Топ 10 на най-бързите за приготвяне ястия
Бързи и вкусни ястия! Това се оказва съвършеното съчетание във време, в което всички бързаме. Бързаме сутрин, за да стигнем навреме на работа. Бързаме през деня, защото задачите обикновено са повече от времето, с което разполагаме. Бързаме и вечер – да приберем децата от училище или детска градина, да напазаруваме, да спретнем нещо за хапване, да се погрижим за дома. Ако остане време евентуално да си поговорим с любимия човек, преди да заспим за точно три секунди, сме истински щастливи.
За жалост, бавно приготвената домашна храна все по-често е мираж на масата на съвременния градския човек. Същевременно копнежът по нещо „като на мама“ или „като на баба“, т.е. по уютна храна, ескалира едва ли не до мода.
Голямото предизвикателство е да постигнем кулинарен уют вкъщи, без да губим времето, което и без това нямаме, край печката.
Магазините за хранителни стоки изобилстват с „облекчения“ – като започнем от щандовете за готова храна и стигнем до кутиите сварен боб и замразените полуфабрикати. С тях вечерята е готова за максимум 40 минути. Но има и бързи ястия, които наистина се приготвят за броени минути, ухаят чудно и носят усещане за дом.
Кой каза качамак!
Кога за последно ядохте качамак – плътен, с много масло и сирене? А кога за последно си го приготвихте сами? Забравете старите рецепти, в които царевичното брашно се вари бавно и се бърка с точилка докато придобие необходимата гъстота. Качамакът безапелационно влиза в списъка с бързи ястия.
20 минути – точно толкова ви трябват за тази любима зимна вечеря. След като водата заври, изсипете вътре качамака и разбъркайте. Минута по-късно ще е готов. Остава да му прибавите масло, червен пипер и натрошено сирене и… воала! Можете да го обогатите с пържен лук или бекон, но тогава приготвянето му ще ви отнеме малко повече време. Не защото качамакът става бавно, а защото лукът трябва да се изпържи добре.
Обичате ли кашкавал пане?
Обикновено хапваме паниран кашкавал, когато сме на заведение. Обяснението за това е просто – всеки има поне един провал с приготвянето на тази иначе лесна рецепта. Или кашкавалът се оказва неподходящ и се разтича, или пък рецептата „издиша“ отнякъде и кашкавалът пак се разтича.
Ние ще ви издадем една малка тайна. За да получите стегнато парче паниран кашкавал, го сложете в камерата на хладилника за поне десетина минути. Извадете го непосредствено преди да го приготвите. Когато го оваляте в панировка и го пуснете в нагорещената мазнина, се получава температурен шок и кашкавалът не се разтича, а запазва формата си.
Неслучайно го класират като аламинут. След 40 минути ще имате вкусна вечеря и това е времето, в което включваме и приготвянето на салатата. Нека е свежа, сезонна и изобилна. Да ви е сладко!
Сирене! В гювече!
Бързо, лесно, топло и вкусно. И пикантно, разбира се. Приготвеното в гювече сирене е сред любимите бързи ястия на българина. Същото важи и за сиренето по шопски и всяка друга интерпретация на тема гювече.
Каквото и да направите, все ще е вкусно. Освен това имате отлична възможност да развихрите въображението си.
Тези семпли наглед ястия ухаят на вкъщи и ни припомнят, че традиционната ни кухня може да е изключително практична и приложима към съвременното забързано ежедневие. С тях можете да нахраните дори неочаквани гости. Ключът към неповторимия вкус е чубрицата. Лютата чушка и мекият хляб са задължителни при сервиране.
Ако ще е супа, да е таратор
Тараторът няма нужда от дълго представяне. Вкусен, свеж, наш и, най-важното, бърз и лесен за приготвяне. В пролетен вариант можете да замените краставицата със ситно нарязана маруля, а в зимен – с кисели краставички.
Ако имате деца, около седмата им година можете да оставите тази кулинарна отговорност на тях. Няма начин да сбъркат. Наблюдавайте само как се справят с острите предмети – ножа, белачката за картофи, рендето – за да избегнете възможни инциденти.
Миш-маш за вкусен живот
Има една детска книжка, която носи това вкусно заглавие. Историята разказва за два мишока на име Миш и Маш, които живеят в дома на семейство с баба, която постоянно готви нещо. Та тези Миш и Маш живеят в непрекъснат страх от мига, в който чуват, че страховитата баба ще готви на постоянно гладното си внуче миш-маш, защото… е много вкусен и засища глада.
