбите най-често отиват на скарата без предварителна подготовка. От тях обаче може да си спретнете великолепно предястие със салам пепероне, сирене и пресни билки. 20 минути по-късно ще си благодарите, че сте се осмелили да опитате нещо по-различно.
Поднесете цялото това изобилие с голяма купа свежа салата и се насладете на удоволствието да си хапнете с ръце.