Традиционно миш-маш се приготвя от нарязани чушки и домати, които се задушават в загрято олио на умерен огън. Чушките могат да бъдат предварително опечени и обелени или нарязани в суров вид. В някои рецепти ще видите да се слага и лук – въпрос на лични предпочитания. Към сместа се прибавят яйца и сирене, за да се сгъсти. Ако разполагате с повече време, можете да го запечете.
Яйца, яйца, яйца!
Готови сме да се обзаложим, че няма български дом, в който поне веднъж в седмицата да не се приготвят яйца. Прост и евтин продукт, те търпят като че ли най-много и разнообразни трансформации – пържени на очи, бъркани, на омлет, варени, по панагюрски…
Да започнем с омлета. Едно от най-бързите бързи ястия, той става и за закуска, и за обяд, и за вечеря. Историята му води началото си още от древността. Съществува една легенда, свързана с Наполеон. Тя разказва, че когато императорът прекосявал с армията си Южна Франция, спрял да пренощува близо до градчето Бесиер. Местният кръчмар го гостил с такъв зашеметяващ омлет, че императорът поръчал да съберат всички яйца в околността и да приготвят огромен омлет за войската му.
Омлетът е предоставя на готвача невероятна свобода. Задължителни са само яйцата и две-три правила при приготвянето му. Всички останали съставки са въпрос на въображение. Можете да сложите колбас, ситно нарязано месо, зеленолистни зеленчуци като коприва или спанак, сирене, броколи, карфиол, чушка, лук.
За да ви се получи вкусен и пухкав, разбийте яйцата с малко прясно мляко или с газирана вода. И ако имате възможност, пригответе го в чугунен тиган с дебело дъно.
Да не забравяме и традиционно нашенските яйца по панагюрски. Нерядко ще чуете да ги определят като скучно ястие. Да, в тях няма нищо изключително, но именно непретенциозните съставки и простичката рецепта ги правят толкова любими.
Не мислете, че приготвянето на яйца по панагюрски е сложно. Никак даже. Ако се притеснявате, че няма да се справите със забулването им, можете да пробвате един трик. С помощта на лъжица направете водовъртеж във врящата вода и пуснете яйцето в центъра му. Ще се забули за секунди. Оставете го във водата според това колко твърдо сварено искате да е. После го извадете с решетъчна лъжица и… това е.
Чухме ли макарони?
За тази бърза вечеря ви трябват два котлона, тиган и тенджера. Докато водата за пастата заври, сосът ще е почти готов.
Не е нужно да се потите над нещо сложно. Импровизирайте с наличните в хладилника продукти – домати, тиквички, маслини, лук, моркови, сирене, наденица. Изпробвайте и някоя от нашите рецепти. На нас са ни любими макароните с лук и бекон – два вкуса, които се съчетават чудесно във всевъзможни ястия. Харесваме и по-леките комбинации със зеленчуци или пък спанак. Всичките обаче ги предпочитаме с чаша вино.
Мек хляб и… вкусна разядка
Перфектната храна е вкусната, а не сложната за приготвяне. В български вариант това може да означава само едно – мек хляб и вкусна разядка или топеница. Дали ще е на основата на сирене, риба, мляко или зеленчуци, важно е единствено да е в достатъчно количество. Нарежете й някакъв колбас за компания, налейте си чаша вино или бира и се наслаждавайте на живота. Понякога смисълът му се заключава в простичките удоволствия.
Често разядките се приготвят от продукти, които са поизостанали в хладилника. Това допълнително ви облекчава по отношение на времето, защото не се налага да пазарувате.
Вместо да продължавате да ги „забравяте“, както обикновено се случва, ги използвайте. В противен случай накрая ще отидат в боклука. Това, нека бъдем честни, е доста безотговорно поведение както по отношение на храната, така и по отношение на парите, които даваме за храна.
За кренвиршите с любов
Признайте си, че тайно хапвате кренвирши с кашкавал! В последните години те отнесоха доста критики заради влаганите в тях изходни продукти. Но! Ако сте намерили „истински“ кренвирши в кварталната месарница и те имат вкус на месо, можете преспокойно да ги превръщате в бърз обяд или вечеря толкова често, колкото ви харесва.
Класиката е с кашкавал, но ние ви предлагаме да опитате нашата по-пикантна интерпретация. Бихте могли да ги запържите с яйца, да ги запечете с доматен сос… Готвенето изисква въображение, затова можете да изнамерите и своя собствена рецепта. Ще се радваме да я споделите с нас. Все пак хапването не е преживяване за сам, нали!